Der var ikke meget spænding, da fodbold-VM i Qatar søndag blev åbnet.
Værtslandet tog imod Ecuador, og især i første halvleg var der niveauforskel. Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt alligevel blot med de beskedne cifre 2-0.
Det kunne sagtens være blevet til flere mål, men efter en overlegen indledning på kampen tog ecuadorianerne det mere stille og roligt i anden halvleg og kørte sejren sikkert hjem.
Dermed tog Ecuador en tidlig føring i gruppe A, hvor Senegal og Holland også er med. De mødes mandag.
Qatar har modsat de andre VM-deltagere været i en flere måneder lang træningslejr frem mod verdensmesterskaberne for at stå så skarpt som muligt, når det gik løs.
Men det var hurtigt tydeligt, at det ikke havde gjort den store forskel. VM-slutrunden var således kun små tre minutter gammel, før bolden lå i værternes målnet for første gang.
Qatars målmand, Saad Al Sheeb, kom på afveje i forbindelse med et frispark, der blev sendt ind i feltet. Det resulterede i, at Enner Valencia nemt kunne heade bolden ind og give Ecuador en drømmestart.
Og så alligevel ikke. For efter et VAR-tjek blev målet kaldt tilbage for offside, og værtslandet kunne ånde lettet op. Men kun for en stund.
Et lille kvarter senere var den nemlig god nok. Enner Valencia blev revet ned i feltet af Saad Al Sheeb, og så pegede dommeren på 11-meterpletten.
Valencia tog sig af forsøget og sparkede den roligt – nærmest arrogant – ind med en kontrolleret inderside i den modsatte side af, hvor Qatars målmand hoppede hen.
Der stod Ecuador på det hele. Qatar lignede et hold, der ikke var mødt op. Det blev 2-0 efter en halv time. Igen var Enner Valencia manden i fokus, da han headede et indlæg ind.
Qatar var heldig med, at det kun stod 2-0 ved pausen, men kom lidt mere ind i kampen fra anden halvlegs start. Primært fordi Ecuador havde lettet foden en smule fra speederen.
De sidste 45 minutter blev derfor lidt af en ørkenvandring, hvor begge hold lod til at være mere eller mindre tilfredse med, hvor kampen var på vej hen.
Hjemmeholdet satsede ikke ret meget offensivt og var nok bare lettet over, at det ikke blev til en decideret ydmygelse, som det ellers var på vej til i første halvleg.
Mandag byder på tre VM-kampe. Ud over Senegal-Holland skal England og Iran samt USA og Wales møde hinanden.
Danmark spiller sin første kamp tirsdag mod Tunesien.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
I chok over Steve Cooper-historie
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Albert Rudé er færdig i Kolding
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Det har hjemsøgt Højbjerg
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
