Dybt uenig med FCK-ejer: Skriger af dobbeltmoral

Krigsfotograf Jan Grarup uddyber i et interview med Tipsbladet sin beslutning om at droppe sit virke som ambassadør for FC København.



Jan Grarup har sagt farvel og tak til bløde sæder, perfekt udsyn og god service i Parken.

Ambassadør-armbåndet er nemlig blevet klippet over, efter Lars Seier i et opslag på Facebook kaldte Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj inkompentent, uforskammet og tåbelig på baggrund af mødet mellem ham og Donald Trump i Det Hvide Hus lørdag.

Opslaget fra Lars Seier fik bægeret til at flyde over for Jan Grarup, der på Instagram annoncerede ambassadørskabet som et afsluttet kapitel, mens han nu uddyber beslutningen i et interview med Tipsbladet.

– Jeg har ikke truffet beslutningen henover natten og efter et dårligt resultat søndag. Det er en beslutning, som jeg har tænkt over, efter han skrev det der. Jeg kan ikke se mig selv som ambassadør, men jeg kan sagtens se mig selv på Sektionen eller andre steder på stadion som fan. Men jeg kan ikke repræsentere klubben som ambassadør længere.

Når du ser kampene fremadrettet, skal du jo stadig betale for en billet og en fadøl, og det er jo penge, som i sidste ende går til Lars Seier?

– Det kan man sige, men der er forskel på at blive inviteret ind og repræsentere noget, man ikke kan stå på mål for. Jeg kan stå på mål for klubben, men ikke Lars Seiers holdninger, siger Jan Grarup.

Jan Grarup er livslang FC København-fan og blev i 2017 ambassadør. Hans første kamp som ambassadør var tragikomisk nok i Kyiv. En by og et land, Jan Grarup de seneste år har været meget i på grund af sit arbejde som prisvindende krigsfotograf.

– Jeg forestiller mig, at bestyrelsen må sidde og tænke: “hvad er det der sker?” Det vil i hvert fald klinge hult næste gang, FCK laver en Ukraine-indsamling, når ejeren siger det, han gør. Jeg har været stolt over, FCK har lavet Ukraine-indsamlinger, men det virker i den grad dobbeltmoralsk, når han siger de her ting.

I Lars Seiers opslag lægger han vægt på, at mange dømmer Donald Trump på et uoplyst grundlag. Særligt fokuserer han på, at de færreste formentlig har set hele det 40 minutter lange møde mellem præsidenterne.

– Jeg har set hele klippet, og jeg har set det flere gange. Og jeg er dybt uenig. Du sidder med en mand, der er presset i bund i et land i krig, hvor flere 100.000 mennesker har mistet livet og millioner er blevet internt fordrevet.

– Så kommer der en mand som Lars Seier, der har alt sit på det tørre og ved formentlig meget lidt om krigen i Ukraine, og belærer os andre om situationen og hvad, den ukrainske præsident står i. Jeg synes simpelthen ikke det er hverken retfærdigt eller oplyst.

Jan Grarup vil ikke gisne om, hvad motivationen bag opslaget fra Lars Seier er – Tipsbladet har forsøgt at få Lars Seier til at uddybe, men storaktionæren har oplyst, at han ikke ønsker at kommentere.

FC København har heller ikke nogle kommentarer til opslaget, har de oplyst til Tipsbladet.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Nedtur for Højlund og Napoli

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Så brænder hele København ned’

‘Det drømmer alle om’

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud