Dansker lander stort job i Manchester City

Nils Nielsen, som har trænet de danske landsholdskvinder i fodbold, bliver fodbolddirektør i Manchester City.



Nils Nielsen, som mellem 2013 og 2017 trænede det danske kvindelandshold i fodbold, bliver fodbolddirektør for den engelske fodboldklub Manchester Citys kvindehold.

Det skriver Manchester City i en pressemeddelelse.

Danskeren siger i pressemeddelelsen, at han er glad for at komme til klubben og til at skifte til en mere ledende stilling.

– Det, at rykke fra træning til en direktørstilling handler i sidste ende om at gøre en forskel og at arbejde tæt sammen med mennesker på tværs af hele organisationen, siger han.

– Jeg har altid haft en passion for udviklingssiden af sporten – det har skubbet mig fremad igennem min karriere. Manchester City ønsker at pionere, og det gør klubben den perfekte for mig at være i.

Nielsen trådte ind i rollen som kvindernes landstræner i 2013, efter at have trænet herrernes U18-landshold forinden.

Her stod han i spidsen for kvindelandsholdet, der i 2017 nåede hele vejen til EM-finalen, hvor holdet dog led et 2-4-nederlag til Holland.

Siden har den i dag 51-årig træner været forbi Kinas U19-herrelandshold som assistenttræner, inden han i 2018 fandt tilbage til kvindefodbold hos Schweiz' landshold.

I Manchester City bliver danskeren fodbolddirektør. Denne rolle indebærer typisk indflydelse i, hvilke spillere en klub køber og udarbejdelsen af en mere langsigtet filosofi for holdets sportslige retning.

Klubben skriver desuden i pressemeddelelsen, at Nielsen også får til opgave at arbejde med akademispillernes vej til en plads på førsteholdet.

– Han ankommer til Manchester med et langt og imponerende cv med mere end et årti i professionel fodbold på den internationale scene, hvor han har ført tilsyn med udviklingen af U18-spillere, inden han trådte ind i rollen som landstræner for kvindernes førstehold i 2013, skriver Manchester City.

Manchester City blev i 2008 købt af emirataraberen sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Siden har klubben investeret tungt i træningsfaciliteter og ungdomsrekruttering og står i dag med nogle af de bedste faciliteter i England.

– Det bliver ikke meget bedre end her – man har alt, som man skal bruge for at blive det bedste, man kan blive, og jeg ved, at der er spændende planer i støbeskeen, siger Nils Nielsen.

– Det her er en klub, som vil blive ved med at vokse, og det gør mig uhyre spændt på, hvad der ligger ude i fremtiden.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Traditionsklub henter Stephen Odey



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Vil gøre det onde ved Brøndby

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Liverpool – West Ham United

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Froholdt-video trækker overskrifter

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

‘Han er tilgivet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Jeg hadede verden’

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg