Efter 4 måneders pause: AaB-profil drømmer om EM

Lucas Andersen har siddet ude med en skade i de seneste fire måneder, men han har “bestemt ikke opgivet EM”.



Der er under to måneder, til EM begynder, og Lucas Andersen har endnu ikke fået comeback efter sin nu fire måneder lange skadesperiode. Men AaB-anføreren siger til Nordjyske, at han stadig håber, at han kommer med til EM.

Andersen missede de to sidste AaB-kampe i 2020 med en lårskade, og han har fortsat til gode at komme på banen i 2021. Forud for hans mulige comeback fredag aften lufter han dog sin drøm om en slutrundeplads.

– De (landstrænerteamet, red.) viste god tro på mig, da jeg var inde omkring holdet i nogle betydende kampe i efteråret. Det skete også, efter at jeg havde spillet fem-seks kampe oven på en pause, så det vidner om, at hvis man præsterer på et højt niveau, har man muligheden for at spille sig ind i varmen. Jeg har bestemt ikke opgivet EM, siger Lucas Andersen til Nordjyske.

Han spillede tre af sine i alt fem landskampe i efteråret 2020. I testkampen mod Sverige startede han inde, og i Nations League-opgørene mod Belgien og Island kom han på banen undervejs.

Den 26-årige AaB’er er udtaget til truppen til aftenens kamp mod Vejle Boldklub. Cheftræner Marti Cifuentes skal dog sortere to spillere fra inden kickoff, så der er stadig en risiko for, at Lucas Andersen må se til fra tribunen.

Skadesproblemer har fulgt ham i store dele af hans AaB-tid. Det har blandt andet betydet, at Lucas Andersen har været i klubben for længe, mener sportschefen.

Læs mere om dén udtalelse her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Spår stor transferaktivitet i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Patrick Dorgu er med

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen