Nils Nielsen, som mellem 2013 og 2017 trænede det danske kvindelandshold i fodbold, bliver fodbolddirektør for den engelske fodboldklub Manchester Citys kvindehold.
Det skriver Manchester City i en pressemeddelelse.
Danskeren siger i pressemeddelelsen, at han er glad for at komme til klubben og til at skifte til en mere ledende stilling.
– Det, at rykke fra træning til en direktørstilling handler i sidste ende om at gøre en forskel og at arbejde tæt sammen med mennesker på tværs af hele organisationen, siger han.
– Jeg har altid haft en passion for udviklingssiden af sporten – det har skubbet mig fremad igennem min karriere. Manchester City ønsker at pionere, og det gør klubben den perfekte for mig at være i.
Nielsen trådte ind i rollen som kvindernes landstræner i 2013, efter at have trænet herrernes U18-landshold forinden.
Her stod han i spidsen for kvindelandsholdet, der i 2017 nåede hele vejen til EM-finalen, hvor holdet dog led et 2-4-nederlag til Holland.
Siden har den i dag 51-årig træner været forbi Kinas U19-herrelandshold som assistenttræner, inden han i 2018 fandt tilbage til kvindefodbold hos Schweiz' landshold.
I Manchester City bliver danskeren fodbolddirektør. Denne rolle indebærer typisk indflydelse i, hvilke spillere en klub køber og udarbejdelsen af en mere langsigtet filosofi for holdets sportslige retning.
Klubben skriver desuden i pressemeddelelsen, at Nielsen også får til opgave at arbejde med akademispillernes vej til en plads på førsteholdet.
– Han ankommer til Manchester med et langt og imponerende cv med mere end et årti i professionel fodbold på den internationale scene, hvor han har ført tilsyn med udviklingen af U18-spillere, inden han trådte ind i rollen som landstræner for kvindernes førstehold i 2013, skriver Manchester City.
Manchester City blev i 2008 købt af emirataraberen sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Siden har klubben investeret tungt i træningsfaciliteter og ungdomsrekruttering og står i dag med nogle af de bedste faciliteter i England.
– Det bliver ikke meget bedre end her – man har alt, som man skal bruge for at blive det bedste, man kan blive, og jeg ved, at der er spændende planer i støbeskeen, siger Nils Nielsen.
– Det her er en klub, som vil blive ved med at vokse, og det gør mig uhyre spændt på, hvad der ligger ude i fremtiden.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Benhård Brian Riemer-melding
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Liverpool vender dobbeltopgøret
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Presset træner vil rotere mod FCM
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Barcelona vandt 7-2
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER