Dybt uenig med FCK-ejer: Skriger af dobbeltmoral

Krigsfotograf Jan Grarup uddyber i et interview med Tipsbladet sin beslutning om at droppe sit virke som ambassadør for FC København.



Jan Grarup har sagt farvel og tak til bløde sæder, perfekt udsyn og god service i Parken.

Ambassadør-armbåndet er nemlig blevet klippet over, efter Lars Seier i et opslag på Facebook kaldte Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj inkompentent, uforskammet og tåbelig på baggrund af mødet mellem ham og Donald Trump i Det Hvide Hus lørdag.

Opslaget fra Lars Seier fik bægeret til at flyde over for Jan Grarup, der på Instagram annoncerede ambassadørskabet som et afsluttet kapitel, mens han nu uddyber beslutningen i et interview med Tipsbladet.

– Jeg har ikke truffet beslutningen henover natten og efter et dårligt resultat søndag. Det er en beslutning, som jeg har tænkt over, efter han skrev det der. Jeg kan ikke se mig selv som ambassadør, men jeg kan sagtens se mig selv på Sektionen eller andre steder på stadion som fan. Men jeg kan ikke repræsentere klubben som ambassadør længere.

Når du ser kampene fremadrettet, skal du jo stadig betale for en billet og en fadøl, og det er jo penge, som i sidste ende går til Lars Seier?

– Det kan man sige, men der er forskel på at blive inviteret ind og repræsentere noget, man ikke kan stå på mål for. Jeg kan stå på mål for klubben, men ikke Lars Seiers holdninger, siger Jan Grarup.

Jan Grarup er livslang FC København-fan og blev i 2017 ambassadør. Hans første kamp som ambassadør var tragikomisk nok i Kyiv. En by og et land, Jan Grarup de seneste år har været meget i på grund af sit arbejde som prisvindende krigsfotograf.

– Jeg forestiller mig, at bestyrelsen må sidde og tænke: “hvad er det der sker?” Det vil i hvert fald klinge hult næste gang, FCK laver en Ukraine-indsamling, når ejeren siger det, han gør. Jeg har været stolt over, FCK har lavet Ukraine-indsamlinger, men det virker i den grad dobbeltmoralsk, når han siger de her ting.

I Lars Seiers opslag lægger han vægt på, at mange dømmer Donald Trump på et uoplyst grundlag. Særligt fokuserer han på, at de færreste formentlig har set hele det 40 minutter lange møde mellem præsidenterne.

– Jeg har set hele klippet, og jeg har set det flere gange. Og jeg er dybt uenig. Du sidder med en mand, der er presset i bund i et land i krig, hvor flere 100.000 mennesker har mistet livet og millioner er blevet internt fordrevet.

– Så kommer der en mand som Lars Seier, der har alt sit på det tørre og ved formentlig meget lidt om krigen i Ukraine, og belærer os andre om situationen og hvad, den ukrainske præsident står i. Jeg synes simpelthen ikke det er hverken retfærdigt eller oplyst.

Jan Grarup vil ikke gisne om, hvad motivationen bag opslaget fra Lars Seier er – Tipsbladet har forsøgt at få Lars Seier til at uddybe, men storaktionæren har oplyst, at han ikke ønsker at kommentere.

FC København har heller ikke nogle kommentarer til opslaget, har de oplyst til Tipsbladet.





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Tager kontakt om Kamil Grabara 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’