Efter kæmpebrøler: Nu reagerer AGF-keeper

AGF's Bailey Peacock-Farrell blev skurken, da Brøndby IF sejrede med 3-0 på Ceres Park.



AGF og Brøndby indledte søndagens sene Superliga-kamp i et hæsblæsende tempo og høj puls.

Og det kan da godt være derfor, at der ikke var helt den samme mængde ilt hos Bailey Peacock-Farewell, der blev skurken efter 22 minutter i 0-3-nederlaget til Jesper Sørensens tropper.

AGF-målmanden gled på egen baglinje, så Mathias Kvistgaarden kunne opsnappe bolden og have et helt frit mål foran os. Men i stedet for at tillade en scoring til Brøndby hev Bailey Peacock-Farrell et brydergreb op af lommen og nedlagde Brøndby-angriberen.

Mikkel Redder pegede på pletten og måtte en tur i baglommen.

– Alt sker så hurtigt og instinktet hos en målmand er ultimativt at stoppe modstanderen fra at score, og jeg troede også, at det ville blive til et straffespark og et gult kort. Det er selvfølgelig nemt for folk at sige, at han bare skulle have scoret, så vi kunne have fortsat med 11 mand. Men nu er det sket, siger Bailey Peacock-Farrell til Viaplays mikrofoner efter kampen.

Veteranen Jesper Hansen afløste Burnley-lejesvenden, men han kunne ikke forhindre Daniel Wass i at kickstarte den blå-gule fest fra elleve meter. Alt imens kunne Bailey Peacock-Farrell se Ohi Omoijuanfo og Nicolai Vallys gøre det til 2-0 og slutresultatet 3-0.

– Det er frustrerende. Det er mit første røde kort i min karriere. Du vil selvfølgelig gerne hjælpe holdet og spille alle 90 minutter 11 mod 11. Det var svært at se på, og det var et uheldigt øjeblik.

Nu venter der to spilledage i skammekrogen, hvor 38-årige Jesper Hansen får lov til at vogte buret. Han kom på banen til stor jubel og opbakning, så det bliver interessant at se, hvad Uwe Rösler har tænkt sig at gøre på målmandsposten, når nordireren er tilbage fra sin karantæne.

Bailey Peacock-Farrell er udlejet fra Burnley til AGF frem til næste sommer, og har siden spillerunde to henvist Jesper Hansen til bænken.





LIVE: Dansk tordenstøvle sikrer overlevelse




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Klubboss raser efter skandalescener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker