Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.
Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.
Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.
Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.
Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.
Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.
Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.
Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.
Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.
Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.
Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.
Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.
Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.
Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.
I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.
Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.
Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.
Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Her er Kamil Wilczek i dag
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
– Den her sidder dybt i sjælen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW