Dybt frustreret Gammelby: Hellere på røv og albuer

Jens Martin Gammelby lignede længe dagens helt i skysovs for Silkeborg IF, men sådan endte det ikke for den tidligere Brøndby-spiller.



(Brøndby Stadion) Tipsbladet: De købte ham selv i dyre domme for at levere netop det.

Jens Martin Gammelby rev Superligaen fra hinanden tilbage i 2018, hvilket fik Brøndby IF til at finde tegnedrengen frem og hente ham i Søhøjlandet.

Succesen tog han dog aldrig med over Storebæltsbroen, og derfor må mange på Børndby Stadion have undret sig over, hvorfra den 30-årige back hev det mål op, som han scorede mod de blå/gule søndag aften, der på behørigvis blev fejret med en flikflak.

– Det er lidt ambivalent, hvad scorede jeg på Brøndby Stadion som Brøndby-spiller, et enkelt mål? Så det er super, men det mål, jeg laver her, er nok bedre end det, jeg har lavet før her på Brøndby Stadion., siger Jens Martin Gammelby til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

På trods af den fine scoring, lyste skuffelsen ud af den tidligere Brøndby-spiller.

– Lige nu er vi skuffede, fordi vi føler, at vi kunne have vundet. Vi føler, at vi mangler noget kvalitet i afgørende situationer, men vi leverede en god præstation, og vi kunne godt have stået med sejren i dag. Vi har nogle rum og spilmuligheder, vi ikke får udnyttet godt nok, og det skuffer mig mest, at vi godt kunne have truet mere. Hvis vi havde set dem bedre, kunne vi have gjort mere ondt.

Silkeborg har i de seneste mange år haft svært ved at skabe store resultater på Brøndby Stadion, men de havde flere gange i løbet af kampen den sejr, der kunne have bragt dem ind i Mesterskabsspillet. Men de må nu tage til takke med at jagte drømmen om en sommer i Europa på en anden måde.

– Det er tungt og skuffende lige nu, men som Kent også sagde, så skal vi kigge på, at vi fortsat har en masse kampe at spille og meget at spille for. Der er også en plads i Europa, hvor vi har to muligheder: vi kan gøre det gennem pokalen og en syvendeplads, så vi har en masse at spille for. Men det er klart, at vi gerne vil have været med i det sjove selskab, hvor de fede kampe er.

– Det var noget andet, hvis vi var blevet kørt ud på røv og albuer og havde tabt 4-0, så kunne man være gået hjem og tænkt, at vi ikke gjorde nok, at vi manglede for meget. Men vi synes, det er ærgerligt, at vi spiller til at kunne vinde, men får et uafgjort resultat mod Brøndby, der i bund og grund er godt for Silkeborg på Brøndby Stadion, hvor vi også kunne presse dem i bund de sidste 10 minutter. Så er det stadigvæk ikke nok, det er frustrerende.

Jens Martin Gammelby og Silkeborg IF må nu tage til takke med en topplacering i Nedrykningsspillet og jagte en ‘revanche’ i Pokalturneringen, hvor de møder netop Brøndby IF i semifinalerne.



Steve Cooper laver én ændring

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Brøndby IF – FC Fredericia

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Endelig er der godt nyt!

Superliga-træner forlænger kontrakten

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr