FC Nordsjælland var skarpest og hentede en 3-0-sejr og sæsonens første tre point, da det fredag gik løs hjemme mod oprykkeren AaB.
Nordjyderne bød i hele kampen værterne op til dans spillemæssigt, men det kneb med at få skabt store chancer og ikke mindst mål.
FCN slog i stedet til to gange inden for kort tid knap midtvejs gennem første halvleg, hvor først Marcus Ingvartsen og siden den debuterende højreback Peter Ankersen lynede med hovedet.
I slutfasen slog indskiftede Mads Hansen sejren fast med sit stærke venstreben.
Med sejren ligger FCN sig i spids af Superligaen efter en fredag, hvor mesterholdet FC Midtjylland tidligere spillede 1-1 hos AGF.
AaB vidste fra første fløjt med stor tydelighed, at man ikke er vendt tilbage til Superligaen for at fedte sig til overlevelse under holdets nye cheftræner, Menno van Dam.
Nordjyderne var optimistiske i sin tilgang til kampen og tog masser af initiativ, hvilket langt fra er normalt for udeholdene i Farum.
Det gav en spillemæssig jævnbyrdig første halvleg, hvor værterne dog havde langt nemmere ved at komme frem til chancerne end gæsterne, og det gav pote to gange.
Begge gange var Oliver Villadsen, som efter sommerens farvel til Martin Frese er rykket fra højre til venstre backposition, ophavsmand.
Efter 18 minutter slog han det indlæg, som Marcus Ingvartsen omsatte til 1-0, og kort efter trykkede Villadsen af og fremtvang en redning fra AaB-debutanten Vincent Müller.
Riposten var FCN-debutanten Peter Ankersen, der er kommet til fra FC København på en fri transfer, over, og han headede hjemmeholdet på 2-0.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor FCN dog så lidt til bolden, mens AaB omvendt skabte sine nok bedste muligheder i kampen.
Den unge midtbanespiller Kasper Davidsen og den nye udnævnte anfører Mathias Jørgensen fik hver sin, men manglede begge kvalitet i sine afslutninger.
I stedet for en reducering og fornyet spænding blev det i slutminutter 3-0, da den indskiftede offensivspiller Mads Hansen tog et par træk ind i feltet og lagde bolden flot i mål med venstreskøjten.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
DAGENS SPILFORSLAG
Marokkansk bastion i Boston
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
