(Brøndby Stadion) Tipsbladet: De købte ham selv i dyre domme for at levere netop det.
Jens Martin Gammelby rev Superligaen fra hinanden tilbage i 2018, hvilket fik Brøndby IF til at finde tegnedrengen frem og hente ham i Søhøjlandet.
Succesen tog han dog aldrig med over Storebæltsbroen, og derfor må mange på Børndby Stadion have undret sig over, hvorfra den 30-årige back hev det mål op, som han scorede mod de blå/gule søndag aften, der på behørigvis blev fejret med en flikflak.
– Det er lidt ambivalent, hvad scorede jeg på Brøndby Stadion som Brøndby-spiller, et enkelt mål? Så det er super, men det mål, jeg laver her, er nok bedre end det, jeg har lavet før her på Brøndby Stadion., siger Jens Martin Gammelby til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
På trods af den fine scoring, lyste skuffelsen ud af den tidligere Brøndby-spiller.
– Lige nu er vi skuffede, fordi vi føler, at vi kunne have vundet. Vi føler, at vi mangler noget kvalitet i afgørende situationer, men vi leverede en god præstation, og vi kunne godt have stået med sejren i dag. Vi har nogle rum og spilmuligheder, vi ikke får udnyttet godt nok, og det skuffer mig mest, at vi godt kunne have truet mere. Hvis vi havde set dem bedre, kunne vi have gjort mere ondt.
Silkeborg har i de seneste mange år haft svært ved at skabe store resultater på Brøndby Stadion, men de havde flere gange i løbet af kampen den sejr, der kunne have bragt dem ind i Mesterskabsspillet. Men de må nu tage til takke med at jagte drømmen om en sommer i Europa på en anden måde.
– Det er tungt og skuffende lige nu, men som Kent også sagde, så skal vi kigge på, at vi fortsat har en masse kampe at spille og meget at spille for. Der er også en plads i Europa, hvor vi har to muligheder: vi kan gøre det gennem pokalen og en syvendeplads, så vi har en masse at spille for. Men det er klart, at vi gerne vil have været med i det sjove selskab, hvor de fede kampe er.
– Det var noget andet, hvis vi var blevet kørt ud på røv og albuer og havde tabt 4-0, så kunne man være gået hjem og tænkt, at vi ikke gjorde nok, at vi manglede for meget. Men vi synes, det er ærgerligt, at vi spiller til at kunne vinde, men får et uafgjort resultat mod Brøndby, der i bund og grund er godt for Silkeborg på Brøndby Stadion, hvor vi også kunne presse dem i bund de sidste 10 minutter. Så er det stadigvæk ikke nok, det er frustrerende.
Jens Martin Gammelby og Silkeborg IF må nu tage til takke med en topplacering i Nedrykningsspillet og jagte en ‘revanche’ i Pokalturneringen, hvor de møder netop Brøndby IF i semifinalerne.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Ståle Solbakken overvejede at sige op
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER