Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.
Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.
– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.
FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.
Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
