Efter ny skuffelse af FCM: Pilen peger på mig

FC Midtjylland tabte 1-3 til Silkeborg IF, og Bo Henriksen erkender, at ansvaret ligger hos ham.



1-1 mod Randers FC i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-1 mod AEK Larnaca i en kamp, hvor man skabte mange chancer. 1-3 mod Silkeborg IF i en kamp, hvor man ikke skabte så mange chancer og fortjente at tabe.

Alle tre kampe har været hjemmekampe, og alle tre kampe har været med til at sætte Bo Henriksen under pres som FCM-træner.

Og cheftræneren – der har erfaring med at tabe kampe, da han tidligere har været blandt andet AC Horsens-træner – erkender, at der er pres på, men han tror også på, at han og holdet kan vende det.

– Vi er da ikke tilfredse, det siger sig selv. I de første to er vi uheldige med ikke at vinde, og den sidste her spiller vi en god time, og så er vi ikke ret gode i 30 minutter for at sige det mildt. Resultatmæssigt er vi voldsomt utilfredse, men spillemæssigt var det godkendt indtil de sidste 30 minutter i dag, som var virkelig dårlige, og det er jo det, som jeg som træner er mest skuffet over: Indsatsen i de sidste 30 minutter. Vi er ikke parate, der er ingen energi, der er ikke noget power. Der mangler snert i alt, vi laver, både i genpres og erobringsspillet, så der er meget, vi skal have kigget på i den sidste halve time. Så det var bare en kort opsummering af sæsonstarten, siger Bo Henriksen til Viaplay og forklarer senere:

– Det, jeg mest bekymrer mig om, er indstillingen den sidste halve time, for lige meget om man rammer den skævt eller sparker den udover eller laver fejl, skal der arbejdes hårdt.

– Det er en dominoeffekt, og i sidste ende peger pilen på mig. Den peger jo ikke på mine spillere, og jeg er irritereret, rasende og frustreret over, at vi mangler energi, power og tro i den sidste halve time, og det er bare sådan, det er.

FC Midtjylland havde sådan set et godt pres på SIF-holdet i første halvleg, hvor man flere gange formåede at kvæle Silkeborgs offensive spil og vinde bolden højt, men omvendt fremstår FCM som et hold uden mange gode ideer offensivt, og det hele kom da også fra Anders Dreyer, der havde flere forsøg mod mål og i øvrigt også scorede FCM's eneste kasse i opgøret. 

Næste opgave for FCM er ude mod AEK Larnaca på onsdag, inden der venter en udekamp mod OB om en uges tid.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Ny cheftræner stort set på plads i United


På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Mohamed Daramy vender tilbage

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Frendrup scorer for første gang i et år

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

Afviser utroligt tilbud

Mareridt for FC Augsburg

FC København-boss i smuttur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’