Randers slog Sønderjyske efter vild halvleg

Simen Nordli nettede to gange, da Randers viste kynisme og slog Sønderjyske med 4-1 på udebane.



Det var effektivitet, der gjorde forskellen, da Randers FC lørdag slog Sønderjyske med 4-1 på udebane og udbyggede holdets fremragende form i Superligaen.

Alle fire kronjyske scoringer faldt i første halvleg. To af dem var fra Simen Nordlis fod. Det var anden runde i træk, at den norske offensivspiller kom på tavlen to gange, og han topper nu Superligaens topscorerliste med ni mål.

Sønderjyske havde rigeligt med muligheder for at komme tilbage i kampen, men værterne udviste ikke samme kynisme foran kassen som de kronjyske gæster.

Lørdagens sejr var den tredje i træk for Randers, der med 24 point indtager en foreløbig tredjeplads i tabellen. Sønderjyske ligger med 11 point nummer 10.

Randers fik en drømmestart på lørdagens kamp med to scoringer inden for kort tid i indledningen.

Først udnyttede Tammer Bany en omstilling efter ni minutter, da han afsluttede angrebet ved roligt at lægge bolden fladt ind ved nærmeste stolpe.

Tre minutter senere blev føringen fordoblet. Frontløberen Mohamed Toure blev sendt i dybden, og han kvitterede ved at lægge bolden indenom Jakob Busk, der ikke fyldte meget i det sønderjyske mål i situationen.

Sønderjyske svarede godt tilbage. Igen skulle der gå tre minutter, før kampens næste mål faldt, og det var et flot et af slagsen.

Værternes Sefer Emini erobrede bolden foran Randers-feltet, og med en kælen inderside sendte han bolden helt op i målhjørnet.

Det var dog Randers' kamp i Haderslev.

I det 24. minut blev det 3-1, da målslugeren Simen Nordli udnyttede et straffespark, som backen Oliver Olsen forinden havde fremtvunget.

Nordli er i forrygende målform, og få minutter inden pausen kom han igen på tavlen, da han fra en spids vinkel fladt sendte bolden i mål via den fjerne stolperod.

Det var ikke fordi, Sønderjyske ikke havde muligheder for at komme tilbage i opgøret.

Kort inden pausen misbrugte Sefer Emini fra nært hold, og kort efter pausen var det Mads Aggers tur til at misbruge en stor chance for værterne.

Værterne havde ligeledes flere fine forsøg i anden halvleg. Tættest på var det efter 66 minutter, da Mads Agger igen brændte stort, da han rundede Randers-keeper Paul Izzo, men efterfølgende sendte bolden i sidenettet.

Derfra gik luften ud af Sønderjyske-presset. Randers fik i stedet mere kontrol og kørte sikkert tre point hjem.

/ritzau/



Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Saver United-stjerne over

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jonas Wind er i København

Stor derby-bøde til FC København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det var vanvittigt brutalt!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Griner af AaB-rygte

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Froholdt får kæmpe hæder

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Dybt skuffet og trist

Manchester United dummede sig mod West Ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?