I januar 2020 byttede den 17-årige dansker Sebastian Kristensen tilværelsen i Lyngby ud med Everton efter længere tids scouting af Merseyside-klubbens talentspejdere.
Vejen til England var dog ikke så lige til – udlandsdrømmen skulle nemlig i første omgang være blevet udlevet tilbage i sidste sommer, men så gik alting pludselig galt for den dengang 16-årige Lyngby-forsvarer.
Tilbage i juli 2019, tre måneder efter danskerens skifte til Everton allerede var offentliggjort, var der pludselig tvivl om, hvorvidt Kristensen nogensinde ville få muligheden at trække en Everton-trøje over sine skuldre.
Det skyldtes et 10 måneders helvede, der indledte efter en træningskamp for Lyngby tilbage i november 2018, hvor stortalentet fik et ‘mindre’ slag i hovedet, som han endda spillede videre med. Til Kristenens store uheld havde sammenstødet forårsaget en vandcyste i hjernen, som gradvist med tiden hæmmede og svækkede ham.
Til sidst var han ude af stand til at træne, mens han tabte over 15 kilo grundet udfordringer med at spise, hvor en operation i hovedet i sidste var nødvendig for at punktere kysten.
Heldigvis nåede Kristensen sidenhen at komme sig i tide til, at han tilbage i januar sund og rask kunne lade sig offentliggøre som ny Everton-mand. Vi har interviewet teenage-kometen med henblik på at komme tættere på den hidtil ‘ukendte’ dansker, der omvendt forventes at høres meget mere om i fremtiden.
Interview med Sebastian Kristensen
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Smider Salah-bombe
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER
