Efterlyser tydeligere FCK-kommunikation

Karl-Johan Johnsson siger til et svensk medie, at han havde foretrukket tydligere kommunikation fra FC København i forhold til hans rolle på holdet.



Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.

Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.

32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.

I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.

– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.

– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.

FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser. 





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Rasmus Højlund i massiv modvind



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mexico kommer med markant melding om VM

I svime over Filip Jørgensen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Deler nyt om fremtiden

Chido Obi nomineret til pris

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Der får David at vide, at han er fyret

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Nu svarer David Nielsen

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Medie afslører møde med Deco

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’