De tre tilbageværende klubber, der stadig holder fast i drømmen om en europæisk piratliga med kontinentets største hold, kommer til at være med i Champions League næste sæson.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ellers varslet, at Juventus, FC Barcelona og Real Madrid vil blive straffet for deres medvirken og fortsatte tro på Super League-projektet.
Men i sidste uge blev disciplinærsagen mod de tre storklubber sat på pause, og tirsdag oplyser Uefa, at de alle får lov til at spille Champions League i næste sæson.
Det skriver Reuters.
– Indmeldelsesbreve er i dag blevet sendt til alle klubber, der deltager i Uefas klubturneringer næste sæson, siger Uefa til Reuters tirsdag.
Juventus, Barcelona og Real Madrid har alle kvalificeret sig til Champions League ved at opnå en top-4-placering i henholdsvis Serie A og La Liga i den netop overståede sæson.
Planerne om en Super League blev annonceret af 12 klubber 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.
Tilbage står altså kun Juventus, Barcelona og Real Madrid. Juventus-formand Andrea Agnelli sagde for nylig, at udbryderligaen skal være med til at redde fodboldindustrien, der har været hårdt ramt af coronapandemien.
Barcelona-præsident Joan Laporta holder også fast i, at klubben ikke agter at undskylde for den medvirken i Super League-projektet.
– Jeg har fortalt Ceferin (Aleksander Ceferin, Uefa-præsident, red.), at vi ikke kommer til at sige undskyld. Og vi har ikke tænkt os at betale nogen bøde.
– Hvis vi bliver straffet, tager vi sagen videre til CAS, sagde Laporta i slutningen af maj.
Laporta mener, at der ifølge EU’s love juridisk er grundlag for at arrangere turneringer uden om Uefa.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
RØVEN I KLASKEHØJDE
