Jan Grarup har sagt farvel og tak til bløde sæder, perfekt udsyn og god service i Parken.
Ambassadør-armbåndet er nemlig blevet klippet over, efter Lars Seier i et opslag på Facebook kaldte Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj inkompentent, uforskammet og tåbelig på baggrund af mødet mellem ham og Donald Trump i Det Hvide Hus lørdag.
Opslaget fra Lars Seier fik bægeret til at flyde over for Jan Grarup, der på Instagram annoncerede ambassadørskabet som et afsluttet kapitel, mens han nu uddyber beslutningen i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har ikke truffet beslutningen henover natten og efter et dårligt resultat søndag. Det er en beslutning, som jeg har tænkt over, efter han skrev det der. Jeg kan ikke se mig selv som ambassadør, men jeg kan sagtens se mig selv på Sektionen eller andre steder på stadion som fan. Men jeg kan ikke repræsentere klubben som ambassadør længere.
Når du ser kampene fremadrettet, skal du jo stadig betale for en billet og en fadøl, og det er jo penge, som i sidste ende går til Lars Seier?
– Det kan man sige, men der er forskel på at blive inviteret ind og repræsentere noget, man ikke kan stå på mål for. Jeg kan stå på mål for klubben, men ikke Lars Seiers holdninger, siger Jan Grarup.
Jan Grarup er livslang FC København-fan og blev i 2017 ambassadør. Hans første kamp som ambassadør var tragikomisk nok i Kyiv. En by og et land, Jan Grarup de seneste år har været meget i på grund af sit arbejde som prisvindende krigsfotograf.
– Jeg forestiller mig, at bestyrelsen må sidde og tænke: “hvad er det der sker?” Det vil i hvert fald klinge hult næste gang, FCK laver en Ukraine-indsamling, når ejeren siger det, han gør. Jeg har været stolt over, FCK har lavet Ukraine-indsamlinger, men det virker i den grad dobbeltmoralsk, når han siger de her ting.
I Lars Seiers opslag lægger han vægt på, at mange dømmer Donald Trump på et uoplyst grundlag. Særligt fokuserer han på, at de færreste formentlig har set hele det 40 minutter lange møde mellem præsidenterne.
– Jeg har set hele klippet, og jeg har set det flere gange. Og jeg er dybt uenig. Du sidder med en mand, der er presset i bund i et land i krig, hvor flere 100.000 mennesker har mistet livet og millioner er blevet internt fordrevet.
– Så kommer der en mand som Lars Seier, der har alt sit på det tørre og ved formentlig meget lidt om krigen i Ukraine, og belærer os andre om situationen og hvad, den ukrainske præsident står i. Jeg synes simpelthen ikke det er hverken retfærdigt eller oplyst.
Jan Grarup vil ikke gisne om, hvad motivationen bag opslaget fra Lars Seier er – Tipsbladet har forsøgt at få Lars Seier til at uddybe, men storaktionæren har oplyst, at han ikke ønsker at kommentere.
FC København har heller ikke nogle kommentarer til opslaget, har de oplyst til Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT