EU-parlamentsmedlemmet Niels Fuglsang (S) har som medlem af Europaparlamentet fra forreste parket set spillet om VM-slutrunden i Qatar.
Danskeren kom i skarp clinch med kolleger fra Italien og Belgien på grund sin kritiske linje overfor Qatar, kolleger der siden er blevet impliceret i en enorm korruptionsskandale med anklager om decideret bestikkelse fra Qatar til de pågældende personer for at tale Qatars sag i EU-regi.
Fuglsang er også fodboldinteresseret, og Tipsbladets artikel om multiklub-samarbejdernes effekt på transfermarkedet og fodboldspillet bekymrer socialdemokraten.
– Det er ikke nyt, at der er kommet voldsomt mange flere penge i fodbold i de seneste år, og de her modeller er en del af det, hvor rige ejere opkøber flere klubber på samme tid og forsøger at udnytte fordele ved at cirkulere spillere og midler mellem klubberne, siger Niels Fuglsang.
– Tilbage i halvfemserne blev jeg fan af Newcastle, da de havde Alan Shearer på holdet. Nu er de solgt til Saudi-Arabien, ligesom flere andre klubber er blevet opkøbt. Jeg ser de her multiklub-modeller, I beskriver, som en del af den samme udvikling, som ikke er i det store flertal af fansene eller spillets interesse, siger Niels Fuglsang.
– Jeg kan faktisk ikke forstå, at det er tilladt at eje flere klubber på samme tid. Det kan ikke være i fansenes interesse, at en klub, man har et stærkt forhold til, bliver rugekasse for en anden, større klub.
– Lad os sige, at Manchester Citys ejere købte AGF og bestemte sig for at sende de bedste talenter fra AGF til Manchester City, når de dukkede op i Århus. Det ville da være ødelæggende som AGF-fan. AGF som satellitklub for Manchester City ville være langt ude. Jeg synes, der burde være en begrænsning på det her område, siger Niels Fuglsang.
EU-parlamentarikeren husker med bekymring det, han oplevede som et svigt fra FIFA's side, da VM 2022 blev tildelt Qatar, og han er klar til at overveje, om der skal politiske tiltag til for fodboldspillets og fansenes skyld i sagen om multiklub-ejerskabers fremvækst i topfodbold.
– Jeg synes i den grad ikke, at FIFA levede op til de forpligtelser, man har i forhold til at varetage fodbolds interesser i forhold til VM-slutrunden i Qatar. Vi har god grund til at tvivle på, om FIFA i den her sag træffer beslutninger i sportens interesse eller blot lytter til nogle få pengestærke aktører, siger Niels Fuglsang.
– Det er værd at overveje, om vi som politikere bør indføre regler, som kan forhindre, at sporten bliver ødelagt af den her form for tænkning og spekulation i at eje flere klubber på samme tid og sende spillere rundt mellem disse klubber, siger Niels Fuglsang.
– Jeg vil nu skrive til EU-kommissionen og spørge, hvordan de forholder sig til sagen, og om de ser ny lovgivning som en mulighed.
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
– Alle taler om dem!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
– Det bliver en lang skade
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER