Efterlyser tydeligere FCK-kommunikation

Karl-Johan Johnsson siger til et svensk medie, at han havde foretrukket tydligere kommunikation fra FC København i forhold til hans rolle på holdet.



Fejden mellem Mathew Ryan og Kamil Grabara fylder så meget i øjeblikket, at man helt er tilbøjelig til at glemme, at Karl-Johan Johnsson også er en del af målmandsteamet i FC København.

Svenskeren larmer mildest talt ikke nær så meget som sine to kollegaer, men nu stikker også Karl-Johan Johnsson snuden frem i et interview med Fotbollskanalen.

32-årige Johnsson spillede en håndfuld kampe i starten af sæsonen, men han er det klare tredjevalg mellem stængerne i FC København, og det er efterhånden længe, han har haft en reservetjans i den danske mesterklub.

I interviewet fastslår målmanden, at han ikke føler sig dårligt behandlet af FCK, men det er heller ikke alt, der er kørt snorlige fra klubbens side, mener han.

– Jeg havde ønsket tydeligere kommunikation. Da de hentede Ryan, kunne de bare have sagt "vi mener ikke, at du har holdt niveau den seneste tid, og derfor henter vi en målmand, som skal stå i stedet for dig". Men det gjorde de ikke, siger Karl-Johan Johnsson til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at de gerne ville have en backup. Klubben sagde på et tidligere tidspunkt til mig, at jeg var en fantastisk backup, og at jeg skulle stå, hvis der skete noget med Kamil, og derfor troede jeg, at de ville hente en backup til mig.

– Da Kamil blev skadet, fik jeg besked om, at de ville hente en ny målmand, så det var jeg klar over, men jeg vidste ikke, at det ville blive én som Ryan. Men jeg vil gerne understrege, at der ikke er nogle "hard feelings" fra min side, lyder det fra Johnsson.

FC København-målmanden fastslår, at han ikke tør spå om, hvorvidt han skifter klub i det kommende transfervindue, men han tvivler på, at han forlænger kontrakten, som udløber efter denne sæson.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der ikke har nogen kommentarer til Karl-Johan Johnssons udtalelser. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Stor mystik om Patrick Pentz

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

AGF – OB

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afviser kæmpebud

Han er på vej væk fra AGF

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Londonderby med mål