OB jagter desperat en angriber denne sommer, og nu kan løsningen vise sig at være et markant islandsk navn. Der er tale om Eidur Gudjohnsen, der onsdag er med ved OB’s træning i Ådalen. Det bekræfter den fynske klub overfor tipsbladet.dk.
35-årige Eidur Gudjohnsen har tidligere optrådt for store klubber som Chelsea og FC Barcelona, men har senest været på kontrakt i Club Brugge i Belgien. Her havde han kontraktudløb 30. juni, og han er derfor fri på markedet til at finde en ny klub.
Eidur Gudjohnsen træner med i OB, fordi hans søn Svein Gudjohnsen er i Danmark med det islandske unglandshold, som er med i Nordic Open, der afvikles i Jylland og på Fyn.
Det er ikke første gang, at Eidur Gudjohnsen spøger i en dansk klub. Tilbage i 2012 udtalte hans agent og far Arnor Gudjohnsen, at Eidur Gudjohnsen var åben over for et skifte til dansk fodbold, hvor FC København var interesseret.
– Alt er åbent for Eidur, og han vil ikke lukke nogen døre. En klub i Skandinavien kunne godt være interessant for ham nu. Han vil gerne til en klub, der spiller god fodbold, og det er jo ikke kun FC København, der gør det. Det er der mange klubber, der gør i Danmark, så det kunne være en mulighed, sagde han til tipsbladet.dk ved den lejlighed.
OB har endnu ikke meldt ud, om træningen i Ådalen er med henblik på en kontrakt. Skulle det blive til en aftale, vil Eidur Gudjohnsen blive holdkammerat med landsmanden Ari Skulason.
Tidligere på ugen udtalte OB’s sportsdirektør Jesper Hansen, at fynboerne fortsat er på jagt efter en angriber, selvom man tidligere på ugen tilknyttede Mikkel Kirkeskov.
– Nej, vi er ikke færdige med at handle. Købet af Kirkeskov er sådan lidt kommet ind fra siden, og ændrer ikke på, at vi stadig skal ud og styrke vores offensiv, sagde Jesper Hansen mandag.
Spillere som Lyngbys Patrick Mortensen og HB Køges Jeppe Kjær er også sat i forbindelse med OB.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
