Jan Grarup har sagt farvel og tak til bløde sæder, perfekt udsyn og god service i Parken.
Ambassadør-armbåndet er nemlig blevet klippet over, efter Lars Seier i et opslag på Facebook kaldte Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj inkompentent, uforskammet og tåbelig på baggrund af mødet mellem ham og Donald Trump i Det Hvide Hus lørdag.
Opslaget fra Lars Seier fik bægeret til at flyde over for Jan Grarup, der på Instagram annoncerede ambassadørskabet som et afsluttet kapitel, mens han nu uddyber beslutningen i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har ikke truffet beslutningen henover natten og efter et dårligt resultat søndag. Det er en beslutning, som jeg har tænkt over, efter han skrev det der. Jeg kan ikke se mig selv som ambassadør, men jeg kan sagtens se mig selv på Sektionen eller andre steder på stadion som fan. Men jeg kan ikke repræsentere klubben som ambassadør længere.
Når du ser kampene fremadrettet, skal du jo stadig betale for en billet og en fadøl, og det er jo penge, som i sidste ende går til Lars Seier?
– Det kan man sige, men der er forskel på at blive inviteret ind og repræsentere noget, man ikke kan stå på mål for. Jeg kan stå på mål for klubben, men ikke Lars Seiers holdninger, siger Jan Grarup.
Jan Grarup er livslang FC København-fan og blev i 2017 ambassadør. Hans første kamp som ambassadør var tragikomisk nok i Kyiv. En by og et land, Jan Grarup de seneste år har været meget i på grund af sit arbejde som prisvindende krigsfotograf.
– Jeg forestiller mig, at bestyrelsen må sidde og tænke: “hvad er det der sker?” Det vil i hvert fald klinge hult næste gang, FCK laver en Ukraine-indsamling, når ejeren siger det, han gør. Jeg har været stolt over, FCK har lavet Ukraine-indsamlinger, men det virker i den grad dobbeltmoralsk, når han siger de her ting.
I Lars Seiers opslag lægger han vægt på, at mange dømmer Donald Trump på et uoplyst grundlag. Særligt fokuserer han på, at de færreste formentlig har set hele det 40 minutter lange møde mellem præsidenterne.
– Jeg har set hele klippet, og jeg har set det flere gange. Og jeg er dybt uenig. Du sidder med en mand, der er presset i bund i et land i krig, hvor flere 100.000 mennesker har mistet livet og millioner er blevet internt fordrevet.
– Så kommer der en mand som Lars Seier, der har alt sit på det tørre og ved formentlig meget lidt om krigen i Ukraine, og belærer os andre om situationen og hvad, den ukrainske præsident står i. Jeg synes simpelthen ikke det er hverken retfærdigt eller oplyst.
Jan Grarup vil ikke gisne om, hvad motivationen bag opslaget fra Lars Seier er – Tipsbladet har forsøgt at få Lars Seier til at uddybe, men storaktionæren har oplyst, at han ikke ønsker at kommentere.
FC København har heller ikke nogle kommentarer til opslaget, har de oplyst til Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Brøndby får stor bøde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job