Efter debut i Superligaen: Han bliver en markant spiller

Mohammed Diomande fik debut i Superligaen i forårets første spillerunde, og der er god grund til at forvente sig mere mere af den unge mand.



Mohammed Diomande. Navnet er nyt i Superliga-sammenhæng, men der kan være god grund til at hæfte sig ved det. 

For den 18-årige FC Nordsjælland-spiller er trådt ind i Superligaen med mere i vente.

Onsdag aften fik han debut i 6-0-sejren over AC Horsens, da han fra venstre midtbane spillede omkring en time, inden kræfterne slap op. 

FCN-træner Flemming Pedersen er ikke et sekund i tvivl om, at Mohammed Diomande kommer til at markere sig stærkt i Superligaen fremadrettet. 

–  Han er en allround-spiller. Han er allerbedst på den centrale midtbane, hvor han normalt fylder rigtig meget. Han er en spiller, der dækker et stort område. Han er en god dribler. Han er en god bolderobrer, pænt stærk i hovedspillet også og fysisk stærk. Når han vænner sig til Superligaen, vil han også blive en af vores markante spillere, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Det 18-årige talent fra Elfenbenskysten er hentet til FC Nordsjælland via akademiet Right To Dream, men selv om han er ny i førsteholdstruppen, har man kendt til ham i Farum længe – og omvendt.

– Gennem de seneste tre år har han rejst og spillet med det internationale akademi, så han kender det hele ud og ind. Allerede i sommer på vores træningslejr var han blandt vores fem bedste spillere. Og så var muligheden der, hvor Mathias Rasmussen ikke er helt oppe i omdrejninger endnu, og hvor Clinton [Antwi] har været småskadet i opstarten.

– Han gjorde det, som vi havde regnet med. Vi så nogle af hans kvaliteter i første halvleg, omkring det første mål; at han er rigtig god til at linke op og spille sammen med “Dams” [Mikkel Damsgaard]. Han har en fin forståelse, og han kan sætte ting sammen. Han ser ting hurtigt, så der er mere i vente der, lyder det fra Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland møder søndag SønderjyskE på hjemmebanen i Farum, hvor den suveræne 6-0-sejr blev sikret onsdag aften. SønderjyskE kommer dog også med god selvtillid efter, at foråret blev indledt med en sikker 3-1-sejr hjemme over Hobro IK. 





I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

I svime over Oscar Schwartau

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Store navne kan forlade Brøndby IF

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild stime – men afviser guldsnak

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Intet aftryk!

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘Han skal ingen steder’

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen