Dybt imponeret Neestrup: Han var vanvittig

Jacob Neestrup var enormt tilfreds med de tre nye FC København-spillere, som blev smidt i startopstillingen i Superliga-åbneren, og særligt Rodrigo Huescas' præstation var iøjnefaldende.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var masser at smile over for Jacob Neestrup mandag aften. 

FC København fik en sikker sejr i Superliga-åbneren i Lyngby, og de tre nyindkøb Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas kom alle godt fra land.

Særligt Huescas leverede en debut, som man kommer til at tale om lang tid fremover. Mexicaneren brugte kun syv minutter på at åbne sin assistkonto, og han kunne have haft en mere senere i første halvleg, hvis ikke målet blev annulleret for en snæver offside. 

Efter kampen var Jacob Neestrup også dybt imponeret over højrebacken.

– Det var en meget vanvittig offensiv præstation. Han følger den gameplan, uden at forstå hvad jeg siger, til punkt og prikke, i forhold til den måde vi vil ramme Orri (Oskarsson, red.) på. Det er lige præcis den bold, siger Neestrup med henvisning til hans dybe aflevering. 

– Han var vanvittig i vores gennembrudsspil, god i vores opbygningsspil og han spiller også en fin defensiv kamp, lyder rosen fra Neestrup.

263180

Rodrigo Huescas havde en flot debut for FCK. Foto: Alamy

Netop defensiven er der, hvor der har været størst tvivl omkring Huescas kvaliteter, men det løste han også fremragende, selv om Neestrup ser udviklingspotentiale. 

– Der er stadig noget i hans en mod en-spil. Der er ikke nogen undskyldning for lige pludselig at sætte sig på numsen ude på sidelinjen for at lave en glidende tackling. Stol på din fart, for den er rimelig voldsom både på kort og lang sigt.

Og lad os lige dvæle lidt ved Neestrups kommentar om, at Huescas ikke forstår, hvad han siger ude på sidelinjen. Det tager Neestrup roligt, for FCK er en international klub med både spillere og stabsmedlemmer, der kan sproget. 

En, der også kan hjælpe en smule med det er hjemvendte Thomas Delaney, som i hvert kan noget fra sin tid i Sevilla.

– Det er en bonus! Jeg spurgte ham faktisk forleden, om han kan snakke spansk. Fodboldtermer kan han i hvert fald godt. Jeg ved ikke, hvor meget han kan, det må du spørge ham om. Men det er fedt at få Delaney hjem, men en lille ekstra bonus som jeg ikke lige var opmærksom på, siger Jacob Neestrup med et skævt smil. 

– En fornøjelse at se på
Huescas var nok kampens spiller mandag aften, men som nævnt var Neestrup også imponeret over de to andre nyindkøb.

– ”Gara” (Garananga) bliver lige overmodig nok i starten i forhold til, at han vil vise, hvor god han er. Men han giver ro, stoler på sin krop, sin fysik, tør at stå højt og forsvarer godt med god timing i sine brud. Det var en fornøjelse at se på.

– Trotts debut var god. Det, Nathan skal vænne sig til, er, vi har bolden meget og højt i banen. De bagrumsbolde der pludselig kan stykkes dybt, hvis vi taber den, var han ikke vant til i Vejle, så det er en helt ny dimension, han skal vænne sig til.

– Vi forhåbentlig have flere af de kampe, hvor han skal lave den ene redning i hver halvleg, og den disker han op med i dag. Det er ikke en stor chance, men det er en vanvittig refleks, siger Neestrup med henvisning til Trotts redning ti minutter før tid, inden han sætter punktum:

– Spillet med fødderne kan blive bedre, men han forsøgte at følge den plan, han gerne ville, i forhold til at udfordre dem i deres bagrum, som blandt er det, der leder op til 2-0-målet.

Næste test for FC København er på torsdag, når man møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen. 







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Chokskifte?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er meget svært for Nørgaard

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Dyr dansk bomber til Everton?

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Mere aktivitet på vej i FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland