Der sker spændende ting i Brøndby i øjeblikket.
Klubben har fået nye ejere i Global Football Holdings (GFH), og for nylig blev det markeret med købet af talentfulde Håkon Evjen i AZ Alkmaar.
GFH og tidligere majoritetsejer Jan Bech Andersen, der i dag er bestyrelsesformand i klubben, har udstyret klubben med et lån på 223 millioner kroner, hvor halvdelen af disse allerede nu er udbetalt.
Derfor har Brøndby en masse penge at gøre brug af i januartransfervinduet, ligesom det også vil være muligt at spytte mønt i akademiet og faciliteterne.
Det koster dog at låne penge, og det gør det også for Brøndby. Således skriver Ekstra Bladet, at lånet er stille til rådighed med en årlig forretning på fem procent. Lånet kan så enten blive konverteret til aktier eller betalt tilbage om otte år.
Det koster ifølge Ekstra Bladet Brøndby ti millioner kroner om året i renter at låne pengene, hvis klubben udnytter lånet fuldt ud. Det løber i alt op i 80 millioner kroner. Det vurderer sportsøkonomon hos Deloitte, Jesper Jørgensen. Lånet kan dog forlænges, påpeger han.
– Lånet skal betales tilbage om otte år, men leverer Brøndby store underskud og slider med at få forretningen på ret kurs, har GFH kun én mulighed: At forlænge lånet på ubestemt tid, siger Jesper Jørgensen til Ekstra Bladet.
Han er dog sikker på, at GFH er kommet for at blive i Brøndby, og at de ser det som et langsigtet projekt.
Med købet af Håkon Evjen og ansættelsen af Jesper Sørensen som cheftræner har GFH markeret sig selv i Brøndby. Det ventes dog, at der foretages endnu flere indkøb i transfervinduet, som kan hjælpe med at rette op på en skuffende efterårssæson.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW