Isak Bergmann Johannesson blev nærmest kaldt for god til Superligaen, da FC København valgte at bruge omkring 30 millioner kroner på ham i 2021.
Liverpool og Manchester united blev blandt andre rygtet ude efter den unge islænding, som i sidste ende valgte projektet i FC København. Nu er der gået to år, og man venter fortsat på, at islændingen får sit endelige gennembrud.
Lige nu ser det dog ud til at have lange udsigter, da Isak Bergmann Johannesson blot har fået én indskiftning i sæsonens første tre kampe. Det vækker bekymring i hjemlandet.
– Hákon starter alle kampe for FC København, hvor han gør det godt. Men det er trist at se, at det ligner, at Isak er ude i kulden, siger Elvar Geir Magnússon i Fótbolti.nets radioprogram og tilføjer.
– For landsholdets skyld håber man, at hans situation hurtigt vil ændre sig.
19-årige Isak Bergmann Johannesson er blot startet syv Superliga-kampe i denne sæson. To af dem er under Jacob Neestrup, men de er helt tilbage fra, da han blev ansat.
– Træneren bruger det samme hold, og Isak får ikke meget tillid, siger Elvar Geir Magnússon, mens hans kollega Benedikt Bóas Hinriksson tror på, at situationen nok skal ændre sig.
– Han er vanvittig, og kommer til at arbejde sig ind på holdet, lyder det i radioprogrammet.
Isak Bergmann Johannesson har noteret sig for 23 kampe i denne sæson, hvor det er blevet til en enkelt scoring. I mesterskabsspillet sidste år viste han nogle lovende takter, men dem mangler han fortsat at bygge videre på.
Islændingen, der snart fylder 20 år, er på kontrakt i FC København frem til 2026, så han har masser af tid til at få sit gennembrud i klubben.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TIPSBLADETS DOM