– Du lyver, Nicolai Poulsen!

I den nyeste udgave af Tipsbladets podcast vender David Boysen og Rajko Lekic blandt andet situationen i Parken, hvor Nicolai Poulsen gav Rodrigo Huescas et knæ i skridtet – og det er ikke pæne ord, midtbanespilleren får med på vejen.



Skal et knæ i skridtet udløse et rødt kort?

Det har været den helt store debat efter denne Superliga-runde, hvor Nicolai Poulsen lavede en mindre svinestreg på Rodrigo Huescas inde i Parken.

Situationen endte med ikke at udløse noget som helst, udover en stor undren og diskussion i fodbolddanmark, der ikke kunne forstå, hvordan pokker den slags ikke udløser en hurtig tur i bad.

I den spritnye udgave af Tipsbladets podcast Trash Talk får Nicolai Poulsen også Ugens Flinta for sin aktion mod FCK-backens kronjuveler.

– Jeg har Nicolai Poulsen fra AGF i Parken. Jeg skulle lige til at sige, at han laver et rødt kort, virkeligt. Det er ikke for at være idiot, men det burde i min verden være et rødt kort, siger Rajko Lekic forarget og uddyber sin kritik:

– Grunden til, at jeg har ham, det er fordi, de er bagud med 3-0. Den er afgjort, så det ville ikke være, fordi det koster kampen. Men årsagen til, at han får den, er, at han udtaler efterfølgende noget i stil med: ‘Ahh, men vi havde lidt fat i hinanden, og så tog jeg bare et skridt.’

– Og som jeg sagde til dig, David: Hvis det er et skridt fra Nicolai Poulsen, så ville han med høje knæløftninger ramme overliggeren. Så jeg savner lidt ærlighed. Det er selvfølgelig farligt at være hundrede procent ærlig — så kan man få rødt efterfølgende — men i hvert fald sige: ‘Jeg prøvede at skubbe ham væk med knæet og kommer til at ramme ham et uheldigt sted.’

Ordene fra den tidligere Superliga-angriber blev hurtigt grebet af programmets vært, David Boysen, som var helt enig.

– Må jeg svare på det? Stop med at lyve. Du lyver, Nicolai Poulsen, og du har været så vigtig for AGF i mange år. Du har masser af kredit i Aarhus, er en spiller, der går til grænsen og har hevet mange gule kort. Jeg synes, at du er fed og har betydet meget for AGF, men du er endnu federe, hvis du fortæller, at du var lidt heldig der. Det kunne vi alle sammen se.

– Det var fuldt bevidst, og så siger du bagefter, at der ikke var nogen hensigter i det. Jeg ved ikke, om de var onde, men der var hensigter i det, forklarer David Boysen.

Du kan lytte til programmet herunder eller i din foretrukne podcastapp.



Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-boss kan snart præsentere noget

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Peter Schmeichel taget på sengen

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mohamed Daramy vender tilbage

Raser over Rasmus Højlund-episode

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Afviser utroligt tilbud

Går langt ned i løn

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp