Efter kæmpebrøler: Nu reagerer AGF-keeper

AGF's Bailey Peacock-Farrell blev skurken, da Brøndby IF sejrede med 3-0 på Ceres Park.



AGF og Brøndby indledte søndagens sene Superliga-kamp i et hæsblæsende tempo og høj puls.

Og det kan da godt være derfor, at der ikke var helt den samme mængde ilt hos Bailey Peacock-Farewell, der blev skurken efter 22 minutter i 0-3-nederlaget til Jesper Sørensens tropper.

AGF-målmanden gled på egen baglinje, så Mathias Kvistgaarden kunne opsnappe bolden og have et helt frit mål foran os. Men i stedet for at tillade en scoring til Brøndby hev Bailey Peacock-Farrell et brydergreb op af lommen og nedlagde Brøndby-angriberen.

Mikkel Redder pegede på pletten og måtte en tur i baglommen.

– Alt sker så hurtigt og instinktet hos en målmand er ultimativt at stoppe modstanderen fra at score, og jeg troede også, at det ville blive til et straffespark og et gult kort. Det er selvfølgelig nemt for folk at sige, at han bare skulle have scoret, så vi kunne have fortsat med 11 mand. Men nu er det sket, siger Bailey Peacock-Farrell til Viaplays mikrofoner efter kampen.

Veteranen Jesper Hansen afløste Burnley-lejesvenden, men han kunne ikke forhindre Daniel Wass i at kickstarte den blå-gule fest fra elleve meter. Alt imens kunne Bailey Peacock-Farrell se Ohi Omoijuanfo og Nicolai Vallys gøre det til 2-0 og slutresultatet 3-0.

– Det er frustrerende. Det er mit første røde kort i min karriere. Du vil selvfølgelig gerne hjælpe holdet og spille alle 90 minutter 11 mod 11. Det var svært at se på, og det var et uheldigt øjeblik.

Nu venter der to spilledage i skammekrogen, hvor 38-årige Jesper Hansen får lov til at vogte buret. Han kom på banen til stor jubel og opbakning, så det bliver interessant at se, hvad Uwe Rösler har tænkt sig at gøre på målmandsposten, når nordireren er tilbage fra sin karantæne.

Bailey Peacock-Farrell er udlejet fra Burnley til AGF frem til næste sommer, og har siden spillerunde to henvist Jesper Hansen til bænken.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Bo Svensson med hård kritik