Mens der sandsynligvis skal nye penge i Brøndby IF på et tidspunkt inden så forfærdelig længe, er der også ude i den store verden markante bevægelser i klubfodbold.
En af de klubber, der er mest opmærkomshed omkring, er Premier League-klubben Everton, der er i en meget alvorlig økonomisk knibe med et tilsalg-skilt banket op foran klubben og dets ufærdige stadion såvel som hele spillertruppen.
Ifølge britiske medier er der en risiko for, at klubben går i betalingsstandsning en af de kommende måneder, efter den hidtidige storaktionær Farhad Moshiri mod alle råd sidste år indgik en eksklusiv-aftale med de meget kontroversielle amerikanske investorer 777 Partners om et køb af Everton.
777 Partners’ økonomi og forhold er især de seneste måneder faldet fra hinanden i en grad, så de amerikanske investorer står foran økonomisk ruin med en milliardgæld, man tilsyneladende får meget svært ved at slippe ud af, og per 1. juni udløb eksklusivaftalen, så Moshiri nu kan sælge Everton til anden side.
Og her er amerikanske Jahm Najafi og Jeff Moorads firma MSP Sports Capital et af de mest seriøse bud på en køber ifølge flere britiske medier, herunder The Guardian.
MSP har lånt Everton et milliardbeløb til klubbens storstilede stadionprojekt, og sammen med lokale forretningsmænd er MSP en af de kandidater i et bredt felt, Farhad Moshiri og hans rådgivere ser seriøst på.
Evertons situation er ekstremt kompliceret, da klubben har lånt meget store beløb af såvel MSP og 777 Partners og andre parter.
En ny ejer kunne være fristet til at lade Everton gå i betalingsstandsning og forhandle ordninger om dele af gælden, selv om det vil give Everton endnu en markant pointstraf.
Uanset udfaldet og modellen vil opkøbet af Everton sandsynligvis være langtrukkent og både ekstremt dyrt og kompliceret, da en ny ejer eller ejergruppe skal punge ud med adskillige milliarder kroner til eksisterende gæld, før man overhovedet kan begynde at se på det nuværende hold.
MSP Sports Capital ejer ud over en bid af Global Football Holdings og deres investering i Brøndby IF også andele i Estoril, Alcorcon, Waasland-Beveren, Augsburg og Formel 1-holdet McLaren.
777 Partners er blevet hevet i retten i New York og fik i maj indefrosset deres værdier i Belgien, herunder ejerskabet af traditionsklubben Standard Liège.
777’s klubber Vasco Da Gama, Red Star Paris, Hertha Berlin og Genoa samt investeringer i australsk fodbold og i den spanske topklub Sevilla er ligeledes i stor fare.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – OB
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bayern München besejrer Dortmund i drama
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
