Video : Tipsbladet
Superliga

Eksklusivt interview – Evertons danske stjerneskud Sebastian Kristensen

PLBOLD.dk har eksklusivt fået muligheden for at interviewe Everton-danskeren Sebastian Kristensen.

I januar 2020 byttede den 17-årige dansker Sebastian Kristensen tilværelsen i Lyngby ud med Everton efter længere tids scouting af Merseyside-klubbens talentspejdere.

Vejen til England var dog ikke så lige til - udlandsdrømmen skulle nemlig i første omgang være blevet udlevet tilbage i sidste sommer, men så gik alting pludselig galt for den dengang 16-årige Lyngby-forsvarer.

Tilbage i juli 2019, tre måneder efter danskerens skifte til Everton allerede var offentliggjort, var der pludselig tvivl om, hvorvidt Kristensen nogensinde ville få muligheden at trække en Everton-trøje over sine skuldre.

Det skyldtes et 10 måneders helvede, der indledte efter en træningskamp for Lyngby tilbage i november 2018, hvor stortalentet fik et 'mindre' slag i hovedet, som han endda spillede videre med. Til Kristenens store uheld havde sammenstødet forårsaget en vandcyste i hjernen, som gradvist med tiden hæmmede og svækkede ham.

Til sidst var han ude af stand til at træne, mens han tabte over 15 kilo grundet udfordringer med at spise, hvor en operation i hovedet i sidste var nødvendig for at punktere kysten.

Heldigvis nåede Kristensen sidenhen at komme sig i tide til, at han tilbage i januar sund og rask kunne lade sig offentliggøre som ny Everton-mand. Vi har interviewet teenage-kometen med henblik på at komme tættere på den hidtil 'ukendte' dansker, der omvendt forventes at høres meget mere om i fremtiden.

Interview med Sebastian Kristensen

Du er en høj midterforsvarer, men hvordan vil du nærmere selv beskrive din type på fodboldbanen? Hvad vil du vurdere er dine styrker, og hvad er dine svagheder?
- Jeg er en spiller med et godt overblik, og som er god til også at læse spillet og god i positionering. Jeg har omvendt aldrig været den hurtigste spiller på banen, så vil nok sige min fart. 
Hvilken spiller synes du, at du minder mest om af type? Og Hvorfor?
- Jeg kan rigtig godt lide AC fra Chelsea, og så kan jeg også afspejle en række af hans kvaliteter i mig selv. 
Hvordan vil du beskrive din karakter på banen såvel som i omklædningsrummet? Hvilken type er du verbalt og som person?
- Jeg vil ikke sige, at jeg er en type person, som har behov for at omgås med mennesker hele tiden. Det er til gengæld noget andet på banen, hvor jeg godt kan ændre mig og blive en mere aggressiv og frembrusende person.
Det blev allerede tilbage i Juli 2019 officielt, at du skulle bytte din tilværelse i Lyngby ud med Everton. Hvordan opstod interessen i første omgang, og hvad overtalte dig til skiftet?
- Jeg tror, at de havde fulgt mig i lidt tid i U17-ligaen, hvorefter de inviterede mig over til en uges prøvetræning. Den gik rigtig godt, og de tilbød mig en kontrakt. Selvfølgelig er der altid mange overvejelser, man gør sig, når man står foran sådan et stort skifte - specielt i forhold til alle de ting man ikke kommer til at opleve hjemme i Danmark, men det var simpelthen en alt for stor mulighed til at sige nej. 
Vejen til England var dog ikke lige så lige til som håbet. Du har garanteret fortalt dette en million gange – men vil du ikke sætte nogle ord på det seneste år, og hvor du er nu i forhold til forløbet?
- Det har helt sikkert været et meget udfordrende år for mig. Det var virkelig hårdt - især med operationer i hovedet, så frygtede man jo det værste. Jeg har det rigtig godt nu og føler mig rigtig godt tilpas. Jeg synes, at det var udfordrende på den måde, at ens drøm blev udskudt, og jeg gik lidt og frygtede, at jeg ville ende med ikke at komme til England. Det var min første langtidsskade, hvor jeg ikke spillede i 10 måneder. Jeg synes dog, at jeg lærte meget om mig selv og hvilket menneske jeg er - også er uden for fodbold. Det har helt klart givet mig fordele nu, hvor jeg skal lære at klare mig selv.
Hvordan har det været rent mentalt? Har det styrket eller svækket dig på nogle punkter?
- Jeg synes helt klart, at det har styrket mig på nogle områder ift. at skulle arbejde sig op igen efter ens krop har været helt ødelagt. Det har givet mig nogle gode erfaringer i forhold til, hvis jeg en gang skulle få lignende skader. På den måde synes jeg helt sikkert, at forløbet har styrket mig. 
Hvordan er din form nu? Hvordan føler du dig? 
- Min form synes jeg er rigtig god. Jeg har også brugt corona-pausen til at få den 100 procent på plads, hvilket jeg synes er gået rigtig godt. Jeg føler, at jeg er rigtig godt stillet forud for den nye sæson. 
Uden at appellere til det åbenlyse svar – hvordan vil du bedømme skellet i niveau mellem U18 og U23-fodbold i England? Og hvordan ville du sammenligne ungdomsholdene med, hvad du har oplevet i Lyngby?
- Man kan tydeligt mærke, at tempoet er højere i England, man har langt mindre tid på bolden, og folk er stærkere og hurtigere. Derfor synes jeg også, at det har været rigtig positivt for mig at tage steppet op, så jeg også bliver udfordret og skal tænke meget hurtigere. Det er klart, at U23-fodbold er højere niveau end U18. Spillerne kan lige pludselig være fire til fem år ældre end en selv, og træningerne og kampene bliver spillet i et rigtig højt tempo. Der kan tit også være spillere med fra førsteholdet, fordi klubbens U23 hold også agerer som reservehold. 
Ud fra hvad du har oplevet – hvem ville du så vurdere som det største talent i Evertons ungdomsrækker? 
– En spiller som Anthony Gordon, som allerede nu har fået en del minutter i Premier League, er et rigtig godt bud. Lewis Dobbin eller Tyler Onyango kommer I helt sikkert også til at høre mere om i fremtiden. Begge to fantastiske fodboldspillere som nok også spiller Premier League inden ikke så længe. 
Vi har faktisk tidligere skrevet om Tyler Onyango som Evertons nye Fellaini, der sideløbende roses til skyerne af sine trænere - hvor speciel en spiller, har du oplevet ham som?
- Han er en rigtig god spiller. Jeg forstår godt, at folk sammenligner ham med Fellaini. Han har også flere af de samme kvaliteter, god i duelspillet, god på låget, og så har han også en rigtig fin passningsevne. Samtidig er han også en super fin fyr udenfor banen.
Hvordan forløber en ganske almindelig dag som akademi-spiller i Everton sig? 
- Vi møder ind ved 8.30 tiden, og så spiser vi morgenmad klokken 9.00. Træning 10.00 og frokost klokken 12.00 efter træning. Typisk noget yoga eller styrketræning klokken 13.00 og træning igen klokken 14.00 og noget restitution 16.00, inden vi er færdige og kan slappe af.
Har du andre interesser uden for fodbold? Enten en specifik interesse eller måske bare et vanligt afbræk fra fodbold?
- Jeg snakker meget med familien derhjemme, ellers er det oftest den klassiske med lidt film, serier og afkobling. 
Hvis du kunne ændre én (eller flere) ting i fodbold, hvad skulle det så være?
- Nogle gange synes jeg, at der kan være lidt for mange penge indblandet i sporten, som også gør, at penge har en meget stor indflydelse både for spillere og for klubber. Nogle gange vægter pengene desværre mere end det sportslige.
Livet som fodboldspiller er ofte meget glamouriseret – er der noget ved tilværelsen som fodboldspiller, som du ikke ser frem til, eller noget, du måske endda allerede er stødt på?
- Der jo mange ting, som man ikke lægger mærke til ved det liv, som professionelle fodboldspillere lever. For eksempel - og meget centralt - det med at være væk fra sit hjemland, sin familie og alt andet, man kender. Så vil der også altid være folk udefra, der stiller mange spørgsmål ved dig, men det lærer man også med tiden. 
Ser du Everton som en mulighed for udvikling og pynt til CV’et - eller går du efter førsteholdet der? Hvad har du gjort dig af tanker?
- Lige nu prøver jeg alt, hvad jeg kan for at komme ind omkring førsteholdstruppen, og så må vi se, hvordan det går. Det kunne da være fedt at spille Premier League, men jeg ved også godt, at nåleøjet er rigtig småt.
Hvad er din drøm med fodbolden?
- Min største drøm er helt klart at spille på det danske A-landshold. Det er nok det største man kan opnå, hvis du spørger mig.
Quick Fire-runden
Hvem er dit største idol?
– Sergio Ramos
Ronaldo/Messi?
- Ronaldo
Favoritklub i Danmark?
- Lyngby
Favoritklub i England?
- Everton
Adidas eller Nike?
- Har altid spillet i Nike. De passer bedst til min fod.
Ville du helst slutte karrieren i MLS, Kina eller Lyngby?
- Lyngby 
Hvilken sport er du næstbedst til?
- Tennis
Hvem kommer du bedst ud af det med  på U18 og U23holdet?
– På U18 holdet snakker jeg rigtig godt med en slovensk målmand, som jeg også bor sammen med hos plejefamilien. På U23 holdet må det nok være normanden Einar Iversen. Det er altid dejligt at have nogen man kan snakke dansk med. 
Guilty Pleasure?
Det må 100 % være Faxe Kondi, det er nok noget af det bedste, der findes.
Ville du helst vinde Champions League med MK Dons, vinde Copa Del Rey med Barcelona eller få legende-status i Boca Juniors?
- Legende-status i Boca Juniors ville ikke være helt dumt.