Dzeko sender Inter tæt på avancement i CL

Med to mål i anden halvleg afgjorde Edin Dzeko kampen for Inter, som vandt 2-0 over Shakhtar Donetsk.



Efter en skidt start på dette års Champions League-gruppespil har Inter fået vendt det.

Inter snuppede sin tredje sejr i træk i gruppe D, da holdet vandt 2-0 hjemme over ukrainske Shakhtar Donetsk.

Dermed er en bundplacering ændret til en topplacering med ti point efter fem kampe.

Senere onsdag kan Real Madrid med en sejr over Sheriff Tiraspol sende sig selv og Inter videre til ottendedelsfinalerne.

Shakhtar Donetsk har udspillet sin rolle i Europa, da ukrainerne er sikre på at slutte på sidstepladsen i gruppen med blot et point.

Inter lod Shakhtar Donetsk have bolden mest, men italienerne kom alligevel frem til de fleste chancer i en målløs første halvleg.

Især Inter-angriberne Lautaro Martínez og Edin Dzeko brændte flere store tilbud i de første 45 minutter.

Ukrainerne, som stillede op med hele syv brasilianere i startopstillingen, ville gerne spille bolden op helt nede fra de bageste rækker.

Det er et varemærke under den italienske træner Roberto De Zerbi, men det var ved at give bagslag flere gange.

I anden halvleg levede Inter op til favoritværdigheden, og det blev Dzeko, som stod for de forløsende scoringer.

Efter en times spil kom den 35-årige bosnier ilende og hamrede en løs bold sikkert i nettet fra kanten af feltet.

Fem minutter senere headede Dzeko 2-0-målet i nettet fra tæt hold efter oplæg fra Ivan Perisic.

Shakhtar Donetsk havde flere chancer for at få reduceret, men tættest på kom Dodo, da han bankede bolden på indersiden af stolpen.

Der blev spillet en kamp mere tidligt onsdag aften, og her startede Mohamed Daramy inde for Ajax for første gang i Champions League.

Ajax, der allerede er videre til ottendedelsfinalerne, var på besøg hos tyrkiske Besiktas.

Det blev dog ikke den store succes for den tidligere FC København-spiller, som indledte med at skyde et godt stykke over mål, efter at Dusan Tadic havde lagt bolden af til ham.

Mod slutningen af halvlegen blev det endnu værre for Daramy, som afsluttede langt ved siden af mål, inden han rundede de første 45 minutter af med en fæl helkikser på endnu en stor chance.

Daramy blev skiftet ud i pausen, og afløseren, Sébastien Haller, scorede to mål i anden halvleg og sørgede dermed for en 2-1-sejr ude over Besiktas.

Haller nåede dermed op på ni mål i de første fem Champions League-kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

De vil have Jelert

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vildt Superliga-rygte afvises

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Dansker i rekordtransfer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Her er FC Københavns pris på William Clem

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det