Nils Nielsen, som mellem 2013 og 2017 trænede det danske kvindelandshold i fodbold, bliver fodbolddirektør for den engelske fodboldklub Manchester Citys kvindehold.
Det skriver Manchester City i en pressemeddelelse.
Danskeren siger i pressemeddelelsen, at han er glad for at komme til klubben og til at skifte til en mere ledende stilling.
– Det, at rykke fra træning til en direktørstilling handler i sidste ende om at gøre en forskel og at arbejde tæt sammen med mennesker på tværs af hele organisationen, siger han.
– Jeg har altid haft en passion for udviklingssiden af sporten – det har skubbet mig fremad igennem min karriere. Manchester City ønsker at pionere, og det gør klubben den perfekte for mig at være i.
Nielsen trådte ind i rollen som kvindernes landstræner i 2013, efter at have trænet herrernes U18-landshold forinden.
Her stod han i spidsen for kvindelandsholdet, der i 2017 nåede hele vejen til EM-finalen, hvor holdet dog led et 2-4-nederlag til Holland.
Siden har den i dag 51-årig træner været forbi Kinas U19-herrelandshold som assistenttræner, inden han i 2018 fandt tilbage til kvindefodbold hos Schweiz' landshold.
I Manchester City bliver danskeren fodbolddirektør. Denne rolle indebærer typisk indflydelse i, hvilke spillere en klub køber og udarbejdelsen af en mere langsigtet filosofi for holdets sportslige retning.
Klubben skriver desuden i pressemeddelelsen, at Nielsen også får til opgave at arbejde med akademispillernes vej til en plads på førsteholdet.
– Han ankommer til Manchester med et langt og imponerende cv med mere end et årti i professionel fodbold på den internationale scene, hvor han har ført tilsyn med udviklingen af U18-spillere, inden han trådte ind i rollen som landstræner for kvindernes førstehold i 2013, skriver Manchester City.
Manchester City blev i 2008 købt af emirataraberen sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Siden har klubben investeret tungt i træningsfaciliteter og ungdomsrekruttering og står i dag med nogle af de bedste faciliteter i England.
– Det bliver ikke meget bedre end her – man har alt, som man skal bruge for at blive det bedste, man kan blive, og jeg ved, at der er spændende planer i støbeskeen, siger Nils Nielsen.
– Det her er en klub, som vil blive ved med at vokse, og det gør mig uhyre spændt på, hvad der ligger ude i fremtiden.
/ritzau/

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

– Jeg havde aldrig troet på det her

Jess Thorup til jobsamtale

FCN-anfører stopper karrieren

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Theo Sander søger væk fra FC København

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Christian Nørgaard afviste storklub

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Han er færdig i Viborg

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Alt om Randers: Venter stort skifte?

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans