FCK tager tre point med hjem fra Slovakiet

Trods en halvsløv første halvleg kom FC København fra land i Conference League med en sejr over slovakker.



FC København fik torsdag en optimal start på gruppespillet i Europas nye klubturnering, Conference League.

På udebane mod Slovan Bratislava blev det til en sejr på 3-1 og tre point. Landsholdsangriberen Jonas Wind scorede to af FCK’s mål.

Københavnernes næste kamp i Conference League er om to uger mod Lincoln fra Gibraltar i Parken. Netop Lincoln tabte 0-2 til græske Paok i den anden kamp i gruppen torsdag.

Spillet var ikke imponerende i de første 45 minutter mod Slovan Bratislava, men FC København kunne alligevel gå til pausen foran 2-1.

Chancer var der ikke mange af, men det danske mandskab udnyttede dem, der var, til fulde. Første gang var efter lidt over et kvarters spil, da Jonas Wind headede et hjørnespark ind.

Men glæden varede ikke længe. Slovan Bratislava svarede igen et par minutter efter åbningsmålet, da Ezekiel Henty udlignede ved at gøre Jonas Wind kunsten efter og score efter et hjørnespark.

Det var Pep Biel, der sendte det hjørnespark ind i feltet, som Jonas Wind scorede på. Spanieren lavede også næstsidste berøring, da FCK kort før pausen igen kom foran.

Jonas Wind sendte Biel i dybden og fangede Bratislava-defensiven på det forkerte ben. Det efterlod Biel og Jens Stage alene med målmanden. Biel spillede bolden på tværs i feltet, så Stage nemt kunne sende den i mål til 2-1.

FCK kom bedre ud efter pausen, og allerede efter et par minutter af anden halvleg testede William Bøving overliggeren på slovakkernes mål.

Det skulle vise sig at være et varselsskud. Med cirka 25 minutter igen blev det 3-1. Igen var det Jonas Wind, der nettede. Denne gang på et straffespark.

Jess Thorups tropper var i kontrol. Slovan Bratislava forsøgte at gøre kampen spændende igen, men havde ikke nok at skyde med. Til sidst løb tiden ud for hjemmeholdet.

/ritzau/



Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Hård kritik af FC København-stjerne

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Aldrig set før

Han er verdens bedste fodboldspiller

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Nu kommenterer han FC København-historie

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt