AGF og Brøndby indledte søndagens sene Superliga-kamp i et hæsblæsende tempo og høj puls.
Og det kan da godt være derfor, at der ikke var helt den samme mængde ilt hos Bailey Peacock-Farewell, der blev skurken efter 22 minutter i 0-3-nederlaget til Jesper Sørensens tropper.
AGF-målmanden gled på egen baglinje, så Mathias Kvistgaarden kunne opsnappe bolden og have et helt frit mål foran os. Men i stedet for at tillade en scoring til Brøndby hev Bailey Peacock-Farrell et brydergreb op af lommen og nedlagde Brøndby-angriberen.
Mikkel Redder pegede på pletten og måtte en tur i baglommen.
– Alt sker så hurtigt og instinktet hos en målmand er ultimativt at stoppe modstanderen fra at score, og jeg troede også, at det ville blive til et straffespark og et gult kort. Det er selvfølgelig nemt for folk at sige, at han bare skulle have scoret, så vi kunne have fortsat med 11 mand. Men nu er det sket, siger Bailey Peacock-Farrell til Viaplays mikrofoner efter kampen.
Veteranen Jesper Hansen afløste Burnley-lejesvenden, men han kunne ikke forhindre Daniel Wass i at kickstarte den blå-gule fest fra elleve meter. Alt imens kunne Bailey Peacock-Farrell se Ohi Omoijuanfo og Nicolai Vallys gøre det til 2-0 og slutresultatet 3-0.
– Det er frustrerende. Det er mit første røde kort i min karriere. Du vil selvfølgelig gerne hjælpe holdet og spille alle 90 minutter 11 mod 11. Det var svært at se på, og det var et uheldigt øjeblik.
Nu venter der to spilledage i skammekrogen, hvor 38-årige Jesper Hansen får lov til at vogte buret. Han kom på banen til stor jubel og opbakning, så det bliver interessant at se, hvad Uwe Rösler har tænkt sig at gøre på målmandsposten, når nordireren er tilbage fra sin karantæne.
Bailey Peacock-Farrell er udlejet fra Burnley til AGF frem til næste sommer, og har siden spillerunde to henvist Jesper Hansen til bænken.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
Magiske Messi slår til igen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM