Mens der sandsynligvis skal nye penge i Brøndby IF på et tidspunkt inden så forfærdelig længe, er der også ude i den store verden markante bevægelser i klubfodbold.
En af de klubber, der er mest opmærkomshed omkring, er Premier League-klubben Everton, der er i en meget alvorlig økonomisk knibe med et tilsalg-skilt banket op foran klubben og dets ufærdige stadion såvel som hele spillertruppen.
Ifølge britiske medier er der en risiko for, at klubben går i betalingsstandsning en af de kommende måneder, efter den hidtidige storaktionær Farhad Moshiri mod alle råd sidste år indgik en eksklusiv-aftale med de meget kontroversielle amerikanske investorer 777 Partners om et køb af Everton.
777 Partners’ økonomi og forhold er især de seneste måneder faldet fra hinanden i en grad, så de amerikanske investorer står foran økonomisk ruin med en milliardgæld, man tilsyneladende får meget svært ved at slippe ud af, og per 1. juni udløb eksklusivaftalen, så Moshiri nu kan sælge Everton til anden side.
Og her er amerikanske Jahm Najafi og Jeff Moorads firma MSP Sports Capital et af de mest seriøse bud på en køber ifølge flere britiske medier, herunder The Guardian.
MSP har lånt Everton et milliardbeløb til klubbens storstilede stadionprojekt, og sammen med lokale forretningsmænd er MSP en af de kandidater i et bredt felt, Farhad Moshiri og hans rådgivere ser seriøst på.
Evertons situation er ekstremt kompliceret, da klubben har lånt meget store beløb af såvel MSP og 777 Partners og andre parter.
En ny ejer kunne være fristet til at lade Everton gå i betalingsstandsning og forhandle ordninger om dele af gælden, selv om det vil give Everton endnu en markant pointstraf.
Uanset udfaldet og modellen vil opkøbet af Everton sandsynligvis være langtrukkent og både ekstremt dyrt og kompliceret, da en ny ejer eller ejergruppe skal punge ud med adskillige milliarder kroner til eksisterende gæld, før man overhovedet kan begynde at se på det nuværende hold.
MSP Sports Capital ejer ud over en bid af Global Football Holdings og deres investering i Brøndby IF også andele i Estoril, Alcorcon, Waasland-Beveren, Augsburg og Formel 1-holdet McLaren.
777 Partners er blevet hevet i retten i New York og fik i maj indefrosset deres værdier i Belgien, herunder ejerskabet af traditionsklubben Standard Liège.
777’s klubber Vasco Da Gama, Red Star Paris, Hertha Berlin og Genoa samt investeringer i australsk fodbold og i den spanske topklub Sevilla er ligeledes i stor fare.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Barcelona tager smal sejr
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Silkeborg klasker Randers
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
FC Nordsjælland vinder i egen hule
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT