Dyr fornøjelse: Brøndby betaler kassen for GFH-lån

Det er bestemt ikke gratis at låne penge, og det er det heller ikke for Brøndby.



Der sker spændende ting i Brøndby i øjeblikket.

Klubben har fået nye ejere i Global Football Holdings (GFH), og for nylig blev det markeret med købet af talentfulde Håkon Evjen i AZ Alkmaar.

GFH og tidligere majoritetsejer Jan Bech Andersen, der i dag er bestyrelsesformand i klubben, har udstyret klubben med et lån på 223 millioner kroner, hvor halvdelen af disse allerede nu er udbetalt. 

Derfor har Brøndby en masse penge at gøre brug af i januartransfervinduet, ligesom det også vil være muligt at spytte mønt i akademiet og faciliteterne. 

Det koster dog at låne penge, og det gør det også for Brøndby. Således skriver Ekstra Bladet, at lånet er stille til rådighed med en årlig forretning på fem procent. Lånet kan så enten blive konverteret til aktier eller betalt tilbage om otte år.

Det koster ifølge Ekstra Bladet Brøndby ti millioner kroner om året i renter at låne pengene, hvis klubben udnytter lånet fuldt ud. Det løber i alt op i 80 millioner kroner. Det vurderer sportsøkonomon hos Deloitte, Jesper Jørgensen. Lånet kan dog forlænges, påpeger han. 

– Lånet skal betales tilbage om otte år, men leverer Brøndby store underskud og slider med at få forretningen på ret kurs, har GFH kun én mulighed: At forlænge lånet på ubestemt tid, siger Jesper Jørgensen til Ekstra Bladet.

Han er dog sikker på, at GFH er kommet for at blive i Brøndby, og at de ser det som et langsigtet projekt.

Med købet af Håkon Evjen og ansættelsen af Jesper Sørensen som cheftræner har GFH markeret sig selv i Brøndby. Det ventes dog, at der foretages endnu flere indkøb i transfervinduet, som kan hjælpe med at rette op på en skuffende efterårssæson.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Arne Slot fyret af Liverpool

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG genvinder Champions League

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby