Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.
Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.
– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.
FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.
Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Gejst opvejer træthed for AGF
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
