Mens der sandsynligvis skal nye penge i Brøndby IF på et tidspunkt inden så forfærdelig længe, er der også ude i den store verden markante bevægelser i klubfodbold.
En af de klubber, der er mest opmærkomshed omkring, er Premier League-klubben Everton, der er i en meget alvorlig økonomisk knibe med et tilsalg-skilt banket op foran klubben og dets ufærdige stadion såvel som hele spillertruppen.
Ifølge britiske medier er der en risiko for, at klubben går i betalingsstandsning en af de kommende måneder, efter den hidtidige storaktionær Farhad Moshiri mod alle råd sidste år indgik en eksklusiv-aftale med de meget kontroversielle amerikanske investorer 777 Partners om et køb af Everton.
777 Partners’ økonomi og forhold er især de seneste måneder faldet fra hinanden i en grad, så de amerikanske investorer står foran økonomisk ruin med en milliardgæld, man tilsyneladende får meget svært ved at slippe ud af, og per 1. juni udløb eksklusivaftalen, så Moshiri nu kan sælge Everton til anden side.
Og her er amerikanske Jahm Najafi og Jeff Moorads firma MSP Sports Capital et af de mest seriøse bud på en køber ifølge flere britiske medier, herunder The Guardian.
MSP har lånt Everton et milliardbeløb til klubbens storstilede stadionprojekt, og sammen med lokale forretningsmænd er MSP en af de kandidater i et bredt felt, Farhad Moshiri og hans rådgivere ser seriøst på.
Evertons situation er ekstremt kompliceret, da klubben har lånt meget store beløb af såvel MSP og 777 Partners og andre parter.
En ny ejer kunne være fristet til at lade Everton gå i betalingsstandsning og forhandle ordninger om dele af gælden, selv om det vil give Everton endnu en markant pointstraf.
Uanset udfaldet og modellen vil opkøbet af Everton sandsynligvis være langtrukkent og både ekstremt dyrt og kompliceret, da en ny ejer eller ejergruppe skal punge ud med adskillige milliarder kroner til eksisterende gæld, før man overhovedet kan begynde at se på det nuværende hold.
MSP Sports Capital ejer ud over en bid af Global Football Holdings og deres investering i Brøndby IF også andele i Estoril, Alcorcon, Waasland-Beveren, Augsburg og Formel 1-holdet McLaren.
777 Partners er blevet hevet i retten i New York og fik i maj indefrosset deres værdier i Belgien, herunder ejerskabet af traditionsklubben Standard Liège.
777’s klubber Vasco Da Gama, Red Star Paris, Hertha Berlin og Genoa samt investeringer i australsk fodbold og i den spanske topklub Sevilla er ligeledes i stor fare.
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
