Eksmanager får has på Arsenal i første semifinale

Unai Emery og Villarreal vandt med 2-1 hjemme over Arsenal i den første af to semifinaler i Europa League.



Villarreal står med de bedste kort på hånden i kampen om at sikre en plads i Europa League-finalen.

Torsdag aften vandt det spanske hold med 2-1 hjemme over Arsenal i den første semifinale mellem holdene.

Både resultatet og hjemmeholdets spil bør give grund til glæde hos Villarreal-træner Unai Emery, der har en fortid som Arsenal-manager. Han blev fyret i London-klubben i november 2019 efter at have været manager for klubben i lidt under halvanden sæson.

I torsdagens duel mod flere af sine gamle spillere var Emerys mandskab sat klart bedst op, og holdet kunne sagtens have taget en større føring med til næste uges returkamp med lidt held.

Vurderet på Arsenals startopstilling kunne man få indtrykket af, at englænderne ville være fint tilfredse med en nulløsning. I så fald kom de hurtigt på andre tanker.

Der var nemlig spillet mindre end fem minutter, da midtbanespilleren Manuel Trigueros bragte hjemmeholdet i front. Han trykkede resolut til bolden, da den dumpede ned foran fødderne på ham i feltet.

Det gik fra skidt til værre for Arsenal, som leverede en uinspirerende første halvleg.

Efter en halv times spil forsømte et stillestående forsvar at afvise et hjørnespark, så bolden blev headet over til en fri Raúl Albiol ved bageste stolpe, og veteranen scorede med stor selvfølgelighed.

Fem minutter senere så Arsenal ud til at få en livline, da kampens portugisiske dommer pegede på straffesparkspletten. Den kendelse trak han dog tilbage efter at have genset situationen, fordi han opdagede, at en Arsenal-spiller havde haft hånd på bolden i sekunder inden straffesparksforseelsen.

I anden halvleg kom dommerens kendelser atter i fokus.

Først smed han Arsenals Dani Ceballos ud, dernæst dømte han straffespark til Arsenal, hvilket Nicolas Pepe reducerede på, og til sidst smed dommeren så også Villarreals Etienne Capoue ud.

Der er returkamp i England på torsdag.

/ritzau/





En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM