Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.
Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.
– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.
FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.
Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
