Brøndby IF har torsdag aften besøg fra Tjekkiet i Europa League, når Sparta Prag gæster den københavnske Vestegn.
De to klubber har ikke tidligere mødt hinanden, og Brøndby IF har i det hele taget ikke den store historik med Tjekkiet – heller ikke hvad angår spillere. Der har blot været én tjekke i klubben – angriberen Jan Kliment, der blev hentet til Brøndby af Alexander Zorniger i 2016 og spillede der to sæsoner.
Han glæder sig til at se sin tidligere klub mod landsmændene fra Sparta Prag torsdag aften, og han ser særligt frem til gensynet med fansene.
Det er dem, angriberen husker allerbedst fra sine to år i Danmark – samt rivaliseringen med FC København.
– Brøndby er en ældre klub, og man kan også se, at klubben har mange aldrende fans. FC Københavns fans er i højere grad den yngre generation, som blev blændet af de vundne titler og deltagelse i Champions League, siger Jan Kliment til isport.cz og tilføjer:
– Brøndby spillede dårligt i mange år, så klubbens fans er virkelig hårdhudede. Der er altid mange af dem, når Brøndby spiller. Jeg kan huske, at vi efter anmodning fra politiet var nødt til at spille opgørene mod FC København klokken 12 for at undgå sammenstød mellem fansene i mørke.
Han fastslår, at han kun har gode minder fra Brøndby og gerne ville være blevet længere.
– Det var en meget behagelig tid. Jeg kunne virkelig godt lide at være i Brøndby, og jeg ville gerne være blevet, men jeg kunne ikke acceptere det tilbud, jeg modtog fra klubben. Jeg havde stadig en kontrakt med Stuttgart på det tidspunkt, og jeg ville ikke gå ned i løn. Under andre omstændigheder var jeg helt sikkert blevet, lyder det fra tjekken.
Jan Kliment fik en stor del af sin tid i Brøndby IF spoleret af en alvorlig skade, men han nåede at spille 42 Superliga-kampe og score syv mål i den gule trøje.
I dag optræder 28-årige Jan Kliment for Wisla Krakow i Polen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
