Efter tidligt rødt kort: Fredericia slår Lyngby ud

En udvisning efter bare 28 sekunder var kraftigt medvirkende til, at Fredericia kunne sende Lyngby ud.



Når man skal vende 2-3 fra første kamp til samlet sejr i returopgøret, kan man næppe få en meget dårligere start, end den Lyngby søndag fik mod Fredericia i pokalturneringen.

Efter bare 28 sekunder blev Lyngby reduceret til ti mand, og dermed fik de østjyske gæster en noget lettere vej til den 1-0-sejr, som sender dem i semifinalerne med samlet 4-2.

Fredericia fra næstbedste række er eneste hold uden superligastatus i semifinalerne.

Det var den tidligere landsholdsspiller og bundrutinerede Andreas Bjelland, som ifølge dommeren fratog modstanderen en oplagt målchance kort efter kickoff.

Bjelland så ikke for heldig ud i situationen, hvor han fejlvurderede bolden, men på de langsomme gengivelser så man, at han ramte bolden i sin tackling. Han fik dog også fisket modstanderens ben efterfølgende, og dommeren greb til kortet i baglommen til stor forundring og frustration for Lyngby-lejren.

Fredericia udnyttede overtallet optimalt. Man satte sig på kampen, og allerede efter ti minutter fik Lyngby endnu en mental lussing.

Gæsterne kombinerede flot, og bolden havnede hos den tidligere Lyngby-spiller Gustav Marcussen. Han tog et skarpt træk til siden og klappede føringen i kassen.

Lyngby var primært farlige omkring dødbolde, hvor store Magnus Jensen var en konstant trussel. Men målet kom ikke.

Det var et enormt bjerg, de blåblusede skulle bestige med kun ti mand, og frustrationerne lurede hele tiden under overfladen.

Det gav en del gule kort, men man undgik flere udvisninger.

Fredericia fortsatte med at spille med stor fornuft. Eneste kritikpunkt er, at holdet misbrugte den gode portion store chancer, man kampen igennem kom frem til.

Dermed fik man ikke dræbt spændingen, men man holdt hjem.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis