1. divisions ubesejrede førerhold, FC Helsingør, satte søndag point til, da holdet på hjemmebane spillede 2-2 med Hvidovre fra midten af rækken.
Helsingør førte to gange, men trods et overtag i spil og chancer til hjemmeholdet svarede et godt fightende Hvidovre-hold igen begge gange.
Helsingør topper stadig landets næstbedste fodboldrække, men har nu fået selskab af FC Fredericia, der på udebane vendte 0-1 til en 3-1-sejr over AC Horsens.
Både Helsingør og Fredericia har 20 point efter 8 kampe, men Helsingør beholder duksepladsen på en bedre målscore.
Hvidovre har 15 point på fjerdepladsen, og AC Horsens er nummer fem med 13 point.
Helsingør startede sit opgør bedst, og efter ni minutters spil gav et højt genpres pote.
Den amerikanske offensivspiller Liam Jordan vandt en duel i feltet og satte en modspiller, inden han vippede Tonni Adamsen fri på kanten af det lille feltet, og derfra satte angriberen efter en tæmning bolden i nettet til 1-0.
Hvidovre udlignede til 1-1 efter knap 24 minutters spil efter kvikt spil i små rum af et par af holdets unge profiler. Frederik Carlsen endte med at servere bolden for Marcus Lindberg, der køligt gjorde sig selv til målscorer.
Helsingør var dominerende i anden halvleg, og 2-1-målet kom efter 74 minutter på et ikke helt åbenlyst straffespark, som dommeren spottede, og Sebastian Czajkowski omsatte til scoring.
Hvidovre var sjældne gæster i Helsingørs felt, men efter 77 minutter blev der alligevel udlignet til 2-2, da offensivspilleren Mohamad Al-Naser steg op og headede Mikkel Nøhrs hjørnespark ind bag Helsingør-keeper Kevin Stuhr-Ellegaard.
Helsingør pressede på i slutfasen, men måtte nøjes med et enkelt point, der altså tillod Fredericia at komme på omgangshøjde. Det skete med en 3-1-sejr over AC Horsens, der ellers kom tidligt foran 1-0 efter et hovedstød af forsvarsspilleren Magnus Jensen.
Angriberen Samson Iyede udlignede på et fladt langskud, og angrebsmakkeren Kristian Kirkegaard sørgede for både 2-1 før pausen efter en omstilling og 3-1 i anden halvleg efter et bandespil med Iyede.
Andetsteds vandt oprykkeren Jammerbugt en livlig målfest mod HB Køge med 4-3. Sejren sender Jammerbugt op på syvendepladsen med otte point. HB Køge er næstsidst med fem point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
