EU-parlamentsmedlemmet Niels Fuglsang (S) har som medlem af Europaparlamentet fra forreste parket set spillet om VM-slutrunden i Qatar.
Danskeren kom i skarp clinch med kolleger fra Italien og Belgien på grund sin kritiske linje overfor Qatar, kolleger der siden er blevet impliceret i en enorm korruptionsskandale med anklager om decideret bestikkelse fra Qatar til de pågældende personer for at tale Qatars sag i EU-regi.
Fuglsang er også fodboldinteresseret, og Tipsbladets artikel om multiklub-samarbejdernes effekt på transfermarkedet og fodboldspillet bekymrer socialdemokraten.
– Det er ikke nyt, at der er kommet voldsomt mange flere penge i fodbold i de seneste år, og de her modeller er en del af det, hvor rige ejere opkøber flere klubber på samme tid og forsøger at udnytte fordele ved at cirkulere spillere og midler mellem klubberne, siger Niels Fuglsang.
– Tilbage i halvfemserne blev jeg fan af Newcastle, da de havde Alan Shearer på holdet. Nu er de solgt til Saudi-Arabien, ligesom flere andre klubber er blevet opkøbt. Jeg ser de her multiklub-modeller, I beskriver, som en del af den samme udvikling, som ikke er i det store flertal af fansene eller spillets interesse, siger Niels Fuglsang.
– Jeg kan faktisk ikke forstå, at det er tilladt at eje flere klubber på samme tid. Det kan ikke være i fansenes interesse, at en klub, man har et stærkt forhold til, bliver rugekasse for en anden, større klub.
– Lad os sige, at Manchester Citys ejere købte AGF og bestemte sig for at sende de bedste talenter fra AGF til Manchester City, når de dukkede op i Århus. Det ville da være ødelæggende som AGF-fan. AGF som satellitklub for Manchester City ville være langt ude. Jeg synes, der burde være en begrænsning på det her område, siger Niels Fuglsang.
EU-parlamentarikeren husker med bekymring det, han oplevede som et svigt fra FIFA's side, da VM 2022 blev tildelt Qatar, og han er klar til at overveje, om der skal politiske tiltag til for fodboldspillets og fansenes skyld i sagen om multiklub-ejerskabers fremvækst i topfodbold.
– Jeg synes i den grad ikke, at FIFA levede op til de forpligtelser, man har i forhold til at varetage fodbolds interesser i forhold til VM-slutrunden i Qatar. Vi har god grund til at tvivle på, om FIFA i den her sag træffer beslutninger i sportens interesse eller blot lytter til nogle få pengestærke aktører, siger Niels Fuglsang.
– Det er værd at overveje, om vi som politikere bør indføre regler, som kan forhindre, at sporten bliver ødelagt af den her form for tænkning og spekulation i at eje flere klubber på samme tid og sende spillere rundt mellem disse klubber, siger Niels Fuglsang.
– Jeg vil nu skrive til EU-kommissionen og spørge, hvordan de forholder sig til sagen, og om de ser ny lovgivning som en mulighed.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle