Ebbe Sand: Vi er helt trygge ved Retov og Jaissle

Brøndbys sportsdirektør Ebbe Sand glæder sig over den midlertidige løsning på trænerposten.



Brøndby IF fyrede mandag Alexander Zorniger som cheftræner, og nu har klubben de midlertidige afløsere klar. Martin Retov får titlen som cheftræner frem til sommer, og han skal lede de blå-gule i et tæt samarbejde med tyske Matthias Jaissle.

De var begge assistenter for Alexander Zorniger, men nu står de altså med ansvaret for at sikre Brøndby IF et godt forår.

– Både Martin Retov og Matthias Jaissle har gjort et rigtig godt arbejde som assistenttrænere for Alexander Zorniger. Han valgte de to som assistenter, fordi de begge er professionelle og dygtige trænere, som kender spillertruppen indgående. Det har ikke ændret sig over natten, og det var vigtigt for os, at den midlertidige trænerløsning ikke skulle bruge dage og uger på at lære staben, spillerne og vores måde at spille på at kende, for det er fire vigtige uger, der ligger og venter foran os.

– Derfor er vi også trygge ved at overlade Superliga-truppen til Martin og Matthias frem til sommerpausen. Samtidig vil jeg selv i den kommende periode rykke endnu tættere på spillertruppen, end jeg plejer, ved blandt andet at være tilstede til alle vores træninger, så Martin og Matthias får de bedste forudsætninger at arbejde ud fra. Jeg er meget glad for, at de har valgt at takke ja til muligheden, fortæller sportsdirektør Ebbe Sand til klubbens hjemmeside.

Martin Retov og Matthias Jaissles første opgave i spidsen for Brøndby IF bliver søndagens hjemmekamp mod Randers FC. 





På vej til FCK: En kæmpe overpræstation




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status