Efterlyser tydeligere FCK-kommunikation

Karl-Johan Johnsson siger til et svensk medie, at han havde foretrukket tydligere kommunikation fra FC København i forhold til hans rolle på holdet.



Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.

Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.

32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.

I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.

– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.

– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.

FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser. 







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spår: Her ender Mohamed Salah

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Her begynder næste sæson i Superligaen

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten