AGF stadig uden sejr: Nægter at være i krise

Fem kampe uden sejr er status for AGF efter søndagens nederlag. I AGF-lejren vil man dog ikke kalde det krise.



AGF løb søndag ind i et 1-2-nederlag, da Randers gæstede aarhusianerne i Superligaen.

Med nederlaget er AGF fortsat uden sejr i sæsonen, hvor det i Superligaen er blevet til to point i tre kampe samt et exit i Conference League-kvalifikationen til nordirske Larne.

På trods af den sløve sæsonstart med fem kampe uden sejr afviser AGF’s forsvarskrumtap Frederik Tingager at tale om krise hos de hvidklædte aarhusianere.

– Vi taler ikke om krise. Det er klart, at det godt kan ligne en krise udefra, men det fokuserer vi ikke på.

– Vi kan arbejde med tingene på banen til træning, men vi kommer aldrig til at tale om krise inden for kridtstregerne.

– Al snakken udenom er medierne gode til, og de er gode til at skabe overskrifter om det. Det kan de bare fortsætte med, siger Frederik Tingager.

AGF-målmand Jesper Hansen vil heller ikke kalde det krise, men han siger, at en potentiel krise heller ikke er langt væk for en klub af AGF’s størrelse.

– Jeg tror ikke, at man skal så langt hen i en klub som AGF, før man snakker om krise.

– Der bliver lagt pres på. Det har jeg i hvert fald hørt, og jeg kan også mærke, at der bliver lagt nogle ambitioner på os.

– Men hvis vi ikke vinder de næste par kampe, begynder man selvfølgelig at sige, at det er en rigtig, rigtig dårlig start på hele.

– Vi skal til at have nogle sejre og gerne i weekenden, siger Jesper Hansen.

AGF-keeperen erkender også, at holdets sæsonstart ikke lige var det, han regnede med, da han inden sæsonen skiftede til AGF fra FC Midtjylland.

– Det var selvfølgelig ikke det, jeg havde regnet med.

– Lige nu har vi nogle ting, der arbejder imod os, men vi må blive ved med at arbejde os ud af det, siger Jesper Hansen

AGF’s cheftræner, David Nielsen, synes at holdets indsats i søndagens kamp mod Randers viser, at der ikke nogen grund til at tale om en krise hos mandskabet.

– Man kan snakke om krise, når man har lyst til det. Jeg synes, det handler om vores udtryk.

– Havde vi været helt færdige og var blevet kørt over af Randers, kunne vi tale om det.

– Jeg synes, at der er en del ting i den kamp, der frikender det i form af den opportunisme, som vi bringer ind i spillet, siger David Nielsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel