Dybt imponeret Neestrup: Han var vanvittig

Jacob Neestrup var enormt tilfreds med de tre nye FC København-spillere, som blev smidt i startopstillingen i Superliga-åbneren, og særligt Rodrigo Huescas' præstation var iøjnefaldende.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var masser at smile over for Jacob Neestrup mandag aften. 

FC København fik en sikker sejr i Superliga-åbneren i Lyngby, og de tre nyindkøb Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas kom alle godt fra land.

Særligt Huescas leverede en debut, som man kommer til at tale om lang tid fremover. Mexicaneren brugte kun syv minutter på at åbne sin assistkonto, og han kunne have haft en mere senere i første halvleg, hvis ikke målet blev annulleret for en snæver offside. 

Efter kampen var Jacob Neestrup også dybt imponeret over højrebacken.

– Det var en meget vanvittig offensiv præstation. Han følger den gameplan, uden at forstå hvad jeg siger, til punkt og prikke, i forhold til den måde vi vil ramme Orri (Oskarsson, red.) på. Det er lige præcis den bold, siger Neestrup med henvisning til hans dybe aflevering. 

– Han var vanvittig i vores gennembrudsspil, god i vores opbygningsspil og han spiller også en fin defensiv kamp, lyder rosen fra Neestrup.

263180

Rodrigo Huescas havde en flot debut for FCK. Foto: Alamy

Netop defensiven er der, hvor der har været størst tvivl omkring Huescas kvaliteter, men det løste han også fremragende, selv om Neestrup ser udviklingspotentiale. 

– Der er stadig noget i hans en mod en-spil. Der er ikke nogen undskyldning for lige pludselig at sætte sig på numsen ude på sidelinjen for at lave en glidende tackling. Stol på din fart, for den er rimelig voldsom både på kort og lang sigt.

Og lad os lige dvæle lidt ved Neestrups kommentar om, at Huescas ikke forstår, hvad han siger ude på sidelinjen. Det tager Neestrup roligt, for FCK er en international klub med både spillere og stabsmedlemmer, der kan sproget. 

En, der også kan hjælpe en smule med det er hjemvendte Thomas Delaney, som i hvert kan noget fra sin tid i Sevilla.

– Det er en bonus! Jeg spurgte ham faktisk forleden, om han kan snakke spansk. Fodboldtermer kan han i hvert fald godt. Jeg ved ikke, hvor meget han kan, det må du spørge ham om. Men det er fedt at få Delaney hjem, men en lille ekstra bonus som jeg ikke lige var opmærksom på, siger Jacob Neestrup med et skævt smil. 

– En fornøjelse at se på
Huescas var nok kampens spiller mandag aften, men som nævnt var Neestrup også imponeret over de to andre nyindkøb.

– ”Gara” (Garananga) bliver lige overmodig nok i starten i forhold til, at han vil vise, hvor god han er. Men han giver ro, stoler på sin krop, sin fysik, tør at stå højt og forsvarer godt med god timing i sine brud. Det var en fornøjelse at se på.

– Trotts debut var god. Det, Nathan skal vænne sig til, er, vi har bolden meget og højt i banen. De bagrumsbolde der pludselig kan stykkes dybt, hvis vi taber den, var han ikke vant til i Vejle, så det er en helt ny dimension, han skal vænne sig til.

– Vi forhåbentlig have flere af de kampe, hvor han skal lave den ene redning i hver halvleg, og den disker han op med i dag. Det er ikke en stor chance, men det er en vanvittig refleks, siger Neestrup med henvisning til Trotts redning ti minutter før tid, inden han sætter punktum:

– Spillet med fødderne kan blive bedre, men han forsøgte at følge den plan, han gerne ville, i forhold til at udfordre dem i deres bagrum, som blandt er det, der leder op til 2-0-målet.

Næste test for FC København er på torsdag, når man møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen. 







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM