Morten ‘Duncan’ Rasmussens er ejet af skotske Celtic og udlejet til tyske Mainz. Mandag bekræftede den tyske klub, at angriberen var på vej til AaB på en lejekontrakt.
Mens transfervinduet nærmede sig sin afslutning mandag aften udtalte sportsdirektør Lynge Jakobsen sig om angriberens kommende betydning, hvilket indikerede, at skiftet vær tæt på en offentliggørelse.
Som tiden nærmede sig deadline for transfervinduet, regnede alle med, at AaB blot trak tiden lidt omkring offentliggørelsen af skiftet, men da klokken blev 24 og transfervinduet officielt lukkede, var der stadig ingen Duncan i AaB.
I løbet af tirsdag har der været meget stille om, hvad der er årsagen til det manglende skifte.
Tipsbladet.dk har nu fundet frem til, at sagen ligger på skrivebordet hos DBU, men her er der helt lukket i om, hvad problematikken er i sagen.
– Det er rigtigt nok, at sagen ligger her hos os, men mere ønsker jeg faktisk ikke at sige, siger sekretær i turneringsafdelingen Laura C. Petersen til tipsbladet.dk.
Fodboldspillere på kontrakt må maksimalt spille for to klubber på en sæson. Morten ‘Duncan’ Rasmussen var i foråret 2010 i Celtic og blev i sommer lejet ud til tyske Mainz. Derfor er AaB den tredje klub, som Morten ‘Duncan’ Rasmussen repræsenterer i det seneste år.
Men da Morten ‘Duncan’ Rasmussen ikke har spillet nogle kampe for den skotske klub i indeværende sæson, bør der ikke være noget problem i, at han spiller kampe for AaB i foråret 2011, da han i givet fald kun vil have spillet kampe for Mainz og AaB i denne sæson.
Hos DBU ønsker man hverken at fortælle, hvad problematikken i sagen er, om skiftet falder på plads senere, eller om der er flere lignende sager til behandling hos forbundet.
Tipsbladet.dk følger sagen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TOPNYHED