Dansker lander stort job i Manchester City

Nils Nielsen, som har trænet de danske landsholdskvinder i fodbold, bliver fodbolddirektør i Manchester City.



Nils Nielsen, som mellem 2013 og 2017 trænede det danske kvindelandshold i fodbold, bliver fodbolddirektør for den engelske fodboldklub Manchester Citys kvindehold.

Det skriver Manchester City i en pressemeddelelse.

Danskeren siger i pressemeddelelsen, at han er glad for at komme til klubben og til at skifte til en mere ledende stilling.

– Det, at rykke fra træning til en direktørstilling handler i sidste ende om at gøre en forskel og at arbejde tæt sammen med mennesker på tværs af hele organisationen, siger han.

– Jeg har altid haft en passion for udviklingssiden af sporten – det har skubbet mig fremad igennem min karriere. Manchester City ønsker at pionere, og det gør klubben den perfekte for mig at være i.

Nielsen trådte ind i rollen som kvindernes landstræner i 2013, efter at have trænet herrernes U18-landshold forinden.

Her stod han i spidsen for kvindelandsholdet, der i 2017 nåede hele vejen til EM-finalen, hvor holdet dog led et 2-4-nederlag til Holland.

Siden har den i dag 51-årig træner været forbi Kinas U19-herrelandshold som assistenttræner, inden han i 2018 fandt tilbage til kvindefodbold hos Schweiz' landshold.

I Manchester City bliver danskeren fodbolddirektør. Denne rolle indebærer typisk indflydelse i, hvilke spillere en klub køber og udarbejdelsen af en mere langsigtet filosofi for holdets sportslige retning.

Klubben skriver desuden i pressemeddelelsen, at Nielsen også får til opgave at arbejde med akademispillernes vej til en plads på førsteholdet.

– Han ankommer til Manchester med et langt og imponerende cv med mere end et årti i professionel fodbold på den internationale scene, hvor han har ført tilsyn med udviklingen af U18-spillere, inden han trådte ind i rollen som landstræner for kvindernes førstehold i 2013, skriver Manchester City.

Manchester City blev i 2008 købt af emirataraberen sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Siden har klubben investeret tungt i træningsfaciliteter og ungdomsrekruttering og står i dag med nogle af de bedste faciliteter i England.

– Det bliver ikke meget bedre end her – man har alt, som man skal bruge for at blive det bedste, man kan blive, og jeg ved, at der er spændende planer i støbeskeen, siger Nils Nielsen.

– Det her er en klub, som vil blive ved med at vokse, og det gør mig uhyre spændt på, hvad der ligger ude i fremtiden.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Spændende OB-nyhed

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

AGF – OB

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Silkeborg IF – Viborg FF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Han virker frustreret!

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner