Mens der sandsynligvis skal nye penge i Brøndby IF på et tidspunkt inden så forfærdelig længe, er der også ude i den store verden markante bevægelser i klubfodbold.
En af de klubber, der er mest opmærkomshed omkring, er Premier League-klubben Everton, der er i en meget alvorlig økonomisk knibe med et tilsalg-skilt banket op foran klubben og dets ufærdige stadion såvel som hele spillertruppen.
Ifølge britiske medier er der en risiko for, at klubben går i betalingsstandsning en af de kommende måneder, efter den hidtidige storaktionær Farhad Moshiri mod alle råd sidste år indgik en eksklusiv-aftale med de meget kontroversielle amerikanske investorer 777 Partners om et køb af Everton.
777 Partners’ økonomi og forhold er især de seneste måneder faldet fra hinanden i en grad, så de amerikanske investorer står foran økonomisk ruin med en milliardgæld, man tilsyneladende får meget svært ved at slippe ud af, og per 1. juni udløb eksklusivaftalen, så Moshiri nu kan sælge Everton til anden side.
Og her er amerikanske Jahm Najafi og Jeff Moorads firma MSP Sports Capital et af de mest seriøse bud på en køber ifølge flere britiske medier, herunder The Guardian.
MSP har lånt Everton et milliardbeløb til klubbens storstilede stadionprojekt, og sammen med lokale forretningsmænd er MSP en af de kandidater i et bredt felt, Farhad Moshiri og hans rådgivere ser seriøst på.
Evertons situation er ekstremt kompliceret, da klubben har lånt meget store beløb af såvel MSP og 777 Partners og andre parter.
En ny ejer kunne være fristet til at lade Everton gå i betalingsstandsning og forhandle ordninger om dele af gælden, selv om det vil give Everton endnu en markant pointstraf.
Uanset udfaldet og modellen vil opkøbet af Everton sandsynligvis være langtrukkent og både ekstremt dyrt og kompliceret, da en ny ejer eller ejergruppe skal punge ud med adskillige milliarder kroner til eksisterende gæld, før man overhovedet kan begynde at se på det nuværende hold.
MSP Sports Capital ejer ud over en bid af Global Football Holdings og deres investering i Brøndby IF også andele i Estoril, Alcorcon, Waasland-Beveren, Augsburg og Formel 1-holdet McLaren.
777 Partners er blevet hevet i retten i New York og fik i maj indefrosset deres værdier i Belgien, herunder ejerskabet af traditionsklubben Standard Liège.
777’s klubber Vasco Da Gama, Red Star Paris, Hertha Berlin og Genoa samt investeringer i australsk fodbold og i den spanske topklub Sevilla er ligeledes i stor fare.
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
INTERVIEW
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Stor ros til FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
– Det er lidt kaotisk
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
