Duelund jubler over jubilæumsmål: Det havde jeg ikke regnet med

20-årig Mikkel Duelund rundede i går 100 kampe og 25 mål for FC Midtjylland. Det var hurtigere end forventet for offensivspilleren.



Det kommer ikke ligefrem som noget chok, at Mikkel Duelund har et stort potentiale. Det har de vidst i FC Midtjylland i årevis, og i 2014 satte den store engelske avis The Guardian ham på sin liste af 40 af verdens største talenter.

Men at han skulle runde 100 kampe for FC Midtjylland i en alder af 20 år, havde han trods alt ikke regnet med. Det var ikke desto mindre, hvad Duelund gjorde i gårsdagens kamp mod Silkeborg IF. Og så gjorde det heller ikke noget, at han blev matchvinder samtidig.

– Det var sindssygt fedt. Jeg havde ikke regnet med, at det skulle gå så hurtigt. Jeg er glad for at være en etableret spiller, og det er en fornøjelse at være på holdet lige i øjeblikket, siger Mikkel Duelund til Ritzau.

FC Midtjylland havde domineret det meste af første halvleg og lignede komfortable vindere, da han scorede til 2-0 før pausen. Kort inde i anden halvleg reducerede Vladimir Rodic for Silkeborg, hvilket altså gjorde Duelunds mål til det afgørende af slagsen.

Dermed sørgede Duelund og co. for at holde snor i Brøndby IF i toppen af Superligaen, holdene er igen a point, mens Silkeborg ligner et hold, der har udspillet sine top 6-chancer. Der er nu fem point op med to grundspilsrunder tilbage.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

England – Ghana

Portugal – Usbekistan

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lurer på Superliga-stjerne

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Panama – Kroatien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’