Der sker spændende ting i Brøndby i øjeblikket.
Klubben har fået nye ejere i Global Football Holdings (GFH), og for nylig blev det markeret med købet af talentfulde Håkon Evjen i AZ Alkmaar.
GFH og tidligere majoritetsejer Jan Bech Andersen, der i dag er bestyrelsesformand i klubben, har udstyret klubben med et lån på 223 millioner kroner, hvor halvdelen af disse allerede nu er udbetalt.
Derfor har Brøndby en masse penge at gøre brug af i januartransfervinduet, ligesom det også vil være muligt at spytte mønt i akademiet og faciliteterne.
Det koster dog at låne penge, og det gør det også for Brøndby. Således skriver Ekstra Bladet, at lånet er stille til rådighed med en årlig forretning på fem procent. Lånet kan så enten blive konverteret til aktier eller betalt tilbage om otte år.
Det koster ifølge Ekstra Bladet Brøndby ti millioner kroner om året i renter at låne pengene, hvis klubben udnytter lånet fuldt ud. Det løber i alt op i 80 millioner kroner. Det vurderer sportsøkonomon hos Deloitte, Jesper Jørgensen. Lånet kan dog forlænges, påpeger han.
– Lånet skal betales tilbage om otte år, men leverer Brøndby store underskud og slider med at få forretningen på ret kurs, har GFH kun én mulighed: At forlænge lånet på ubestemt tid, siger Jesper Jørgensen til Ekstra Bladet.
Han er dog sikker på, at GFH er kommet for at blive i Brøndby, og at de ser det som et langsigtet projekt.
Med købet af Håkon Evjen og ansættelsen af Jesper Sørensen som cheftræner har GFH markeret sig selv i Brøndby. Det ventes dog, at der foretages endnu flere indkøb i transfervinduet, som kan hjælpe med at rette op på en skuffende efterårssæson.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT