Ekspert: Alvorlig situation i Brøndby

Brøndby IF kom akkurat i mesterskabsspillet, men Frederik Birk har et stort arbejde foran sig, mener Francis Dickoh.



Han kom friskt ind og med selvtillid i stemmen, men på banen er det ikke gået helt som håbet for Frederik Birk, der senest mod Silkeborg måtte gå væk fra sin normale 4-3-3 for i stedet at gå tilbage til Jesper Sørensen-systemet med tre i bagkæden.

Frederik Birk og Brøndby IF fik akkurat sikret sig en plads i top seks og spiller dermed med om det sjove i dette forår, og man indleder søndag aften med en svær udekamp mod FC Midtjylland.

Men de næste 10 kampe er vigtige for de blå-gule og i særdeleshed Frederik Brik, som skal forsøge at få Brøndby på rette kurs.

Det mener Francis Dickoh.

– Den (situationen) er på mange måder alvorlig. Det var kun på et hængende hår, at de kom med i mesterskabsslutspillet.

– Nu har vi et herligt program med Jesper Simo, VAR-rummet, og der forklarede (Michael) Johansen, at der i hvert fald skulle have været et straffespark til Lyngby (mod Brøndby), og de (Brøndby) får kun lige scoret til sidst . Det er på et hængende hår, de kom ind.

– Derfor er situationen anderledes end med den pragt, han kom ind som cheftræner med, fordi Superliga-virkeligheden har ramt ham – både på resultater og på spillet. Han har været nødt til at lave nogle alvorlige indrømmelser i forhold til at komme ind i det her mesterskabsslutspil. Den måde, de starter det her mesterskabsslutspil på, bliver enormt vigtigt for troværdigheden fremadrettet – ikke så meget i formationen, men hvad kan vi forvente af Brøndby på den lange bane med Frederik Birk. Det får han lov til at vise mod de bedste, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.

Du kan se vurderingen fra Dickoh og Per Frimann i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Portugal kan sejre i iberisk nabodyst

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

“Du er en fucking maskine!”

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK-direktør får job i West Ham

FCK tjener millioner på ung stopper

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’