Efterlyser tydeligere FCK-kommunikation

Karl-Johan Johnsson siger til et svensk medie, at han havde foretrukket tydligere kommunikation fra FC København i forhold til hans rolle på holdet.



Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.

Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.

32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.

I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.

– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.

– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.

FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser. 



I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Rejser vild transferspekulation

Johannes Hoff Thorup er på listen

I svime over Oscar Schwartau

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Vild stime – men afviser guldsnak

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark