Duksen FC Helsingør taber point på hjemmebane

Fredericia har indhentet Helsingør i toppen af 1. division med en 3-1-sejr hos AC Horsens.



1. divisions ubesejrede førerhold, FC Helsingør, satte søndag point til, da holdet på hjemmebane spillede 2-2 med Hvidovre fra midten af rækken.

Helsingør førte to gange, men trods et overtag i spil og chancer til hjemmeholdet svarede et godt fightende Hvidovre-hold igen begge gange.

Helsingør topper stadig landets næstbedste fodboldrække, men har nu fået selskab af FC Fredericia, der på udebane vendte 0-1 til en 3-1-sejr over AC Horsens.

Både Helsingør og Fredericia har 20 point efter 8 kampe, men Helsingør beholder duksepladsen på en bedre målscore.

Hvidovre har 15 point på fjerdepladsen, og AC Horsens er nummer fem med 13 point.

Helsingør startede sit opgør bedst, og efter ni minutters spil gav et højt genpres pote.

Den amerikanske offensivspiller Liam Jordan vandt en duel i feltet og satte en modspiller, inden han vippede Tonni Adamsen fri på kanten af det lille feltet, og derfra satte angriberen efter en tæmning bolden i nettet til 1-0.

Hvidovre udlignede til 1-1 efter knap 24 minutters spil efter kvikt spil i små rum af et par af holdets unge profiler. Frederik Carlsen endte med at servere bolden for Marcus Lindberg, der køligt gjorde sig selv til målscorer.

Helsingør var dominerende i anden halvleg, og 2-1-målet kom efter 74 minutter på et ikke helt åbenlyst straffespark, som dommeren spottede, og Sebastian Czajkowski omsatte til scoring.

Hvidovre var sjældne gæster i Helsingørs felt, men efter 77 minutter blev der alligevel udlignet til 2-2, da offensivspilleren Mohamad Al-Naser steg op og headede Mikkel Nøhrs hjørnespark ind bag Helsingør-keeper Kevin Stuhr-Ellegaard.

Helsingør pressede på i slutfasen, men måtte nøjes med et enkelt point, der altså tillod Fredericia at komme på omgangshøjde. Det skete med en 3-1-sejr over AC Horsens, der ellers kom tidligt foran 1-0 efter et hovedstød af forsvarsspilleren Magnus Jensen.

Angriberen Samson Iyede udlignede på et fladt langskud, og angrebsmakkeren Kristian Kirkegaard sørgede for både 2-1 før pausen efter en omstilling og 3-1 i anden halvleg efter et bandespil med Iyede.

Andetsteds vandt oprykkeren Jammerbugt en livlig målfest mod HB Køge med 4-3. Sejren sender Jammerbugt op på syvendepladsen med otte point. HB Køge er næstsidst med fem point.

/ritzau/





Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk toptræner lander stort job

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff