Duncan-sagen ligger hos DBU

Morten ‘Duncan’ Rasmussens skifte til AaB er omgærdet af en del mystik. Sagen ligger lige nu på skrivebordet hos DBU.



Morten ‘Duncan’ Rasmussens er ejet af skotske Celtic og udlejet til tyske Mainz. Mandag bekræftede den tyske klub, at angriberen var på vej til AaB på en lejekontrakt.

Mens transfervinduet nærmede sig sin afslutning mandag aften udtalte sportsdirektør Lynge Jakobsen sig om angriberens kommende betydning, hvilket indikerede, at skiftet vær tæt på en offentliggørelse.

Som tiden nærmede sig deadline for transfervinduet, regnede alle med, at AaB blot trak tiden lidt omkring offentliggørelsen af skiftet, men da klokken blev 24 og transfervinduet officielt lukkede, var der stadig ingen Duncan i AaB.

I løbet af tirsdag har der været meget stille om, hvad der er årsagen til det manglende skifte.

Tipsbladet.dk har nu fundet frem til, at sagen ligger på skrivebordet hos DBU, men her er der helt lukket i om, hvad problematikken er i sagen.

– Det er rigtigt nok, at sagen ligger her hos os, men mere ønsker jeg faktisk ikke at sige, siger sekretær i turneringsafdelingen Laura C. Petersen til tipsbladet.dk.

Fodboldspillere på kontrakt må maksimalt spille for to klubber på en sæson. Morten ‘Duncan’ Rasmussen var i foråret 2010 i Celtic og blev i sommer lejet ud til tyske Mainz. Derfor er AaB den tredje klub, som Morten ‘Duncan’ Rasmussen repræsenterer i det seneste år.

Men da Morten ‘Duncan’ Rasmussen ikke har spillet nogle kampe for den skotske klub i indeværende sæson, bør der ikke være noget problem i, at han spiller kampe for AaB i foråret 2011, da han i givet fald kun vil have spillet kampe for Mainz og AaB i denne sæson.

Hos DBU ønsker man hverken at fortælle, hvad problematikken i sagen er, om skiftet falder på plads senere, eller om der er flere lignende sager til behandling hos forbundet.

Tipsbladet.dk følger sagen.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’