AGF tager sent point: Målmand sendt på hospitalet

OB var på vej mod endnu en udesejr mod AGF, da Mikkel Duelund sørgede for uafgjort for aarhusianerne.



OB var få minutter fra at hente sæsonens sjette udesejr i Superligaen, men på et drømmetræf af Mikkel Duelund fik AGF 1-1 ud af kampen i Aarhus, hvor Bashkim Kadrii ellers havde sendt OB på vinderkurs.

Med det ene point er AGF sikker på at må mesterskabsspillet, hvor de seks bedste klubber deltager. Holdet har 30 point på femtepladsen.

OB kunne med en sejr have fået tiltrængt luft til nedrykningsstregen, men nu er der blot to point ned til Vejle på 11.-pladsen.

Der er som regel tænding på, når klubberne fra Danmarks to største provinsbyer tørner sammen, og søndagens kamp var ingen undtagelse.

Kampens første dramatik kom efter godt ti minutter. Efter et frispark headede Felix Beijmo mod mål ved bageste stolpe, og AGF'erne mente, at bolden havde passeret streget og satte fejringen i gang.

Dommerne afventede imidlertid, og et VAR-tjek understøttede dem i, at bolden ikke havde været inde. Man måtte i stedet kreditere OB's nye norske keeper, Viljar Myhra, for en flot redning, mens han selv lå inde i målet.

Første halvlegs chancer faldt i det hele taget mest efter standardsituationer. AGF havde flest tilløb til mål, men OB havde den største af alle chancer i de første 45 minutter.

Den 18-årige forsvarsspiller Tobias Slotsager headede fra kort afstand, men på utrolig vis reddede AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell på stregen.

Peacock-Farrell kom atter i centrum kort efter pausen. I en duel fik han Bashkim Kadriis knæ i hovedet, og det så alvorligt ud, da holdkammeraterne tilkaldte behandling.

Den nordiske målmand kunne dog snart rejse sig, men var ikke i stand til at fortsætte, og han blev kørt direkte på hospitalet. Han blev erstattet med rutinerede Jesper Hansen.

OB var blevet mest toneangivende i anden halvleg, og det var ganske fortjent, at føringen med et kvarter tilbage blev fynsk.

Efter et gennembrud i højre side blev bolden sendt fladt til bageste stolpe, hvor den netop indskiftede Nicklas Mouritsen var helt blank. Hans forsøg havde retning forbi stolpen, men ramte Kadrii, der bugserede bolden over stregen.

I kampens slutfase var OB tæt på 2-0, og AGF havde svært ved at skabe chancer, men på et drømmetræf i fire minutters tillægstid lykkedes det AGF at udligne.

Efter et hjørnespark blev bolden sendt ud af feltet, hvor den indskiftede Mikkel Duelund stod klar og helflugtede udligningen i kassen.

/ritzau/





Mattsson om landsholdet: ‘Vi får se’




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Mattsson om landsholdet: ‘Vi får se’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

– Hele holdet er trygge ved ham

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM