Skal et knæ i skridtet udløse et rødt kort?
Det har været den helt store debat efter denne Superliga-runde, hvor Nicolai Poulsen lavede en mindre svinestreg på Rodrigo Huescas inde i Parken.
Situationen endte med ikke at udløse noget som helst, udover en stor undren og diskussion i fodbolddanmark, der ikke kunne forstå, hvordan pokker den slags ikke udløser en hurtig tur i bad.
I den spritnye udgave af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk‘ får Nicolai Poulsen også Ugens Flinta for sin aktion mod FCK-backens kronjuveler.
– Jeg har Nicolai Poulsen fra AGF i Parken. Jeg skulle lige til at sige, at han laver et rødt kort, virkeligt. Det er ikke for at være idiot, men det burde i min verden være et rødt kort, siger Rajko Lekic forarget og uddyber sin kritik:
– Grunden til, at jeg har ham, det er fordi, de er bagud med 3-0. Den er afgjort, så det ville ikke være, fordi det koster kampen. Men årsagen til, at han får den, er, at han udtaler efterfølgende noget i stil med: ‘Ahh, men vi havde lidt fat i hinanden, og så tog jeg bare et skridt.’
– Og som jeg sagde til dig, David: Hvis det er et skridt fra Nicolai Poulsen, så ville han med høje knæløftninger ramme overliggeren. Så jeg savner lidt ærlighed. Det er selvfølgelig farligt at være hundrede procent ærlig — så kan man få rødt efterfølgende — men i hvert fald sige: ‘Jeg prøvede at skubbe ham væk med knæet og kommer til at ramme ham et uheldigt sted.’
Ordene fra den tidligere Superliga-angriber blev hurtigt grebet af programmets vært, David Boysen, som var helt enig.
– Må jeg svare på det? Stop med at lyve. Du lyver, Nicolai Poulsen, og du har været så vigtig for AGF i mange år. Du har masser af kredit i Aarhus, er en spiller, der går til grænsen og har hevet mange gule kort. Jeg synes, at du er fed og har betydet meget for AGF, men du er endnu federe, hvis du fortæller, at du var lidt heldig der. Det kunne vi alle sammen se.
– Det var fuldt bevidst, og så siger du bagefter, at der ikke var nogen hensigter i det. Jeg ved ikke, om de var onde, men der var hensigter i det, forklarer David Boysen.
Du kan lytte til programmet herunder eller i din foretrukne podcastapp.

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller

Silkeborg – Viborg

Lyngby – AaB

Talte med Thomas Frank om det

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner

Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup

Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil