Brøndby IF kunne søndag aften fejre tre point, men hos Henrik Heggheim var følelsen måske mere lettelse end jubel.
I hvert fald gjorde den 22-årige nordmand sig uheldigt bemærket ved at begå straffespark og rage et rødt kort til sig efter blot 17 minutter. Heldigvis for ham misbrugte FC Midtjylland straffesparket, før landsmanden Ohi Omoijuanfo sikrede Brøndby alle tre point med en scoring senere i første halvleg.
I den seneste udgave af Tipsbladet-podcasten “Bag Fjendens Linjer” bliver situationen også vendt, og her kom Nanna Møller Karlsen, fan af Brøndby IF og chefredaktør på 3point.dk, med et opråb og faktisk også en ros af nordmanden.
– Det er vigtigt for mig at sige i den her sammenhæng, at jeg håber, at folk – og jeg ved ikke, om Heggheim har fået private beskeder – har holdt sig for gode til det (at sende beskeder). For hvis han har fået noget af den hate, som han har fået i nogle offentlige opdateringer, i sin indbakke, har det ikke været sjovt for ham i går.
– Hvis Heggheim er overmatchet fodboldmæssigt – hvilket man måske godt kan argumentere for, at han er i Brøndby – er det ikke sådan, at han gør det i går med vilje. Tværtimod. Og så må man jo finde ud af i det sportslige setup, hvad der skal ske med Henrik fremover. Om han skal blive i Brøndby eller finde et andet sted at spille.
– Det er Jesper Sørensen, der sætter ham på holdet i går, og der sker det, der sker. Og nej, det er ikke første gang, at han får en hjerneblødning. Men lad os nu please skose ham for det, når vi taler fodbold. Det er intet problem for mig, og det har jeg også selv lige gjort. Jeg tror også, at han har gjort det vanvittigt svært for sig selv i forhold til at komme tilbage på det her Brøndby-hold – men ikke send ham nogle beskeder, kun hvis de er søde og opbakkende, fordi det er nok det eneste, han har brug for lige nu.
– Jeg synes sgu, at han viste nogle nosser i går ved at stille op til interview på tv bagefter. Det har jeg respekt for, siger Nanna Møller Karlsen.
Klik her for at lytte til hele podcasten i Spotify.
Med sejren over FC Midtjylland er Brøndby IF nummer et i Superligaen og møder i den kommende weekend OB i Odense.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AGF tilbage på førstepladsen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER