Brøndby IF fyrede mandag Alexander Zorniger som cheftræner, og nu har klubben de midlertidige afløsere klar. Martin Retov får titlen som cheftræner frem til sommer, og han skal lede de blå-gule i et tæt samarbejde med tyske Matthias Jaissle.
De var begge assistenter for Alexander Zorniger, men nu står de altså med ansvaret for at sikre Brøndby IF et godt forår.
– Både Martin Retov og Matthias Jaissle har gjort et rigtig godt arbejde som assistenttrænere for Alexander Zorniger. Han valgte de to som assistenter, fordi de begge er professionelle og dygtige trænere, som kender spillertruppen indgående. Det har ikke ændret sig over natten, og det var vigtigt for os, at den midlertidige trænerløsning ikke skulle bruge dage og uger på at lære staben, spillerne og vores måde at spille på at kende, for det er fire vigtige uger, der ligger og venter foran os.
– Derfor er vi også trygge ved at overlade Superliga-truppen til Martin og Matthias frem til sommerpausen. Samtidig vil jeg selv i den kommende periode rykke endnu tættere på spillertruppen, end jeg plejer, ved blandt andet at være tilstede til alle vores træninger, så Martin og Matthias får de bedste forudsætninger at arbejde ud fra. Jeg er meget glad for, at de har valgt at takke ja til muligheden, fortæller sportsdirektør Ebbe Sand til klubbens hjemmeside.
Martin Retov og Matthias Jaissles første opgave i spidsen for Brøndby IF bliver søndagens hjemmekamp mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
