Duelund jubler over jubilæumsmål: Det havde jeg ikke regnet med

20-årig Mikkel Duelund rundede i går 100 kampe og 25 mål for FC Midtjylland. Det var hurtigere end forventet for offensivspilleren.



Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.

Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.

– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.

FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.

Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Arsenal-dansker vender hjem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland