Efter Tipsbladet-artikel: Vil rejse sagen i EU

Multiklub-samarbejder er en af tidens mest hotte emner i fodbold, og i denne uge fik FC Midtjylland så officielt Mafra i Portugal som 'lillebror'. Dansk politiker vil tage sagen op i EU efter Tipsbladets dækning af fodboldens kontroversielle forretningsmodel.



EU-parlamentsmedlemmet Niels Fuglsang (S) har som medlem af Europaparlamentet fra forreste parket set spillet om VM-slutrunden i Qatar.

Danskeren kom i skarp clinch med kolleger fra Italien og Belgien på grund sin kritiske linje overfor Qatar, kolleger der siden er blevet impliceret i en enorm korruptionsskandale med anklager om decideret bestikkelse fra Qatar til de pågældende personer for at tale Qatars sag i EU-regi.

Fuglsang er også fodboldinteresseret, og Tipsbladets artikel om multiklub-samarbejdernes effekt på transfermarkedet og fodboldspillet bekymrer socialdemokraten.

– Det er ikke nyt, at der er kommet voldsomt mange flere penge i fodbold i de seneste år, og de her modeller er en del af det, hvor rige ejere opkøber flere klubber på samme tid og forsøger at udnytte fordele ved at cirkulere spillere og midler mellem klubberne, siger Niels Fuglsang.

– Tilbage i halvfemserne blev jeg fan af Newcastle, da de havde Alan Shearer på holdet. Nu er de solgt til Saudi-Arabien, ligesom flere andre klubber er blevet opkøbt. Jeg ser de her multiklub-modeller, I beskriver, som en del af den samme udvikling, som ikke er i det store flertal af fansene eller spillets interesse, siger Niels Fuglsang.

– Jeg kan faktisk ikke forstå, at det er tilladt at eje flere klubber på samme tid. Det kan ikke være i fansenes interesse, at en klub, man har et stærkt forhold til, bliver rugekasse for en anden, større klub.

– Lad os sige, at Manchester Citys ejere købte AGF og bestemte sig for at sende de bedste talenter fra AGF til Manchester City, når de dukkede op i Århus. Det ville da være ødelæggende som AGF-fan. AGF som satellitklub for Manchester City ville være langt ude. Jeg synes, der burde være en begrænsning på det her område, siger Niels Fuglsang.

EU-parlamentarikeren husker med bekymring det, han oplevede som et svigt fra FIFA's side, da VM 2022 blev tildelt Qatar, og han er klar til at overveje, om der skal politiske tiltag til for fodboldspillets og fansenes skyld i sagen om multiklub-ejerskabers fremvækst i topfodbold.

– Jeg synes i den grad ikke, at FIFA levede op til de forpligtelser, man har i forhold til at varetage fodbolds interesser i forhold til VM-slutrunden i Qatar. Vi har god grund til at tvivle på, om FIFA i den her sag træffer beslutninger i sportens interesse eller blot lytter til nogle få pengestærke aktører, siger Niels Fuglsang.

– Det er værd at overveje, om vi som politikere bør indføre regler, som kan forhindre, at sporten bliver ødelagt af den her form for tænkning og spekulation i at eje flere klubber på samme tid og sende spillere rundt mellem disse klubber, siger Niels Fuglsang.

– Jeg vil nu skrive til EU-kommissionen og spørge, hvordan de forholder sig til sagen, og om de ser ny lovgivning som en mulighed.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’