1-1 mod Randers FC i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-1 mod AEK Larnaca i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-3 mod Silkeborg IF i en kamp, hvor man ikke skabte så mange chancer og fortjente at tabe.
Alle tre kampe har været hjemmekampe, og alle tre kampe har været med til at sætte Bo Henriksen under pres som FCM-træner.
Og cheftræneren – der har erfaring med at tabe kampe, da han tidligere har været blandt andet AC Horsens-træner – erkender, at der er pres på, men han tror også på, at han og holdet kan vende det.
– Vi er da ikke tilfredse, det siger sig selv. I de første to er vi uheldige med ikke at vinde, og den sidste her spiller vi en god time, og så er vi ikke ret gode i 30 minutter for at sige det mildt. Resultatmæssigt er vi voldsomt utilfredse, men spillemæssigt var det godkendt indtil de sidste 30 minutter i dag, som var virkelig dårlige, og det er jo det, som jeg som træner er mest skuffet over: Indsatsen i de sidste 30 minutter. Vi er ikke parate, der er ingen energi, der er ikke noget power. Der mangler snert i alt, vi laver, både i genpres og erobringsspillet, så der er meget, vi skal have kigget på i den sidste halve time. Så det var bare en kort opsummering af sæsonstarten, siger Bo Henriksen til Viaplay og forklarer senere:
– Det, jeg mest bekymrer mig om, er indstillingen den sidste halve time, for lige meget om man rammer den skævt eller sparker den udover eller laver fejl, skal der arbejdes hårdt.
– Det er en dominoeffekt, og i sidste ende peger pilen på mig. Den peger jo ikke på mine spillere, og jeg er irritereret, rasende og frustreret over, at vi mangler energi, power og tro i den sidste halve time, og det er bare sådan, det er.
FC Midtjylland havde sådan set et godt pres på SIF-holdet i første halvleg, hvor man flere gange formåede at kvæle Silkeborgs offensive spil og vinde bolden højt, men omvendt fremstår FCM som et hold uden mange gode ideer offensivt, og det hele kom da også fra Anders Dreyer, der havde flere forsøg mod mål og i øvrigt også scorede FCM's eneste kasse i opgøret.
Næste opgave for FCM er ude mod AEK Larnaca på onsdag, inden der venter en udekamp mod OB om en uges tid.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER