Efter 4 måneders pause: AaB-profil drømmer om EM

Lucas Andersen har siddet ude med en skade i de seneste fire måneder, men han har “bestemt ikke opgivet EM”.



Der er under to måneder, til EM begynder, og Lucas Andersen har endnu ikke fået comeback efter sin nu fire måneder lange skadesperiode. Men AaB-anføreren siger til Nordjyske, at han stadig håber, at han kommer med til EM.

Andersen missede de to sidste AaB-kampe i 2020 med en lårskade, og han har fortsat til gode at komme på banen i 2021. Forud for hans mulige comeback fredag aften lufter han dog sin drøm om en slutrundeplads.

– De (landstrænerteamet, red.) viste god tro på mig, da jeg var inde omkring holdet i nogle betydende kampe i efteråret. Det skete også, efter at jeg havde spillet fem-seks kampe oven på en pause, så det vidner om, at hvis man præsterer på et højt niveau, har man muligheden for at spille sig ind i varmen. Jeg har bestemt ikke opgivet EM, siger Lucas Andersen til Nordjyske.

Han spillede tre af sine i alt fem landskampe i efteråret 2020. I testkampen mod Sverige startede han inde, og i Nations League-opgørene mod Belgien og Island kom han på banen undervejs.

Den 26-årige AaB’er er udtaget til truppen til aftenens kamp mod Vejle Boldklub. Cheftræner Marti Cifuentes skal dog sortere to spillere fra inden kickoff, så der er stadig en risiko for, at Lucas Andersen må se til fra tribunen.

Skadesproblemer har fulgt ham i store dele af hans AaB-tid. Det har blandt andet betydet, at Lucas Andersen har været i klubben for længe, mener sportschefen.

Læs mere om dén udtalelse her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bayern München laver vildt comeback

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB