Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.
Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.
Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.
Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.
Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.
Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.
Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.
Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.
Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.
Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.
Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.
Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.
Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.
Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.
I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.
Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.
Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.
Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Stopper karrieren
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW