Efter tidligt rødt kort: Fredericia slår Lyngby ud

En udvisning efter bare 28 sekunder var kraftigt medvirkende til, at Fredericia kunne sende Lyngby ud.



Når man skal vende 2-3 fra første kamp til samlet sejr i returopgøret, kan man næppe få en meget dårligere start, end den Lyngby søndag fik mod Fredericia i pokalturneringen.

Efter bare 28 sekunder blev Lyngby reduceret til ti mand, og dermed fik de østjyske gæster en noget lettere vej til den 1-0-sejr, som sender dem i semifinalerne med samlet 4-2.

Fredericia fra næstbedste række er eneste hold uden superligastatus i semifinalerne.

Det var den tidligere landsholdsspiller og bundrutinerede Andreas Bjelland, som ifølge dommeren fratog modstanderen en oplagt målchance kort efter kickoff.

Bjelland så ikke for heldig ud i situationen, hvor han fejlvurderede bolden, men på de langsomme gengivelser så man, at han ramte bolden i sin tackling. Han fik dog også fisket modstanderens ben efterfølgende, og dommeren greb til kortet i baglommen til stor forundring og frustration for Lyngby-lejren.

Fredericia udnyttede overtallet optimalt. Man satte sig på kampen, og allerede efter ti minutter fik Lyngby endnu en mental lussing.

Gæsterne kombinerede flot, og bolden havnede hos den tidligere Lyngby-spiller Gustav Marcussen. Han tog et skarpt træk til siden og klappede føringen i kassen.

Lyngby var primært farlige omkring dødbolde, hvor store Magnus Jensen var en konstant trussel. Men målet kom ikke.

Det var et enormt bjerg, de blåblusede skulle bestige med kun ti mand, og frustrationerne lurede hele tiden under overfladen.

Det gav en del gule kort, men man undgik flere udvisninger.

Fredericia fortsatte med at spille med stor fornuft. Eneste kritikpunkt er, at holdet misbrugte den gode portion store chancer, man kampen igennem kom frem til.

Dermed fik man ikke dræbt spændingen, men man holdt hjem.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: OB køber Topi Keskinen