Efter debut i Superligaen: Han bliver en markant spiller

Mohammed Diomande fik debut i Superligaen i forårets første spillerunde, og der er god grund til at forvente sig mere mere af den unge mand.



Mohammed Diomande. Navnet er nyt i Superliga-sammenhæng, men der kan være god grund til at hæfte sig ved det. 

For den 18-årige FC Nordsjælland-spiller er trådt ind i Superligaen med mere i vente.

Onsdag aften fik han debut i 6-0-sejren over AC Horsens, da han fra venstre midtbane spillede omkring en time, inden kræfterne slap op. 

FCN-træner Flemming Pedersen er ikke et sekund i tvivl om, at Mohammed Diomande kommer til at markere sig stærkt i Superligaen fremadrettet. 

–  Han er en allround-spiller. Han er allerbedst på den centrale midtbane, hvor han normalt fylder rigtig meget. Han er en spiller, der dækker et stort område. Han er en god dribler. Han er en god bolderobrer, pænt stærk i hovedspillet også og fysisk stærk. Når han vænner sig til Superligaen, vil han også blive en af vores markante spillere, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Det 18-årige talent fra Elfenbenskysten er hentet til FC Nordsjælland via akademiet Right To Dream, men selv om han er ny i førsteholdstruppen, har man kendt til ham i Farum længe – og omvendt.

– Gennem de seneste tre år har han rejst og spillet med det internationale akademi, så han kender det hele ud og ind. Allerede i sommer på vores træningslejr var han blandt vores fem bedste spillere. Og så var muligheden der, hvor Mathias Rasmussen ikke er helt oppe i omdrejninger endnu, og hvor Clinton [Antwi] har været småskadet i opstarten.

– Han gjorde det, som vi havde regnet med. Vi så nogle af hans kvaliteter i første halvleg, omkring det første mål; at han er rigtig god til at linke op og spille sammen med “Dams” [Mikkel Damsgaard]. Han har en fin forståelse, og han kan sætte ting sammen. Han ser ting hurtigt, så der er mere i vente der, lyder det fra Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland møder søndag SønderjyskE på hjemmebanen i Farum, hvor den suveræne 6-0-sejr blev sikret onsdag aften. SønderjyskE kommer dog også med god selvtillid efter, at foråret blev indledt med en sikker 3-1-sejr hjemme over Hobro IK. 



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’