Kæmpe Bayern-nedtur: Smadret 1-5 af Frankfurt

Frankfurt straffede kynisk Bayern Münchens fejl, da den forsvarende tyske mester blev nedsablet med 1-5.



Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.

Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.

Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.

Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.

Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.

Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.

Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.

Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.

Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.

Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.

Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.

Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.

Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.

Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.

I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.

Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.

Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.

Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.

/ritzau/





Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Sporting CP – Arsenal

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Langer ud efter Superliga-stjerne

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende