Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.
Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.
Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.
Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.
Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.
Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.
Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.
Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.
Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.
Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.
Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.
Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.
Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.
Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.
I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.
Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.
Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.
Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Jess Thorup fyret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TIPSBLADET SPECIAL