Forvirring i spansk lejr: Nu tester han negativ

Der er seriøse indikationer på, at Diego Llorentes positive test var falsk positiv, meddeler spansk forbund.



Den spanske EM-spiller Diego Llorente, som tidligere på ugen afleverede en positiv coronatest, er nu blevet testet negativ.

Det oplyser Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) på sin hjemmeside.

Diego Llorente blev testet onsdag, og det er den test, der torsdag har vist sig at være negativ. Han skal testes igen senere torsdag og fredag.

– Der er seriøse indikationer på, at testen har været falsk positiv, skriver RFEF på sin hjemmeside.

Hvis yderligere test viser sig også at være negative, vender Diego Llorente tilbage til den spanske EM-trup og genoptager træningen med holdet.

Diego Llorente forlod truppen, da det natten til onsdag kom frem, at han var blevet testet positiv for coronavirus.

Han var den anden spiller i truppen, der inden for få dage afleverede en positiv test. Søndag blev den garvede midtbaneprofil Sergio Busquets testet positiv og forlod truppen.

Landstræner Luis Enrique forventer dog at få ham tilbage, når han har overstået sin karantæne.

– Sergio har ingen symptomer, og han har det perfekt. Han træner godt og er i kontakt med staben og truppen, siger Enrique på et pressemøde torsdag.

– Jeg venter på Sergio. Vi vil alle vente på ham. Han kommer på spillerlisten, helt sikkert.

Coronatilfældene i den spanske trup har sat alarmberedskabet i gang.

Der har været snak om, at truppen skulle vaccineres, men ifølge Luis Enrique er der ikke opnået aftale herom endnu.

Landstræneren har i løbet af den seneste uge indkaldt i alt 17 spillere, der i disse dage træner i en separat coronaboble og agerer reserver for EM-truppen.

– Jeg ringede selv til seks af spillerne uden at kunne garantere noget. Efter tre minutter var de alle taget af sted eller havde aflyst deres ferie, siger Luis Enrique.

Hvis smitten skulle sprede sig i landsholdstruppen, kan Luis Enrique indtil Spaniens første kamp mandag mod Sverige skifte ud i truppen.

Blandt de 17 reserver er Kepa Arrizabalaga fra Chelsea og Raúl Albiol fra Villarreal blandt de mest profilerede navne.

/ritzau/





Tager kontakt om Kamil Grabara 




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Toptræner hylder Danmark og FC København

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Forventer klubskifte

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson