1. divisions ubesejrede førerhold, FC Helsingør, satte søndag point til, da holdet på hjemmebane spillede 2-2 med Hvidovre fra midten af rækken.
Helsingør førte to gange, men trods et overtag i spil og chancer til hjemmeholdet svarede et godt fightende Hvidovre-hold igen begge gange.
Helsingør topper stadig landets næstbedste fodboldrække, men har nu fået selskab af FC Fredericia, der på udebane vendte 0-1 til en 3-1-sejr over AC Horsens.
Både Helsingør og Fredericia har 20 point efter 8 kampe, men Helsingør beholder duksepladsen på en bedre målscore.
Hvidovre har 15 point på fjerdepladsen, og AC Horsens er nummer fem med 13 point.
Helsingør startede sit opgør bedst, og efter ni minutters spil gav et højt genpres pote.
Den amerikanske offensivspiller Liam Jordan vandt en duel i feltet og satte en modspiller, inden han vippede Tonni Adamsen fri på kanten af det lille feltet, og derfra satte angriberen efter en tæmning bolden i nettet til 1-0.
Hvidovre udlignede til 1-1 efter knap 24 minutters spil efter kvikt spil i små rum af et par af holdets unge profiler. Frederik Carlsen endte med at servere bolden for Marcus Lindberg, der køligt gjorde sig selv til målscorer.
Helsingør var dominerende i anden halvleg, og 2-1-målet kom efter 74 minutter på et ikke helt åbenlyst straffespark, som dommeren spottede, og Sebastian Czajkowski omsatte til scoring.
Hvidovre var sjældne gæster i Helsingørs felt, men efter 77 minutter blev der alligevel udlignet til 2-2, da offensivspilleren Mohamad Al-Naser steg op og headede Mikkel Nøhrs hjørnespark ind bag Helsingør-keeper Kevin Stuhr-Ellegaard.
Helsingør pressede på i slutfasen, men måtte nøjes med et enkelt point, der altså tillod Fredericia at komme på omgangshøjde. Det skete med en 3-1-sejr over AC Horsens, der ellers kom tidligt foran 1-0 efter et hovedstød af forsvarsspilleren Magnus Jensen.
Angriberen Samson Iyede udlignede på et fladt langskud, og angrebsmakkeren Kristian Kirkegaard sørgede for både 2-1 før pausen efter en omstilling og 3-1 i anden halvleg efter et bandespil med Iyede.
Andetsteds vandt oprykkeren Jammerbugt en livlig målfest mod HB Køge med 4-3. Sejren sender Jammerbugt op på syvendepladsen med otte point. HB Køge er næstsidst med fem point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Arsenal – Burnley
