FC Midtjylland ydmyger tamme OB

FC Midtjylland vandt for første gang i sæsonen, da holdet slog OB med 5-1 i Henrik Jensens debut som chef.



Henrik Jensen fik en drømmestart som vikarierende cheftræner for FC Midtjylland, da ulvene fra Heden fredag bankede OB 5-1 på udebane.

Sejren var FCM's første i sæsonen, og den kom blot to dage efter fyringen af Bo Henriksen.

To mål fra Anders Dreyer og et enkelt fra Gustav Isaksen, Sory Kaba og Pione Sisto cementerede den overbevisende sejr.

Med nederlaget ligger OB næstsidst uden en sejr og en negativ målscore på 3-9 efter tre kampe.

FCM har fire point efter tre ligakampe. Tirsdag gæster holdet Benfica i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.

Midtvejs i første halvleg brød jublen løs på udebaneafsnittet.

FCM-kantspiller Anders Dreyer blev sendt i dybden af anfører Erik Sviatchenko, hvorfra han snød både keeper og forsvarsspiller, inden han scorede i et tomt mål til 1-0.

Ni minutter senere blev der bragt balance i regnskabet. OB-kreatør Mads Frøkjær fejrede sin fødselsdag på fornemmeste vis, da han bankede en løs bold op i det ene målhjørne til 1-1.

Første halvleg var præget af tekniske fejl og direkte angrebsspil.

OB var mest på bolden, men det bølgede frem og tilbage, og det var svært at pege på ét hold, der havde overtaget, hvorfor 1-1 til pause var retvisende.

Seks minutter inde i anden halvleg kom FCM foran. Isaksen driblede forbi OB-keeper Hans Christian Bernat, og lagde den ind i et tomt mål til 2-1 til FCM.

Men FCM og Dreyer var langt fra færdige. Efter en lille times spil bankede han med den største selvfølgelighed kuglen ind til 3-1 til FCM med et hårdt spark ude foran feltet.

Og det fortsatte. Blot tre minutter senere var det Sory Kaba, der kronede sin første startplads med sit første sæsonmål, da han knastørt bankede FCM foran 4-1.

Tilbagevendte Pione Sisto ville også lege med. I det 72. minut tog han et træk ind i banen og krøllede FCM på slutresultatet 5-1 i omvendt Arjen Robben-stil.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen