Dybt berørt Odense-borgmester fløj ud af sengen

Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel mindes Lars Høgh.



Hele fodbold-Danmark er i sorg over tabet af Lars Høgh, der onsdag aften afgik ved døden efter længere tids sygdom, og det gælder naturligvis ikke mindst på Fyn, hvor den mangeårige OB-målmand var et ikon.

Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (A) er også dybt berørt over tabet af en stor fynbo.

– Jeg blev enormt trist, da jeg fik meldingen. Jeg havde lige lagt hovedet på puden, og så så jeg, at Lars var gået bort, og der må jeg indrømme, at jeg rejste mig op af sengen igen og skulle lige gå lidt rundt om mig selv. Der var meget, jeg skulle tænke igennem, så det berørte mig, og jeg har stadig en meget trist følelse i kroppen, siger Peter Rahbæk Juel til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det skyldes selvfølgelig, at han var den person, han var. Det gælder som fodboldspiller og klubikon, men i høj grad også som menneske. Han gav utrolig meget af sig selv – også i den sidste og meget svære tid, hvor han var dødelig syg.

Odenses borgmester har flere gange mødt Lars Høgh, og særligt det første møde med den tidligere målmand gjorde indtryk.

– Han mødte folk i øjenhøjde ligegyldigt, om det var høj eller lav. Jeg kan huske, at jeg mødte ham på gaden, da jeg lige var blevet borgmester for fem år siden. Jeg vidste jo godt, hvem han var, men vi havde ikke mødt hinanden før, og der kom han stille og rolig hen, gav mig en krammer og sagde ”pas nu godt på Odense”. Det gjorde et enormt indtryk på mig.

– Alle har en kærlighed til Lars Høgh i Odense. Det er en stolt fodboldby, hvor OB de seneste årtier har været altdominerende, men byen har også stolte traditioner med 9’erne og 13’erne. Der har været en hård rivalisering mellem klubberne, men én ting kunne de blive enige om – de kunne godt lide Lars Høgh. Det siger alt om hans sympatiske væsen og interesse for andre mennesker. Hans legende vil leve for evigt, siger Peter Rahbæk Juel, der i sidste måned blev genvalgt som borgmester.

Han skal nu se på, hvordan Odense passende kan mindes afdøde Lars Høgh.

– I dag har vi ladet flaget gå på halv på rådhuset for at markere, at han var en helt særlig odenseaner. Der vil naturligt komme en diskussion, om vi skal gøre andre ting for at mindes ham på et mere fast grundlag. Den diskussion må vi tage, men de næste dage og uger handler om at kunne være i følelserne og vise respekt til Lars Høghs familie, lyder det fra Peter Rahbæk Juel.

Lars Høgh blev 62 år.  







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF