1. divisions ubesejrede førerhold, FC Helsingør, satte søndag point til, da holdet på hjemmebane spillede 2-2 med Hvidovre fra midten af rækken.
Helsingør førte to gange, men trods et overtag i spil og chancer til hjemmeholdet svarede et godt fightende Hvidovre-hold igen begge gange.
Helsingør topper stadig landets næstbedste fodboldrække, men har nu fået selskab af FC Fredericia, der på udebane vendte 0-1 til en 3-1-sejr over AC Horsens.
Både Helsingør og Fredericia har 20 point efter 8 kampe, men Helsingør beholder duksepladsen på en bedre målscore.
Hvidovre har 15 point på fjerdepladsen, og AC Horsens er nummer fem med 13 point.
Helsingør startede sit opgør bedst, og efter ni minutters spil gav et højt genpres pote.
Den amerikanske offensivspiller Liam Jordan vandt en duel i feltet og satte en modspiller, inden han vippede Tonni Adamsen fri på kanten af det lille feltet, og derfra satte angriberen efter en tæmning bolden i nettet til 1-0.
Hvidovre udlignede til 1-1 efter knap 24 minutters spil efter kvikt spil i små rum af et par af holdets unge profiler. Frederik Carlsen endte med at servere bolden for Marcus Lindberg, der køligt gjorde sig selv til målscorer.
Helsingør var dominerende i anden halvleg, og 2-1-målet kom efter 74 minutter på et ikke helt åbenlyst straffespark, som dommeren spottede, og Sebastian Czajkowski omsatte til scoring.
Hvidovre var sjældne gæster i Helsingørs felt, men efter 77 minutter blev der alligevel udlignet til 2-2, da offensivspilleren Mohamad Al-Naser steg op og headede Mikkel Nøhrs hjørnespark ind bag Helsingør-keeper Kevin Stuhr-Ellegaard.
Helsingør pressede på i slutfasen, men måtte nøjes med et enkelt point, der altså tillod Fredericia at komme på omgangshøjde. Det skete med en 3-1-sejr over AC Horsens, der ellers kom tidligt foran 1-0 efter et hovedstød af forsvarsspilleren Magnus Jensen.
Angriberen Samson Iyede udlignede på et fladt langskud, og angrebsmakkeren Kristian Kirkegaard sørgede for både 2-1 før pausen efter en omstilling og 3-1 i anden halvleg efter et bandespil med Iyede.
Andetsteds vandt oprykkeren Jammerbugt en livlig målfest mod HB Køge med 4-3. Sejren sender Jammerbugt op på syvendepladsen med otte point. HB Køge er næstsidst med fem point.
/ritzau/

Vanvittig Pogacar-klausul

Derfor var Højlund pludselig ude

Di Marzio med klar melding

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Brøndby IF – AGF

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Spændende nyt om Simon Kjær

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

– Han er en toptræner

Vilde Kane nedlægger Dortmund

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Verdensstjerne ked af Runes skade

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Melder sin afsked

– Det er rigtig vildt det her!

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Viborg FF – OB

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Iskoldt Moukoko-svar

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Fyrer Postecoglou omgående

FC Nordsjælland – Randers FC

Er han på vej til Lyngby?

– Meget bedre end i Danmark!

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Haaland banker City på førstepladsen

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Helgenklub taber i Hamburg

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade
