Ebbe Sand må opgive stort million-projekt i Dubai

Brøndbys kommende sportsdirektør kan ikke finde den nødvendige jord til at lave et sportsresort i Dubai. Derfor er planerne nu droppet.



Fra den 1. januar sætter tidligere Superliga-topscorer Ebbe Sand sig i sportsdirektørstolen i Brøndby IF.

Her skal Sand overtage fra Troels Bech, der har valgt at stoppe, og Ebbe Sand får noget at se til med det samme.

Transfervinduet åbner, og Brøndby skal formentlig forholde sig til både ind- og afgange, og det bliver altså Ebbe Sand, der skal trykke på aftrækken i forhold til køb og salg.

Det bliver dog ikke valg, der træffes uden baggrundsviden.

Sand bliver nemlig taget med ind i planlægningsfasen, fortæller han til Brondby.com.

– Troels (Bech) og jeg vil nogle gange i løbet af efteråret, sætte os ned og sammen planlægge vinduet. Der er allerede lavet rigtig mange forberedelser, som jeg glæder mig til at følge op på og komme med input til, siger Ebbe Sand.

Det er dog ikke det eneste, den 46-årige tidligere landsholdsangriber fortæller.

Ebbe Sand og familien har boet i Dubai de senere år, fordi sønnen Mikkel har lidt af alvorlig skimmelsvampsallergi, der betød, at han var meget syg og ikke kunne passe sin skolegang i Sejs ved Silkeborg.

I Dubai har Ebbe Sand arbejdet på et millionprojekt med at bygge et stort sportsresort – Green Sports Hub – men vanskeligheder i forbindelse med at finde den rette jord betyder nu – sammen med stillingen som sportsdirektør – at Ebbe Sand vælger at droppe projektet.

– Efter at have prøvet alt er jeg desværre nødt til at indse, at vi ikke har været i stand til at lande en passende aftale på en attraktiv grund til Green Sports Hub. Alle er begejstrede for konceptet, men jeg må desværre sande, at de store ejendomsudvikler ikke ønsker at allokere så meget jord til sport, men i stedet fokuserer på at bygge huse, lejligheder og hoteller.

– I min verden giver det ikke mening at udvikle hele bydele med flere tusinde boliger uden at tænke sport ind for at kunne skabe de fysiske og sociale samlingssteder, men der er naturligvis alle de kulturelle forskelle, som gør det svært at overbevise de lokale myndigheder om, at klubkultur og sport er vejen frem. Havde jeg været længere i processen med GSH, kunne jeg ikke have takket ja til jobbet, så der har åbenbart været en højere mening med, at det ikke lykkedes. Jeg fortryder det absolut ikke, og jeg tror stadig på konceptet. Nu glæder jeg mig bare over at tiltræde som sportsdirektør i Brøndby IF til årsskiftet.

Green Sports Hub var tænkt som et bæredygtigt sportskompleks. I januar var Ebbe Sand 60 procent i mål med finansieringen af projektet, det havde en værdi af 250 millioner kroner. 

Ebbe Sand har en gang tidligere prøvet at være sportschef – det var han i 2007 i Silkeborg IF.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters