Dybt berørt Odense-borgmester fløj ud af sengen

Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel mindes Lars Høgh.



Hele fodbold-Danmark er i sorg over tabet af Lars Høgh, der onsdag aften afgik ved døden efter længere tids sygdom, og det gælder naturligvis ikke mindst på Fyn, hvor den mangeårige OB-målmand var et ikon.

Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (A) er også dybt berørt over tabet af en stor fynbo.

– Jeg blev enormt trist, da jeg fik meldingen. Jeg havde lige lagt hovedet på puden, og så så jeg, at Lars var gået bort, og der må jeg indrømme, at jeg rejste mig op af sengen igen og skulle lige gå lidt rundt om mig selv. Der var meget, jeg skulle tænke igennem, så det berørte mig, og jeg har stadig en meget trist følelse i kroppen, siger Peter Rahbæk Juel til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det skyldes selvfølgelig, at han var den person, han var. Det gælder som fodboldspiller og klubikon, men i høj grad også som menneske. Han gav utrolig meget af sig selv – også i den sidste og meget svære tid, hvor han var dødelig syg.

Odenses borgmester har flere gange mødt Lars Høgh, og særligt det første møde med den tidligere målmand gjorde indtryk.

– Han mødte folk i øjenhøjde ligegyldigt, om det var høj eller lav. Jeg kan huske, at jeg mødte ham på gaden, da jeg lige var blevet borgmester for fem år siden. Jeg vidste jo godt, hvem han var, men vi havde ikke mødt hinanden før, og der kom han stille og rolig hen, gav mig en krammer og sagde ”pas nu godt på Odense”. Det gjorde et enormt indtryk på mig.

– Alle har en kærlighed til Lars Høgh i Odense. Det er en stolt fodboldby, hvor OB de seneste årtier har været altdominerende, men byen har også stolte traditioner med 9’erne og 13’erne. Der har været en hård rivalisering mellem klubberne, men én ting kunne de blive enige om – de kunne godt lide Lars Høgh. Det siger alt om hans sympatiske væsen og interesse for andre mennesker. Hans legende vil leve for evigt, siger Peter Rahbæk Juel, der i sidste måned blev genvalgt som borgmester.

Han skal nu se på, hvordan Odense passende kan mindes afdøde Lars Høgh.

– I dag har vi ladet flaget gå på halv på rådhuset for at markere, at han var en helt særlig odenseaner. Der vil naturligt komme en diskussion, om vi skal gøre andre ting for at mindes ham på et mere fast grundlag. Den diskussion må vi tage, men de næste dage og uger handler om at kunne være i følelserne og vise respekt til Lars Høghs familie, lyder det fra Peter Rahbæk Juel.

Lars Høgh blev 62 år.  







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’