Super FCN-start: Slår optimistiske oprykkere

Marcus Ingvartsen, Peter Ankersen og Mads Hansen var på pletten, da FCN slog AaB 3-0 i sæsonpremieren.



FC Nordsjælland var skarpest og hentede en 3-0-sejr og sæsonens første tre point, da det fredag gik løs hjemme mod oprykkeren AaB.

Nordjyderne bød i hele kampen værterne op til dans spillemæssigt, men det kneb med at få skabt store chancer og ikke mindst mål.

FCN slog i stedet til to gange inden for kort tid knap midtvejs gennem første halvleg, hvor først Marcus Ingvartsen og siden den debuterende højreback Peter Ankersen lynede med hovedet.

I slutfasen slog indskiftede Mads Hansen sejren fast med sit stærke venstreben.

Med sejren ligger FCN sig i spids af Superligaen efter en fredag, hvor mesterholdet FC Midtjylland tidligere spillede 1-1 hos AGF.

AaB vidste fra første fløjt med stor tydelighed, at man ikke er vendt tilbage til Superligaen for at fedte sig til overlevelse under holdets nye cheftræner, Menno van Dam.

Nordjyderne var optimistiske i sin tilgang til kampen og tog masser af initiativ, hvilket langt fra er normalt for udeholdene i Farum.

Det gav en spillemæssig jævnbyrdig første halvleg, hvor værterne dog havde langt nemmere ved at komme frem til chancerne end gæsterne, og det gav pote to gange.

Begge gange var Oliver Villadsen, som efter sommerens farvel til Martin Frese er rykket fra højre til venstre backposition, ophavsmand.

Efter 18 minutter slog han det indlæg, som Marcus Ingvartsen omsatte til 1-0, og kort efter trykkede Villadsen af og fremtvang en redning fra AaB-debutanten Vincent Müller.

Riposten var FCN-debutanten Peter Ankersen, der er kommet til fra FC København på en fri transfer, over, og han headede hjemmeholdet på 2-0.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor FCN dog så lidt til bolden, mens AaB omvendt skabte sine nok bedste muligheder i kampen.

Den unge midtbanespiller Kasper Davidsen og den nye udnævnte anfører Mathias Jørgensen fik hver sin, men manglede begge kvalitet i sine afslutninger.

I stedet for en reducering og fornyet spænding blev det i slutminutter 3-0, da den indskiftede offensivspiller Mads Hansen tog et par træk ind i feltet og lagde bolden flot i mål med venstreskøjten.

/ritzau/



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Bekræfter millionbud på dansker

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Klar besked til FCK-fans

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Brøndbys store karantænemareridt

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK