Der er under to måneder, til EM begynder, og Lucas Andersen har endnu ikke fået comeback efter sin nu fire måneder lange skadesperiode. Men AaB-anføreren siger til Nordjyske, at han stadig håber, at han kommer med til EM.
Andersen missede de to sidste AaB-kampe i 2020 med en lårskade, og han har fortsat til gode at komme på banen i 2021. Forud for hans mulige comeback fredag aften lufter han dog sin drøm om en slutrundeplads.
– De (landstrænerteamet, red.) viste god tro på mig, da jeg var inde omkring holdet i nogle betydende kampe i efteråret. Det skete også, efter at jeg havde spillet fem-seks kampe oven på en pause, så det vidner om, at hvis man præsterer på et højt niveau, har man muligheden for at spille sig ind i varmen. Jeg har bestemt ikke opgivet EM, siger Lucas Andersen til Nordjyske.
Han spillede tre af sine i alt fem landskampe i efteråret 2020. I testkampen mod Sverige startede han inde, og i Nations League-opgørene mod Belgien og Island kom han på banen undervejs.
Den 26-årige AaB’er er udtaget til truppen til aftenens kamp mod Vejle Boldklub. Cheftræner Marti Cifuentes skal dog sortere to spillere fra inden kickoff, så der er stadig en risiko for, at Lucas Andersen må se til fra tribunen.
Skadesproblemer har fulgt ham i store dele af hans AaB-tid. Det har blandt andet betydet, at Lucas Andersen har været i klubben for længe, mener sportschefen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
AVIS
