Mens der sandsynligvis skal nye penge i Brøndby IF på et tidspunkt inden så forfærdelig længe, er der også ude i den store verden markante bevægelser i klubfodbold.
En af de klubber, der er mest opmærkomshed omkring, er Premier League-klubben Everton, der er i en meget alvorlig økonomisk knibe med et tilsalg-skilt banket op foran klubben og dets ufærdige stadion såvel som hele spillertruppen.
Ifølge britiske medier er der en risiko for, at klubben går i betalingsstandsning en af de kommende måneder, efter den hidtidige storaktionær Farhad Moshiri mod alle råd sidste år indgik en eksklusiv-aftale med de meget kontroversielle amerikanske investorer 777 Partners om et køb af Everton.
777 Partners’ økonomi og forhold er især de seneste måneder faldet fra hinanden i en grad, så de amerikanske investorer står foran økonomisk ruin med en milliardgæld, man tilsyneladende får meget svært ved at slippe ud af, og per 1. juni udløb eksklusivaftalen, så Moshiri nu kan sælge Everton til anden side.
Og her er amerikanske Jahm Najafi og Jeff Moorads firma MSP Sports Capital et af de mest seriøse bud på en køber ifølge flere britiske medier, herunder The Guardian.
MSP har lånt Everton et milliardbeløb til klubbens storstilede stadionprojekt, og sammen med lokale forretningsmænd er MSP en af de kandidater i et bredt felt, Farhad Moshiri og hans rådgivere ser seriøst på.
Evertons situation er ekstremt kompliceret, da klubben har lånt meget store beløb af såvel MSP og 777 Partners og andre parter.
En ny ejer kunne være fristet til at lade Everton gå i betalingsstandsning og forhandle ordninger om dele af gælden, selv om det vil give Everton endnu en markant pointstraf.
Uanset udfaldet og modellen vil opkøbet af Everton sandsynligvis være langtrukkent og både ekstremt dyrt og kompliceret, da en ny ejer eller ejergruppe skal punge ud med adskillige milliarder kroner til eksisterende gæld, før man overhovedet kan begynde at se på det nuværende hold.
MSP Sports Capital ejer ud over en bid af Global Football Holdings og deres investering i Brøndby IF også andele i Estoril, Alcorcon, Waasland-Beveren, Augsburg og Formel 1-holdet McLaren.
777 Partners er blevet hevet i retten i New York og fik i maj indefrosset deres værdier i Belgien, herunder ejerskabet af traditionsklubben Standard Liège.
777’s klubber Vasco Da Gama, Red Star Paris, Hertha Berlin og Genoa samt investeringer i australsk fodbold og i den spanske topklub Sevilla er ligeledes i stor fare.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
Tæt på utrolig kamprekord
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER