Ecuador sejrer i VM-åbner mod tandløse Qatar

Ecuador tog en sikker sejr på 2-0 over værtslandet Qatar i VM’s åbningskamp. Enner Valencia scorede begge mål.



Der var ikke meget spænding, da fodbold-VM i Qatar søndag blev åbnet.

Værtslandet tog imod Ecuador, og især i første halvleg var der niveauforskel. Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt alligevel blot med de beskedne cifre 2-0.

Det kunne sagtens være blevet til flere mål, men efter en overlegen indledning på kampen tog ecuadorianerne det mere stille og roligt i anden halvleg og kørte sejren sikkert hjem.

Dermed tog Ecuador en tidlig føring i gruppe A, hvor Senegal og Holland også er med. De mødes mandag.

Qatar har modsat de andre VM-deltagere været i en flere måneder lang træningslejr frem mod verdensmesterskaberne for at stå så skarpt som muligt, når det gik løs.

Men det var hurtigt tydeligt, at det ikke havde gjort den store forskel. VM-slutrunden var således kun små tre minutter gammel, før bolden lå i værternes målnet for første gang.

Qatars målmand, Saad Al Sheeb, kom på afveje i forbindelse med et frispark, der blev sendt ind i feltet. Det resulterede i, at Enner Valencia nemt kunne heade bolden ind og give Ecuador en drømmestart.

Og så alligevel ikke. For efter et VAR-tjek blev målet kaldt tilbage for offside, og værtslandet kunne ånde lettet op. Men kun for en stund.

Et lille kvarter senere var den nemlig god nok. Enner Valencia blev revet ned i feltet af Saad Al Sheeb, og så pegede dommeren på 11-meterpletten.

Valencia tog sig af forsøget og sparkede den roligt – nærmest arrogant – ind med en kontrolleret inderside i den modsatte side af, hvor Qatars målmand hoppede hen.

Der stod Ecuador på det hele. Qatar lignede et hold, der ikke var mødt op. Det blev 2-0 efter en halv time. Igen var Enner Valencia manden i fokus, da han headede et indlæg ind.

Qatar var heldig med, at det kun stod 2-0 ved pausen, men kom lidt mere ind i kampen fra anden halvlegs start. Primært fordi Ecuador havde lettet foden en smule fra speederen.

De sidste 45 minutter blev derfor lidt af en ørkenvandring, hvor begge hold lod til at være mere eller mindre tilfredse med, hvor kampen var på vej hen.

Hjemmeholdet satsede ikke ret meget offensivt og var nok bare lettet over, at det ikke blev til en decideret ydmygelse, som det ellers var på vej til i første halvleg.

Mandag byder på tre VM-kampe. Ud over Senegal-Holland skal England og Iran samt USA og Wales møde hinanden.

Danmark spiller sin første kamp tirsdag mod Tunesien.

/ritzau/





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Han stiller ultimative krav

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

De må have mareridt om ham i nat!

Supercomputer spår FCM-nedtur

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!