Efter derby-ballade: Nu involveres Rigspolitiet

Søndagens uroligheder i Parken har fået Københavns Politi til at bede Rigspolitiet om en juridisk vurdering af politiets muligheder inden det næste derby i Parken. Sådan lyder det fra Peter Dahl, der er leder af beredskabet hos Københavns Politi. I værste fald kan kampen spilles uden tilskuere.



Søndagens imødesete Superliga-brag mellem FC København og Brøndby IF blev desværre skæmmet af mindre god opførsel fra visse tilskuere, og det har givet Københavns Politi en del arbejde at tage fat på. 

Sådan lyder det fra Peter Dahl, der er leder af beredskabet hos Københavns Politi. 

– Jeg kan sige lidt i forhold til det, vi har sat i gang. Jeg går ud fra, at du tænker på efterforskningsmæssige skridt, i forhold til det hærværk og de andre ting, der har været. Og der kan jeg ikke sige så meget andet end, at vi selvfølgelig efterforsker det. Da der bliver tale om verserende straffesager, så kan man ikke kommentere på personniveau i forhold til det, siger Peter Dahl således til Tipsbladet.

– Jeg kan bare sige, at det er forankret i vores efterforskningsafdeling. Så de arbejder med det nu, og de benytter sig af de muligheder, der er, i forhold til videoovervågning og vidneforklaringer. Altså fuldstændig almindelige og banale politiefterforskningsmetoder, i forhold til at få stillet nogle af de mennesker til regnskab, som har lavet nogle af de her ting.

– Der florerer også den her video fra et S-tog, hvor man tager en trøje fra en person. Så der er flere forskellige overtrædelser. Der er også de her overtrædelser, som jeg har tidligere har nævnt, om at der har været kastet sten efter vores politifolk. Så det er en bred palet af alle mulige efterforskninger, der foregår i øjeblikket, i forhold til at finde frem til nogle gerningsmænd.

Der er et nyt københavnerderby om to måneder, og vi har tidligere set, at der har været lukket for udebanetilskuere. Er det noget, vi kan få at se igen?

– Den næste kamp er ikke i København, men ude i Vestegnens politikreds, så det er et spørgsmål, du skal stille dem, i forhold til hvilke restriktioner, de eventuelt vil sætte op. Det, jeg kan sige, på baggrund af det, der er sket i København, er at der tidligere har været to kampe, hvor Divisionsforeningen havde besluttet, at der ikke skulle være udebanetilskuere, siger Peter Dahl.

– Der havde vi nok en forventning om, at det havde sendt et kraftigt signal til de her fans om, at de skulle prøve at opføre sig ordentligt. Og der må vi jo konstatere, at det i hvert fald ikke er tilfældet i København, med de tilrejsende Brøndby-fans. Så vi har ikke truffet nogen beslutning om, hvordan den næste kamp i København kommer til at foregå. Men vi har i hvert fald bedt Rigspolitiet om juridisk at vurdere, om politiet har mulighed for, med den lovgivning, der er, at gå ind og eksempelvis diktere, at der kun må være hjemmebanetilskuere, eller måske en begrænsning af antallet af tilskuere. Eller, i værste fald, at kampen skal spilles uden tilskuere.

– Når vi så har fået den juridiske vurdering af, hvad politiet har mulighed for at gøre, så er det klart, at så vil vi indgå i en dialog med Divisionsforeningen og klubberne, for at finde ud af, hvordan vi afvikler den næste kamp i København. For det er helt klart, at det er nødt til at være på en anden måde, end det var i søndags.

Ja, for det er jo spørgsmålet nu, om det er fornuftigt at have udebanetilskuere til de her kampe, efter det vi så i søndags?

– Jeg synes, at det er for tidligt at udtale sig om, hvad det er for nogle restriktioner, vi vil benytte os af. Der findes jo flere muligheder, og lige nu er vi nødt til at finde ud af, om vi overhovedet har den mulighed. Men vi så jo også, at Vestegnens Politi eksempelvis i forbindelse med en europæisk kvalifikationskamp havde iværksat nogle strafzoner og sådan nogle ting. Så der ligger nogle forskellige ting på bordet, som vil indgå i en samlet vurdering, også med nogle drøftelser med klubberne, i forhold til, hvad der vil give mening og hvad der vil være fornuftigt, siger Peter Dahl.

Hvornår tror du, at I vil kunne melde noget konkret ud?

– Så snart der er tale om juridiske vurderinger, så er min erfaring, at vi nok snakker måneder. Jeg vil være meget overrasket, hvis Rigspolitiet kan træffe den her beslutning inden for meget kort tid. Men man kan sige, at vi i København heller ikke har så travlt, for der er jo noget tid til, at FCK og Brøndby skal mødes hos os igen. Men vi presser i hvert fald på for at få den her afklaring.

Brøndby IF og FC København mødes næste gang den 16. oktober, på Brøndby Stadion, og derefter mødes de to hold ikke igen i Superligaens grundspil, som løber frem marts 2023.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Opløftende melding for ‘AC’

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fælder hård Schmeichel-dom

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Right to Dream vinder stor pris

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat