Ebbe Sand: Vi er helt trygge ved Retov og Jaissle

Brøndbys sportsdirektør Ebbe Sand glæder sig over den midlertidige løsning på trænerposten.



Brøndby IF fyrede mandag Alexander Zorniger som cheftræner, og nu har klubben de midlertidige afløsere klar. Martin Retov får titlen som cheftræner frem til sommer, og han skal lede de blå-gule i et tæt samarbejde med tyske Matthias Jaissle.

De var begge assistenter for Alexander Zorniger, men nu står de altså med ansvaret for at sikre Brøndby IF et godt forår.

– Både Martin Retov og Matthias Jaissle har gjort et rigtig godt arbejde som assistenttrænere for Alexander Zorniger. Han valgte de to som assistenter, fordi de begge er professionelle og dygtige trænere, som kender spillertruppen indgående. Det har ikke ændret sig over natten, og det var vigtigt for os, at den midlertidige trænerløsning ikke skulle bruge dage og uger på at lære staben, spillerne og vores måde at spille på at kende, for det er fire vigtige uger, der ligger og venter foran os.

– Derfor er vi også trygge ved at overlade Superliga-truppen til Martin og Matthias frem til sommerpausen. Samtidig vil jeg selv i den kommende periode rykke endnu tættere på spillertruppen, end jeg plejer, ved blandt andet at være tilstede til alle vores træninger, så Martin og Matthias får de bedste forudsætninger at arbejde ud fra. Jeg er meget glad for, at de har valgt at takke ja til muligheden, fortæller sportsdirektør Ebbe Sand til klubbens hjemmeside.

Martin Retov og Matthias Jaissles første opgave i spidsen for Brøndby IF bliver søndagens hjemmekamp mod Randers FC. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Nordsjælland – AGF