Effektiviteten var i top for Eintracht Frankfurt, der hjemme nedsablede Bayern München med 5-1.
Frankfurt overlod i kampen med glæde bolden til Bayern, der sjuskede, hvilket hjemmeholdet flere gange straffede kynisk.
Med nederlaget er Bayern fortsat på andenpladsen i toppen af den tyske Bundesliga, hvor Bayer Leverkusen topper med tre point mere end sydtyskerne.
Frankfurt, der har haft en skidt sæsonstart, indtager med sejren sjettepladsen og bevæger sig tættere på pladserne, der giver adgang til europæisk fodbold.
Hjemmeholdet kom fremragende ud til kampen lørdag og blæste på kontraer hen over Bayern.
Den gode start gav hurtigt pote, da angriberen Omar Marmoush efter lidt mere end ti minutter bragte Frankfurt i front.
Situationen var i første omgang blevet farlig, da Bayerns Noussair Mazraoui fuldstændig kiksede at cleare et indlæg efter en Frankfurt-kontra.
Efter en halv time var den igen gal i Bayern-forsvaret.
Svagt forsvarsspil i Bayern-defensiven sammen med et svagt indgreb af Manuel Neuer i målet gjorde, at Frankfurts Eric Ebimbe sled sig igennem og prikkede bolden ind til 2-0.
Få minutter senere blev det også 3-0 til, da Hugo Larsson på en ny omstilling sparkede den ind ved fjerneste stolpe.
Lige inden pausen sendte Bayerns Joshua Kimmich lidt moral ind i det sydtyske hold, da han uden for feltet drejede bolden flot op i det korte hjørne.
Lige lidt hjalp det, for tidligt i anden halvleg straffede Frankfurt endnu en gang gæsterne på en omstilling, da Eric Ebimbe gjorde det til 4-1.
Efter en time blev det en regulær ydmygelse af den tyske storklub, da Ansgar Knauff gjorde det til 5-1.
Derfra var det mest frustrationer fra flere Bayern-spillere, der fyldte i den resterende del af kampen.
I Bremen led danske Jess Thorup sit første nederlag som Augburg-træner, da holdet tabte 0-2 til Werder Bremen, der havde Jens Stage på banen i hele kampen. Mads Pedersen spillede fuld tid for Augsburg på venstrebacken.
Joakim Mæhle og Jonas Wind fik begge ligeledes fuld tid på banen for Wolfsburg, der på hjemmebane tabte 0-1 til Freiburg.
Dansk succes var der dog for Mikkel Kaufmann, der scorede for første gang for Union Berlin i holdets 3-1-sejr. Danskeren scorede til 3-0.
Det var en sejr, som i den grad faldt på et tørt sted for Union Berlin, der inden lørdag ikke havde vundet siden slutningen af august.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Messi-statue fjernes
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner