Super FCN-start: Slår optimistiske oprykkere

Marcus Ingvartsen, Peter Ankersen og Mads Hansen var på pletten, da FCN slog AaB 3-0 i sæsonpremieren.



FC Nordsjælland var skarpest og hentede en 3-0-sejr og sæsonens første tre point, da det fredag gik løs hjemme mod oprykkeren AaB.

Nordjyderne bød i hele kampen værterne op til dans spillemæssigt, men det kneb med at få skabt store chancer og ikke mindst mål.

FCN slog i stedet til to gange inden for kort tid knap midtvejs gennem første halvleg, hvor først Marcus Ingvartsen og siden den debuterende højreback Peter Ankersen lynede med hovedet.

I slutfasen slog indskiftede Mads Hansen sejren fast med sit stærke venstreben.

Med sejren ligger FCN sig i spids af Superligaen efter en fredag, hvor mesterholdet FC Midtjylland tidligere spillede 1-1 hos AGF.

AaB vidste fra første fløjt med stor tydelighed, at man ikke er vendt tilbage til Superligaen for at fedte sig til overlevelse under holdets nye cheftræner, Menno van Dam.

Nordjyderne var optimistiske i sin tilgang til kampen og tog masser af initiativ, hvilket langt fra er normalt for udeholdene i Farum.

Det gav en spillemæssig jævnbyrdig første halvleg, hvor værterne dog havde langt nemmere ved at komme frem til chancerne end gæsterne, og det gav pote to gange.

Begge gange var Oliver Villadsen, som efter sommerens farvel til Martin Frese er rykket fra højre til venstre backposition, ophavsmand.

Efter 18 minutter slog han det indlæg, som Marcus Ingvartsen omsatte til 1-0, og kort efter trykkede Villadsen af og fremtvang en redning fra AaB-debutanten Vincent Müller.

Riposten var FCN-debutanten Peter Ankersen, der er kommet til fra FC København på en fri transfer, over, og han headede hjemmeholdet på 2-0.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor FCN dog så lidt til bolden, mens AaB omvendt skabte sine nok bedste muligheder i kampen.

Den unge midtbanespiller Kasper Davidsen og den nye udnævnte anfører Mathias Jørgensen fik hver sin, men manglede begge kvalitet i sine afslutninger.

I stedet for en reducering og fornyet spænding blev det i slutminutter 3-0, da den indskiftede offensivspiller Mads Hansen tog et par træk ind i feltet og lagde bolden flot i mål med venstreskøjten.

/ritzau/





To direktører færdige i Superliga-klub


Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Skidt nyt til Brian Riemer?

Rune deler nyt efter mareridt

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Fuldstændig svigtet

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

OB – Silkeborg IF

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Angriber er færdig i Randers FC

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Nedtur for OB: Falk ude

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Et slag fra førstepladsen

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for