FC Nordsjælland var skarpest og hentede en 3-0-sejr og sæsonens første tre point, da det fredag gik løs hjemme mod oprykkeren AaB.
Nordjyderne bød i hele kampen værterne op til dans spillemæssigt, men det kneb med at få skabt store chancer og ikke mindst mål.
FCN slog i stedet til to gange inden for kort tid knap midtvejs gennem første halvleg, hvor først Marcus Ingvartsen og siden den debuterende højreback Peter Ankersen lynede med hovedet.
I slutfasen slog indskiftede Mads Hansen sejren fast med sit stærke venstreben.
Med sejren ligger FCN sig i spids af Superligaen efter en fredag, hvor mesterholdet FC Midtjylland tidligere spillede 1-1 hos AGF.
AaB vidste fra første fløjt med stor tydelighed, at man ikke er vendt tilbage til Superligaen for at fedte sig til overlevelse under holdets nye cheftræner, Menno van Dam.
Nordjyderne var optimistiske i sin tilgang til kampen og tog masser af initiativ, hvilket langt fra er normalt for udeholdene i Farum.
Det gav en spillemæssig jævnbyrdig første halvleg, hvor værterne dog havde langt nemmere ved at komme frem til chancerne end gæsterne, og det gav pote to gange.
Begge gange var Oliver Villadsen, som efter sommerens farvel til Martin Frese er rykket fra højre til venstre backposition, ophavsmand.
Efter 18 minutter slog han det indlæg, som Marcus Ingvartsen omsatte til 1-0, og kort efter trykkede Villadsen af og fremtvang en redning fra AaB-debutanten Vincent Müller.
Riposten var FCN-debutanten Peter Ankersen, der er kommet til fra FC København på en fri transfer, over, og han headede hjemmeholdet på 2-0.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor FCN dog så lidt til bolden, mens AaB omvendt skabte sine nok bedste muligheder i kampen.
Den unge midtbanespiller Kasper Davidsen og den nye udnævnte anfører Mathias Jørgensen fik hver sin, men manglede begge kvalitet i sine afslutninger.
I stedet for en reducering og fornyet spænding blev det i slutminutter 3-0, da den indskiftede offensivspiller Mads Hansen tog et par træk ind i feltet og lagde bolden flot i mål med venstreskøjten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bayern München laver vildt comeback
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Tottenham henter forløsende sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
