Der sker spændende ting i Brøndby i øjeblikket.
Klubben har fået nye ejere i Global Football Holdings (GFH), og for nylig blev det markeret med købet af talentfulde Håkon Evjen i AZ Alkmaar.
GFH og tidligere majoritetsejer Jan Bech Andersen, der i dag er bestyrelsesformand i klubben, har udstyret klubben med et lån på 223 millioner kroner, hvor halvdelen af disse allerede nu er udbetalt.
Derfor har Brøndby en masse penge at gøre brug af i januartransfervinduet, ligesom det også vil være muligt at spytte mønt i akademiet og faciliteterne.
Det koster dog at låne penge, og det gør det også for Brøndby. Således skriver Ekstra Bladet, at lånet er stille til rådighed med en årlig forretning på fem procent. Lånet kan så enten blive konverteret til aktier eller betalt tilbage om otte år.
Det koster ifølge Ekstra Bladet Brøndby ti millioner kroner om året i renter at låne pengene, hvis klubben udnytter lånet fuldt ud. Det løber i alt op i 80 millioner kroner. Det vurderer sportsøkonomon hos Deloitte, Jesper Jørgensen. Lånet kan dog forlænges, påpeger han.
– Lånet skal betales tilbage om otte år, men leverer Brøndby store underskud og slider med at få forretningen på ret kurs, har GFH kun én mulighed: At forlænge lånet på ubestemt tid, siger Jesper Jørgensen til Ekstra Bladet.
Han er dog sikker på, at GFH er kommet for at blive i Brøndby, og at de ser det som et langsigtet projekt.
Med købet af Håkon Evjen og ansættelsen af Jesper Sørensen som cheftræner har GFH markeret sig selv i Brøndby. Det ventes dog, at der foretages endnu flere indkøb i transfervinduet, som kan hjælpe med at rette op på en skuffende efterårssæson.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
“Det går over i historien”
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
MEDIE