AGF tager sent point: Målmand sendt på hospitalet

OB var på vej mod endnu en udesejr mod AGF, da Mikkel Duelund sørgede for uafgjort for aarhusianerne.



OB var få minutter fra at hente sæsonens sjette udesejr i Superligaen, men på et drømmetræf af Mikkel Duelund fik AGF 1-1 ud af kampen i Aarhus, hvor Bashkim Kadrii ellers havde sendt OB på vinderkurs.

Med det ene point er AGF sikker på at må mesterskabsspillet, hvor de seks bedste klubber deltager. Holdet har 30 point på femtepladsen.

OB kunne med en sejr have fået tiltrængt luft til nedrykningsstregen, men nu er der blot to point ned til Vejle på 11.-pladsen.

Der er som regel tænding på, når klubberne fra Danmarks to største provinsbyer tørner sammen, og søndagens kamp var ingen undtagelse.

Kampens første dramatik kom efter godt ti minutter. Efter et frispark headede Felix Beijmo mod mål ved bageste stolpe, og AGF'erne mente, at bolden havde passeret streget og satte fejringen i gang.

Dommerne afventede imidlertid, og et VAR-tjek understøttede dem i, at bolden ikke havde været inde. Man måtte i stedet kreditere OB's nye norske keeper, Viljar Myhra, for en flot redning, mens han selv lå inde i målet.

Første halvlegs chancer faldt i det hele taget mest efter standardsituationer. AGF havde flest tilløb til mål, men OB havde den største af alle chancer i de første 45 minutter.

Den 18-årige forsvarsspiller Tobias Slotsager headede fra kort afstand, men på utrolig vis reddede AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell på stregen.

Peacock-Farrell kom atter i centrum kort efter pausen. I en duel fik han Bashkim Kadriis knæ i hovedet, og det så alvorligt ud, da holdkammeraterne tilkaldte behandling.

Den nordiske målmand kunne dog snart rejse sig, men var ikke i stand til at fortsætte, og han blev kørt direkte på hospitalet. Han blev erstattet med rutinerede Jesper Hansen.

OB var blevet mest toneangivende i anden halvleg, og det var ganske fortjent, at føringen med et kvarter tilbage blev fynsk.

Efter et gennembrud i højre side blev bolden sendt fladt til bageste stolpe, hvor den netop indskiftede Nicklas Mouritsen var helt blank. Hans forsøg havde retning forbi stolpen, men ramte Kadrii, der bugserede bolden over stregen.

I kampens slutfase var OB tæt på 2-0, og AGF havde svært ved at skabe chancer, men på et drømmetræf i fire minutters tillægstid lykkedes det AGF at udligne.

Efter et hjørnespark blev bolden sendt ud af feltet, hvor den indskiftede Mikkel Duelund stod klar og helflugtede udligningen i kassen.

/ritzau/





Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg IF – OB

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Brøndby-fans sender åbent brev

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Arsenal snublede i guldkampen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Barcelona klager til UEFA

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Chelsea – Manchester City

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude