Morten ‘Duncan’ Rasmussens er ejet af skotske Celtic og udlejet til tyske Mainz. Mandag bekræftede den tyske klub, at angriberen var på vej til AaB på en lejekontrakt.
Mens transfervinduet nærmede sig sin afslutning mandag aften udtalte sportsdirektør Lynge Jakobsen sig om angriberens kommende betydning, hvilket indikerede, at skiftet vær tæt på en offentliggørelse.
Som tiden nærmede sig deadline for transfervinduet, regnede alle med, at AaB blot trak tiden lidt omkring offentliggørelsen af skiftet, men da klokken blev 24 og transfervinduet officielt lukkede, var der stadig ingen Duncan i AaB.
I løbet af tirsdag har der været meget stille om, hvad der er årsagen til det manglende skifte.
Tipsbladet.dk har nu fundet frem til, at sagen ligger på skrivebordet hos DBU, men her er der helt lukket i om, hvad problematikken er i sagen.
– Det er rigtigt nok, at sagen ligger her hos os, men mere ønsker jeg faktisk ikke at sige, siger sekretær i turneringsafdelingen Laura C. Petersen til tipsbladet.dk.
Fodboldspillere på kontrakt må maksimalt spille for to klubber på en sæson. Morten ‘Duncan’ Rasmussen var i foråret 2010 i Celtic og blev i sommer lejet ud til tyske Mainz. Derfor er AaB den tredje klub, som Morten ‘Duncan’ Rasmussen repræsenterer i det seneste år.
Men da Morten ‘Duncan’ Rasmussen ikke har spillet nogle kampe for den skotske klub i indeværende sæson, bør der ikke være noget problem i, at han spiller kampe for AaB i foråret 2011, da han i givet fald kun vil have spillet kampe for Mainz og AaB i denne sæson.
Hos DBU ønsker man hverken at fortælle, hvad problematikken i sagen er, om skiftet falder på plads senere, eller om der er flere lignende sager til behandling hos forbundet.
Tipsbladet.dk følger sagen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
EKSPERT