Brøndby IF har torsdag aften besøg fra Tjekkiet i Europa League, når Sparta Prag gæster den københavnske Vestegn.
De to klubber har ikke tidligere mødt hinanden, og Brøndby IF har i det hele taget ikke den store historik med Tjekkiet – heller ikke hvad angår spillere. Der har blot været én tjekke i klubben – angriberen Jan Kliment, der blev hentet til Brøndby af Alexander Zorniger i 2016 og spillede der to sæsoner.
Han glæder sig til at se sin tidligere klub mod landsmændene fra Sparta Prag torsdag aften, og han ser særligt frem til gensynet med fansene.
Det er dem, angriberen husker allerbedst fra sine to år i Danmark – samt rivaliseringen med FC København.
– Brøndby er en ældre klub, og man kan også se, at klubben har mange aldrende fans. FC Københavns fans er i højere grad den yngre generation, som blev blændet af de vundne titler og deltagelse i Champions League, siger Jan Kliment til isport.cz og tilføjer:
– Brøndby spillede dårligt i mange år, så klubbens fans er virkelig hårdhudede. Der er altid mange af dem, når Brøndby spiller. Jeg kan huske, at vi efter anmodning fra politiet var nødt til at spille opgørene mod FC København klokken 12 for at undgå sammenstød mellem fansene i mørke.
Han fastslår, at han kun har gode minder fra Brøndby og gerne ville være blevet længere.
– Det var en meget behagelig tid. Jeg kunne virkelig godt lide at være i Brøndby, og jeg ville gerne være blevet, men jeg kunne ikke acceptere det tilbud, jeg modtog fra klubben. Jeg havde stadig en kontrakt med Stuttgart på det tidspunkt, og jeg ville ikke gå ned i løn. Under andre omstændigheder var jeg helt sikkert blevet, lyder det fra tjekken.
Jan Kliment fik en stor del af sin tid i Brøndby IF spoleret af en alvorlig skade, men han nåede at spille 42 Superliga-kampe og score syv mål i den gule trøje.
I dag optræder 28-årige Jan Kliment for Wisla Krakow i Polen.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
