Ebbe Sand: Vi er helt trygge ved Retov og Jaissle

Brøndbys sportsdirektør Ebbe Sand glæder sig over den midlertidige løsning på trænerposten.



Brøndby IF fyrede mandag Alexander Zorniger som cheftræner, og nu har klubben de midlertidige afløsere klar. Martin Retov får titlen som cheftræner frem til sommer, og han skal lede de blå-gule i et tæt samarbejde med tyske Matthias Jaissle.

De var begge assistenter for Alexander Zorniger, men nu står de altså med ansvaret for at sikre Brøndby IF et godt forår.

– Både Martin Retov og Matthias Jaissle har gjort et rigtig godt arbejde som assistenttrænere for Alexander Zorniger. Han valgte de to som assistenter, fordi de begge er professionelle og dygtige trænere, som kender spillertruppen indgående. Det har ikke ændret sig over natten, og det var vigtigt for os, at den midlertidige trænerløsning ikke skulle bruge dage og uger på at lære staben, spillerne og vores måde at spille på at kende, for det er fire vigtige uger, der ligger og venter foran os.

– Derfor er vi også trygge ved at overlade Superliga-truppen til Martin og Matthias frem til sommerpausen. Samtidig vil jeg selv i den kommende periode rykke endnu tættere på spillertruppen, end jeg plejer, ved blandt andet at være tilstede til alle vores træninger, så Martin og Matthias får de bedste forudsætninger at arbejde ud fra. Jeg er meget glad for, at de har valgt at takke ja til muligheden, fortæller sportsdirektør Ebbe Sand til klubbens hjemmeside.

Martin Retov og Matthias Jaissles første opgave i spidsen for Brøndby IF bliver søndagens hjemmekamp mod Randers FC. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Bud på 1,12 milliard afvist

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Klar melding fra Thomas Gravesen