FC Midtjylland ydmyger tamme OB

FC Midtjylland vandt for første gang i sæsonen, da holdet slog OB med 5-1 i Henrik Jensens debut som chef.



Henrik Jensen fik en drømmestart som vikarierende cheftræner for FC Midtjylland, da ulvene fra Heden fredag bankede OB 5-1 på udebane.

Sejren var FCM's første i sæsonen, og den kom blot to dage efter fyringen af Bo Henriksen.

To mål fra Anders Dreyer og et enkelt fra Gustav Isaksen, Sory Kaba og Pione Sisto cementerede den overbevisende sejr.

Med nederlaget ligger OB næstsidst uden en sejr og en negativ målscore på 3-9 efter tre kampe.

FCM har fire point efter tre ligakampe. Tirsdag gæster holdet Benfica i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.

Midtvejs i første halvleg brød jublen løs på udebaneafsnittet.

FCM-kantspiller Anders Dreyer blev sendt i dybden af anfører Erik Sviatchenko, hvorfra han snød både keeper og forsvarsspiller, inden han scorede i et tomt mål til 1-0.

Ni minutter senere blev der bragt balance i regnskabet. OB-kreatør Mads Frøkjær fejrede sin fødselsdag på fornemmeste vis, da han bankede en løs bold op i det ene målhjørne til 1-1.

Første halvleg var præget af tekniske fejl og direkte angrebsspil.

OB var mest på bolden, men det bølgede frem og tilbage, og det var svært at pege på ét hold, der havde overtaget, hvorfor 1-1 til pause var retvisende.

Seks minutter inde i anden halvleg kom FCM foran. Isaksen driblede forbi OB-keeper Hans Christian Bernat, og lagde den ind i et tomt mål til 2-1 til FCM.

Men FCM og Dreyer var langt fra færdige. Efter en lille times spil bankede han med den største selvfølgelighed kuglen ind til 3-1 til FCM med et hårdt spark ude foran feltet.

Og det fortsatte. Blot tre minutter senere var det Sory Kaba, der kronede sin første startplads med sit første sæsonmål, da han knastørt bankede FCM foran 4-1.

Tilbagevendte Pione Sisto ville også lege med. I det 72. minut tog han et træk ind i banen og krøllede FCM på slutresultatet 5-1 i omvendt Arjen Robben-stil.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Forventer rekord i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”