Ecuador sejrer i VM-åbner mod tandløse Qatar

Ecuador tog en sikker sejr på 2-0 over værtslandet Qatar i VM’s åbningskamp. Enner Valencia scorede begge mål.



Der var ikke meget spænding, da fodbold-VM i Qatar søndag blev åbnet.

Værtslandet tog imod Ecuador, og især i første halvleg var der niveauforskel. Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt alligevel blot med de beskedne cifre 2-0.

Det kunne sagtens være blevet til flere mål, men efter en overlegen indledning på kampen tog ecuadorianerne det mere stille og roligt i anden halvleg og kørte sejren sikkert hjem.

Dermed tog Ecuador en tidlig føring i gruppe A, hvor Senegal og Holland også er med. De mødes mandag.

Qatar har modsat de andre VM-deltagere været i en flere måneder lang træningslejr frem mod verdensmesterskaberne for at stå så skarpt som muligt, når det gik løs.

Men det var hurtigt tydeligt, at det ikke havde gjort den store forskel. VM-slutrunden var således kun små tre minutter gammel, før bolden lå i værternes målnet for første gang.

Qatars målmand, Saad Al Sheeb, kom på afveje i forbindelse med et frispark, der blev sendt ind i feltet. Det resulterede i, at Enner Valencia nemt kunne heade bolden ind og give Ecuador en drømmestart.

Og så alligevel ikke. For efter et VAR-tjek blev målet kaldt tilbage for offside, og værtslandet kunne ånde lettet op. Men kun for en stund.

Et lille kvarter senere var den nemlig god nok. Enner Valencia blev revet ned i feltet af Saad Al Sheeb, og så pegede dommeren på 11-meterpletten.

Valencia tog sig af forsøget og sparkede den roligt – nærmest arrogant – ind med en kontrolleret inderside i den modsatte side af, hvor Qatars målmand hoppede hen.

Der stod Ecuador på det hele. Qatar lignede et hold, der ikke var mødt op. Det blev 2-0 efter en halv time. Igen var Enner Valencia manden i fokus, da han headede et indlæg ind.

Qatar var heldig med, at det kun stod 2-0 ved pausen, men kom lidt mere ind i kampen fra anden halvlegs start. Primært fordi Ecuador havde lettet foden en smule fra speederen.

De sidste 45 minutter blev derfor lidt af en ørkenvandring, hvor begge hold lod til at være mere eller mindre tilfredse med, hvor kampen var på vej hen.

Hjemmeholdet satsede ikke ret meget offensivt og var nok bare lettet over, at det ikke blev til en decideret ydmygelse, som det ellers var på vej til i første halvleg.

Mandag byder på tre VM-kampe. Ud over Senegal-Holland skal England og Iran samt USA og Wales møde hinanden.

Danmark spiller sin første kamp tirsdag mod Tunesien.

/ritzau/





Stjerne truet med pistol af fodboldagent


Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

David Nielsen, den er til dig!

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Kaster hård dom over Eriksen

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

– Det er skidt for spillernes helbred

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Hattrickhelt var meget frustreret

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Scorer hvert 49. minut

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Patrick Vieira fyret

Slår fast: Han kommer til at koste

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Steve Cooper overrasker stort

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr