(Brøndby Stadion) Tipsbladet: De købte ham selv i dyre domme for at levere netop det.
Jens Martin Gammelby rev Superligaen fra hinanden tilbage i 2018, hvilket fik Brøndby IF til at finde tegnedrengen frem og hente ham i Søhøjlandet.
Succesen tog han dog aldrig med over Storebæltsbroen, og derfor må mange på Børndby Stadion have undret sig over, hvorfra den 30-årige back hev det mål op, som han scorede mod de blå/gule søndag aften, der på behørigvis blev fejret med en flikflak.
– Det er lidt ambivalent, hvad scorede jeg på Brøndby Stadion som Brøndby-spiller, et enkelt mål? Så det er super, men det mål, jeg laver her, er nok bedre end det, jeg har lavet før her på Brøndby Stadion., siger Jens Martin Gammelby til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
På trods af den fine scoring, lyste skuffelsen ud af den tidligere Brøndby-spiller.
– Lige nu er vi skuffede, fordi vi føler, at vi kunne have vundet. Vi føler, at vi mangler noget kvalitet i afgørende situationer, men vi leverede en god præstation, og vi kunne godt have stået med sejren i dag. Vi har nogle rum og spilmuligheder, vi ikke får udnyttet godt nok, og det skuffer mig mest, at vi godt kunne have truet mere. Hvis vi havde set dem bedre, kunne vi have gjort mere ondt.
Silkeborg har i de seneste mange år haft svært ved at skabe store resultater på Brøndby Stadion, men de havde flere gange i løbet af kampen den sejr, der kunne have bragt dem ind i Mesterskabsspillet. Men de må nu tage til takke med at jagte drømmen om en sommer i Europa på en anden måde.
– Det er tungt og skuffende lige nu, men som Kent også sagde, så skal vi kigge på, at vi fortsat har en masse kampe at spille og meget at spille for. Der er også en plads i Europa, hvor vi har to muligheder: vi kan gøre det gennem pokalen og en syvendeplads, så vi har en masse at spille for. Men det er klart, at vi gerne vil have været med i det sjove selskab, hvor de fede kampe er.
– Det var noget andet, hvis vi var blevet kørt ud på røv og albuer og havde tabt 4-0, så kunne man være gået hjem og tænkt, at vi ikke gjorde nok, at vi manglede for meget. Men vi synes, det er ærgerligt, at vi spiller til at kunne vinde, men får et uafgjort resultat mod Brøndby, der i bund og grund er godt for Silkeborg på Brøndby Stadion, hvor vi også kunne presse dem i bund de sidste 10 minutter. Så er det stadigvæk ikke nok, det er frustrerende.
Jens Martin Gammelby og Silkeborg IF må nu tage til takke med en topplacering i Nedrykningsspillet og jagte en ‘revanche’ i Pokalturneringen, hvor de møder netop Brøndby IF i semifinalerne.

TransferLIVE: Nyt om FC København-indkøb

TransferLIVE: FCN-talenter til prøvetræning

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Premier League-klub vil have Hermansen

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Ny bejler til Clement Bischoff

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Fem bud på Viborgs nye træner

Mesterklub frister Højlund

Afslører: Tilbud afvist

Vil kapre FCK-emne

Liverpool får særlig klausul

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Premier League-topklub overvejer Nørgaard

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen

– Rasmus Falk har tre muligheder

Nyt bud på Victor Froholdt

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Bischoff tror på det uvirkelige

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!

Klar melding om Kasper Dolberg

Óskarsson løj for sin far før FCK-kamp

På plads: Henter Benjamin Nygren

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Dansk katastrofe!

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp

United-legende begejstret for Højlund-konkurrent

Woltemade & Co slår Azzurrini

Kamaldeen til topklub? “En god signing”

Danskerklub vil hente Victor Nelsson

Ny Superliga-dokumentar på vej

Chelsea-profil siger undskyld

Nu er mastodonter i duel om Jadon Sancho

Succestræner forlænger

Rasmus Thelander tæt på udlandsskifte