Hele fodbold-Danmark er i sorg over tabet af Lars Høgh, der onsdag aften afgik ved døden efter længere tids sygdom, og det gælder naturligvis ikke mindst på Fyn, hvor den mangeårige OB-målmand var et ikon.
Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (A) er også dybt berørt over tabet af en stor fynbo.
– Jeg blev enormt trist, da jeg fik meldingen. Jeg havde lige lagt hovedet på puden, og så så jeg, at Lars var gået bort, og der må jeg indrømme, at jeg rejste mig op af sengen igen og skulle lige gå lidt rundt om mig selv. Der var meget, jeg skulle tænke igennem, så det berørte mig, og jeg har stadig en meget trist følelse i kroppen, siger Peter Rahbæk Juel til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det skyldes selvfølgelig, at han var den person, han var. Det gælder som fodboldspiller og klubikon, men i høj grad også som menneske. Han gav utrolig meget af sig selv – også i den sidste og meget svære tid, hvor han var dødelig syg.
Odenses borgmester har flere gange mødt Lars Høgh, og særligt det første møde med den tidligere målmand gjorde indtryk.
– Han mødte folk i øjenhøjde ligegyldigt, om det var høj eller lav. Jeg kan huske, at jeg mødte ham på gaden, da jeg lige var blevet borgmester for fem år siden. Jeg vidste jo godt, hvem han var, men vi havde ikke mødt hinanden før, og der kom han stille og rolig hen, gav mig en krammer og sagde ”pas nu godt på Odense”. Det gjorde et enormt indtryk på mig.
– Alle har en kærlighed til Lars Høgh i Odense. Det er en stolt fodboldby, hvor OB de seneste årtier har været altdominerende, men byen har også stolte traditioner med 9’erne og 13’erne. Der har været en hård rivalisering mellem klubberne, men én ting kunne de blive enige om – de kunne godt lide Lars Høgh. Det siger alt om hans sympatiske væsen og interesse for andre mennesker. Hans legende vil leve for evigt, siger Peter Rahbæk Juel, der i sidste måned blev genvalgt som borgmester.
Han skal nu se på, hvordan Odense passende kan mindes afdøde Lars Høgh.
– I dag har vi ladet flaget gå på halv på rådhuset for at markere, at han var en helt særlig odenseaner. Der vil naturligt komme en diskussion, om vi skal gøre andre ting for at mindes ham på et mere fast grundlag. Den diskussion må vi tage, men de næste dage og uger handler om at kunne være i følelserne og vise respekt til Lars Høghs familie, lyder det fra Peter Rahbæk Juel.
Lars Høgh blev 62 år.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
