Der var ikke meget spænding, da fodbold-VM i Qatar søndag blev åbnet.
Værtslandet tog imod Ecuador, og især i første halvleg var der niveauforskel. Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt alligevel blot med de beskedne cifre 2-0.
Det kunne sagtens være blevet til flere mål, men efter en overlegen indledning på kampen tog ecuadorianerne det mere stille og roligt i anden halvleg og kørte sejren sikkert hjem.
Dermed tog Ecuador en tidlig føring i gruppe A, hvor Senegal og Holland også er med. De mødes mandag.
Qatar har modsat de andre VM-deltagere været i en flere måneder lang træningslejr frem mod verdensmesterskaberne for at stå så skarpt som muligt, når det gik løs.
Men det var hurtigt tydeligt, at det ikke havde gjort den store forskel. VM-slutrunden var således kun små tre minutter gammel, før bolden lå i værternes målnet for første gang.
Qatars målmand, Saad Al Sheeb, kom på afveje i forbindelse med et frispark, der blev sendt ind i feltet. Det resulterede i, at Enner Valencia nemt kunne heade bolden ind og give Ecuador en drømmestart.
Og så alligevel ikke. For efter et VAR-tjek blev målet kaldt tilbage for offside, og værtslandet kunne ånde lettet op. Men kun for en stund.
Et lille kvarter senere var den nemlig god nok. Enner Valencia blev revet ned i feltet af Saad Al Sheeb, og så pegede dommeren på 11-meterpletten.
Valencia tog sig af forsøget og sparkede den roligt – nærmest arrogant – ind med en kontrolleret inderside i den modsatte side af, hvor Qatars målmand hoppede hen.
Der stod Ecuador på det hele. Qatar lignede et hold, der ikke var mødt op. Det blev 2-0 efter en halv time. Igen var Enner Valencia manden i fokus, da han headede et indlæg ind.
Qatar var heldig med, at det kun stod 2-0 ved pausen, men kom lidt mere ind i kampen fra anden halvlegs start. Primært fordi Ecuador havde lettet foden en smule fra speederen.
De sidste 45 minutter blev derfor lidt af en ørkenvandring, hvor begge hold lod til at være mere eller mindre tilfredse med, hvor kampen var på vej hen.
Hjemmeholdet satsede ikke ret meget offensivt og var nok bare lettet over, at det ikke blev til en decideret ydmygelse, som det ellers var på vej til i første halvleg.
Mandag byder på tre VM-kampe. Ud over Senegal-Holland skal England og Iran samt USA og Wales møde hinanden.
Danmark spiller sin første kamp tirsdag mod Tunesien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
