1-1 mod Randers FC i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-1 mod AEK Larnaca i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-3 mod Silkeborg IF i en kamp, hvor man ikke skabte så mange chancer og fortjente at tabe.
Alle tre kampe har været hjemmekampe, og alle tre kampe har været med til at sætte Bo Henriksen under pres som FCM-træner.
Og cheftræneren – der har erfaring med at tabe kampe, da han tidligere har været blandt andet AC Horsens-træner – erkender, at der er pres på, men han tror også på, at han og holdet kan vende det.
– Vi er da ikke tilfredse, det siger sig selv. I de første to er vi uheldige med ikke at vinde, og den sidste her spiller vi en god time, og så er vi ikke ret gode i 30 minutter for at sige det mildt. Resultatmæssigt er vi voldsomt utilfredse, men spillemæssigt var det godkendt indtil de sidste 30 minutter i dag, som var virkelig dårlige, og det er jo det, som jeg som træner er mest skuffet over: Indsatsen i de sidste 30 minutter. Vi er ikke parate, der er ingen energi, der er ikke noget power. Der mangler snert i alt, vi laver, både i genpres og erobringsspillet, så der er meget, vi skal have kigget på i den sidste halve time. Så det var bare en kort opsummering af sæsonstarten, siger Bo Henriksen til Viaplay og forklarer senere:
– Det, jeg mest bekymrer mig om, er indstillingen den sidste halve time, for lige meget om man rammer den skævt eller sparker den udover eller laver fejl, skal der arbejdes hårdt.
– Det er en dominoeffekt, og i sidste ende peger pilen på mig. Den peger jo ikke på mine spillere, og jeg er irritereret, rasende og frustreret over, at vi mangler energi, power og tro i den sidste halve time, og det er bare sådan, det er.
FC Midtjylland havde sådan set et godt pres på SIF-holdet i første halvleg, hvor man flere gange formåede at kvæle Silkeborgs offensive spil og vinde bolden højt, men omvendt fremstår FCM som et hold uden mange gode ideer offensivt, og det hele kom da også fra Anders Dreyer, der havde flere forsøg mod mål og i øvrigt også scorede FCM's eneste kasse i opgøret.
Næste opgave for FCM er ude mod AEK Larnaca på onsdag, inden der venter en udekamp mod OB om en uges tid.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
INTERVIEW