Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.
Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.
Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.
Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.
Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.
Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.
Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.
Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.
Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.
Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.
Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.
Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.
Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.
Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.
I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.
Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.
Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.
Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Senegal – Irak
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Stjerne sender Sverige videre ved VM
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER