Nils Nielsen, som mellem 2013 og 2017 trænede det danske kvindelandshold i fodbold, bliver fodbolddirektør for den engelske fodboldklub Manchester Citys kvindehold.
Det skriver Manchester City i en pressemeddelelse.
Danskeren siger i pressemeddelelsen, at han er glad for at komme til klubben og til at skifte til en mere ledende stilling.
– Det, at rykke fra træning til en direktørstilling handler i sidste ende om at gøre en forskel og at arbejde tæt sammen med mennesker på tværs af hele organisationen, siger han.
– Jeg har altid haft en passion for udviklingssiden af sporten – det har skubbet mig fremad igennem min karriere. Manchester City ønsker at pionere, og det gør klubben den perfekte for mig at være i.
Nielsen trådte ind i rollen som kvindernes landstræner i 2013, efter at have trænet herrernes U18-landshold forinden.
Her stod han i spidsen for kvindelandsholdet, der i 2017 nåede hele vejen til EM-finalen, hvor holdet dog led et 2-4-nederlag til Holland.
Siden har den i dag 51-årig træner været forbi Kinas U19-herrelandshold som assistenttræner, inden han i 2018 fandt tilbage til kvindefodbold hos Schweiz' landshold.
I Manchester City bliver danskeren fodbolddirektør. Denne rolle indebærer typisk indflydelse i, hvilke spillere en klub køber og udarbejdelsen af en mere langsigtet filosofi for holdets sportslige retning.
Klubben skriver desuden i pressemeddelelsen, at Nielsen også får til opgave at arbejde med akademispillernes vej til en plads på førsteholdet.
– Han ankommer til Manchester med et langt og imponerende cv med mere end et årti i professionel fodbold på den internationale scene, hvor han har ført tilsyn med udviklingen af U18-spillere, inden han trådte ind i rollen som landstræner for kvindernes førstehold i 2013, skriver Manchester City.
Manchester City blev i 2008 købt af emirataraberen sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Siden har klubben investeret tungt i træningsfaciliteter og ungdomsrekruttering og står i dag med nogle af de bedste faciliteter i England.
– Det bliver ikke meget bedre end her – man har alt, som man skal bruge for at blive det bedste, man kan blive, og jeg ved, at der er spændende planer i støbeskeen, siger Nils Nielsen.
– Det her er en klub, som vil blive ved med at vokse, og det gør mig uhyre spændt på, hvad der ligger ude i fremtiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Her kan man se La Liga fremover
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER