Morten ‘Duncan’ Rasmussens er ejet af skotske Celtic og udlejet til tyske Mainz. Mandag bekræftede den tyske klub, at angriberen var på vej til AaB på en lejekontrakt.
Mens transfervinduet nærmede sig sin afslutning mandag aften udtalte sportsdirektør Lynge Jakobsen sig om angriberens kommende betydning, hvilket indikerede, at skiftet vær tæt på en offentliggørelse.
Som tiden nærmede sig deadline for transfervinduet, regnede alle med, at AaB blot trak tiden lidt omkring offentliggørelsen af skiftet, men da klokken blev 24 og transfervinduet officielt lukkede, var der stadig ingen Duncan i AaB.
I løbet af tirsdag har der været meget stille om, hvad der er årsagen til det manglende skifte.
Tipsbladet.dk har nu fundet frem til, at sagen ligger på skrivebordet hos DBU, men her er der helt lukket i om, hvad problematikken er i sagen.
– Det er rigtigt nok, at sagen ligger her hos os, men mere ønsker jeg faktisk ikke at sige, siger sekretær i turneringsafdelingen Laura C. Petersen til tipsbladet.dk.
Fodboldspillere på kontrakt må maksimalt spille for to klubber på en sæson. Morten ‘Duncan’ Rasmussen var i foråret 2010 i Celtic og blev i sommer lejet ud til tyske Mainz. Derfor er AaB den tredje klub, som Morten ‘Duncan’ Rasmussen repræsenterer i det seneste år.
Men da Morten ‘Duncan’ Rasmussen ikke har spillet nogle kampe for den skotske klub i indeværende sæson, bør der ikke være noget problem i, at han spiller kampe for AaB i foråret 2011, da han i givet fald kun vil have spillet kampe for Mainz og AaB i denne sæson.
Hos DBU ønsker man hverken at fortælle, hvad problematikken i sagen er, om skiftet falder på plads senere, eller om der er flere lignende sager til behandling hos forbundet.
Tipsbladet.dk følger sagen.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT