Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.
Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.
32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.
I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.
– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:
– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.
– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.
FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.
Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB