Efter hjerneblødning: Brøndby-skurk viste nosser!

Nanna Møller Karlsen kommer i podcasten "Bag Fjendens Linjer" med et opråb til fans og faktisk en ros til Henrik Heggheim, efter at nordmanden blev udvist mod FC Midtjylland.



Brøndby IF kunne søndag aften fejre tre point, men hos Henrik Heggheim var følelsen måske mere lettelse end jubel.

I hvert fald gjorde den 22-årige nordmand sig uheldigt bemærket ved at begå straffespark og rage et rødt kort til sig efter blot 17 minutter. Heldigvis for ham misbrugte FC Midtjylland straffesparket, før landsmanden Ohi Omoijuanfo sikrede Brøndby alle tre point med en scoring senere i første halvleg.

I den seneste udgave af Tipsbladet-podcasten “Bag Fjendens Linjer” bliver situationen også vendt, og her kom Nanna Møller Karlsen, fan af Brøndby IF og chefredaktør på 3point.dk, med et opråb og faktisk også en ros af nordmanden.

– Det er vigtigt for mig at sige i den her sammenhæng, at jeg håber, at folk – og jeg ved ikke, om Heggheim har fået private beskeder – har holdt sig for gode til det (at sende beskeder). For hvis han har fået noget af den hate, som han har fået i nogle offentlige opdateringer, i sin indbakke, har det ikke været sjovt for ham i går.

– Hvis Heggheim er overmatchet fodboldmæssigt – hvilket man måske godt kan argumentere for, at han er i Brøndby – er det ikke sådan, at han gør det i går med vilje. Tværtimod. Og så må man jo finde ud af i det sportslige setup, hvad der skal ske med Henrik fremover. Om han skal blive i Brøndby eller finde et andet sted at spille.

– Det er Jesper Sørensen, der sætter ham på holdet i går, og der sker det, der sker. Og nej, det er ikke første gang, at han får en hjerneblødning. Men lad os nu please skose ham for det, når vi taler fodbold. Det er intet problem for mig, og det har jeg også selv lige gjort. Jeg tror også, at han har gjort det vanvittigt svært for sig selv i forhold til at komme tilbage på det her Brøndby-hold – men ikke send ham nogle beskeder, kun hvis de er søde og opbakkende, fordi det er nok det eneste, han har brug for lige nu.

– Jeg synes sgu, at han viste nogle nosser i går ved at stille op til interview på tv bagefter. Det har jeg respekt for, siger Nanna Møller Karlsen.

Klik her for at lytte til hele podcasten i Spotify. 

Med sejren over FC Midtjylland er Brøndby IF nummer et i Superligaen og møder i den kommende weekend OB i Odense. 



Har taget FCK med storm – hyldes i hjemlandet

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Her er Superligaens bedste stadion

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

FCK starter op uden tre spillere

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Vil have stjernetræner til Tottenham

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

‘Usandsynlig genopstandelse’