Kæmpe Bayern-nedtur: Smadret 1-5 af Frankfurt

Frankfurt straffede kynisk Bayern Münchens fejl, da den forsvarende tyske mester blev nedsablet med 1-5.



Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.

Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.

Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.

Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.

Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.

Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.

Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.

Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.

Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.

Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.

Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.

Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.

Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.

Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.

I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.

Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.

Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.

Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Lyngby BK – AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘En trøstepræmie af en turnering’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AaB spiller sig på førstepladsen