Efter debut i Superligaen: Han bliver en markant spiller

Mohammed Diomande fik debut i Superligaen i forårets første spillerunde, og der er god grund til at forvente sig mere mere af den unge mand.



Mohammed Diomande. Navnet er nyt i Superliga-sammenhæng, men der kan være god grund til at hæfte sig ved det. 

For den 18-årige FC Nordsjælland-spiller er trådt ind i Superligaen med mere i vente.

Onsdag aften fik han debut i 6-0-sejren over AC Horsens, da han fra venstre midtbane spillede omkring en time, inden kræfterne slap op. 

FCN-træner Flemming Pedersen er ikke et sekund i tvivl om, at Mohammed Diomande kommer til at markere sig stærkt i Superligaen fremadrettet. 

–  Han er en allround-spiller. Han er allerbedst på den centrale midtbane, hvor han normalt fylder rigtig meget. Han er en spiller, der dækker et stort område. Han er en god dribler. Han er en god bolderobrer, pænt stærk i hovedspillet også og fysisk stærk. Når han vænner sig til Superligaen, vil han også blive en af vores markante spillere, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Det 18-årige talent fra Elfenbenskysten er hentet til FC Nordsjælland via akademiet Right To Dream, men selv om han er ny i førsteholdstruppen, har man kendt til ham i Farum længe – og omvendt.

– Gennem de seneste tre år har han rejst og spillet med det internationale akademi, så han kender det hele ud og ind. Allerede i sommer på vores træningslejr var han blandt vores fem bedste spillere. Og så var muligheden der, hvor Mathias Rasmussen ikke er helt oppe i omdrejninger endnu, og hvor Clinton [Antwi] har været småskadet i opstarten.

– Han gjorde det, som vi havde regnet med. Vi så nogle af hans kvaliteter i første halvleg, omkring det første mål; at han er rigtig god til at linke op og spille sammen med “Dams” [Mikkel Damsgaard]. Han har en fin forståelse, og han kan sætte ting sammen. Han ser ting hurtigt, så der er mere i vente der, lyder det fra Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland møder søndag SønderjyskE på hjemmebanen i Farum, hvor den suveræne 6-0-sejr blev sikret onsdag aften. SønderjyskE kommer dog også med god selvtillid efter, at foråret blev indledt med en sikker 3-1-sejr hjemme over Hobro IK. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tysk VM-chok

Medier sender ham hjem til AGF

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Han var i spil som Brøndby-træner