Eidur Gudjohnsen træner i OB

Den tidligere Barcelona-spiller kan blive løsningen på OB’s angrebsproblem.



OB jagter desperat en angriber denne sommer, og nu kan løsningen vise sig at være et markant islandsk navn. Der er tale om Eidur Gudjohnsen, der onsdag er med ved OB’s træning i Ådalen. Det bekræfter den fynske klub overfor tipsbladet.dk.

35-årige Eidur Gudjohnsen har tidligere optrådt for store klubber som Chelsea og FC Barcelona, men har senest været på kontrakt i Club Brugge i Belgien. Her havde han kontraktudløb 30. juni, og han er derfor fri på markedet til at finde en ny klub. 

Eidur Gudjohnsen træner med i OB, fordi hans søn Svein Gudjohnsen er i Danmark med det islandske unglandshold, som er med i Nordic Open, der afvikles i Jylland og på Fyn. 

Det er ikke første gang, at Eidur Gudjohnsen spøger i en dansk klub. Tilbage i 2012 udtalte hans agent og far Arnor Gudjohnsen, at Eidur Gudjohnsen var åben over for et skifte til dansk fodbold, hvor FC København var interesseret.

– Alt er åbent for Eidur, og han vil ikke lukke nogen døre. En klub i Skandinavien kunne godt være interessant for ham nu. Han vil gerne til en klub, der spiller god fodbold, og det er jo ikke kun FC København, der gør det. Det er der mange klubber, der gør i Danmark, så det kunne være en mulighed, sagde han til tipsbladet.dk ved den lejlighed. 

OB har endnu ikke meldt ud, om træningen i Ådalen er med henblik på en kontrakt. Skulle det blive til en aftale, vil Eidur Gudjohnsen blive holdkammerat med landsmanden Ari Skulason. 

Tidligere på ugen udtalte OB’s sportsdirektør Jesper Hansen, at fynboerne fortsat er på jagt efter en angriber, selvom man tidligere på ugen tilknyttede Mikkel Kirkeskov. 

– Nej, vi er ikke færdige med at handle. Købet af Kirkeskov er sådan lidt kommet ind fra siden, og ændrer ikke på, at vi stadig skal ud og styrke vores offensiv, sagde Jesper Hansen mandag

Spillere som Lyngbys Patrick Mortensen og HB Køges Jeppe Kjær er også sat i forbindelse med OB.





Superliga-LIVE: Sender Kent Nielsen en tanke




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU vil granske FIFA-plan

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Sender Kent Nielsen en tanke

Her er FC Københavns pris på William Clem

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Jagter dansk landsholdsspiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Superliga-retur?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Diant Ramaj skal videre

Voldsom kritik af FIFAs planer

‘Det vil være en skandale’