Duelund jubler over jubilæumsmål: Det havde jeg ikke regnet med

20-årig Mikkel Duelund rundede i går 100 kampe og 25 mål for FC Midtjylland. Det var hurtigere end forventet for offensivspilleren.



Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.

Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.

– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.

FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.

Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg