Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.
Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.
32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.
I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.
– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:
– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.
– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.
FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.
Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
AVIS
Dansk angriber sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER