Han kom friskt ind og med selvtillid i stemmen, men på banen er det ikke gået helt som håbet for Frederik Birk, der senest mod Silkeborg måtte gå væk fra sin normale 4-3-3 for i stedet at gå tilbage til Jesper Sørensen-systemet med tre i bagkæden.
Frederik Birk og Brøndby IF fik akkurat sikret sig en plads i top seks og spiller dermed med om det sjove i dette forår, og man indleder søndag aften med en svær udekamp mod FC Midtjylland.
Men de næste 10 kampe er vigtige for de blå-gule og i særdeleshed Frederik Brik, som skal forsøge at få Brøndby på rette kurs.
Det mener Francis Dickoh.
– Den (situationen) er på mange måder alvorlig. Det var kun på et hængende hår, at de kom med i mesterskabsslutspillet.
– Nu har vi et herligt program med Jesper Simo, VAR-rummet, og der forklarede (Michael) Johansen, at der i hvert fald skulle have været et straffespark til Lyngby (mod Brøndby), og de (Brøndby) får kun lige scoret til sidst . Det er på et hængende hår, de kom ind.
– Derfor er situationen anderledes end med den pragt, han kom ind som cheftræner med, fordi Superliga-virkeligheden har ramt ham – både på resultater og på spillet. Han har været nødt til at lave nogle alvorlige indrømmelser i forhold til at komme ind i det her mesterskabsslutspil. Den måde, de starter det her mesterskabsslutspil på, bliver enormt vigtigt for troværdigheden fremadrettet – ikke så meget i formationen, men hvad kan vi forvente af Brøndby på den lange bane med Frederik Birk. Det får han lov til at vise mod de bedste, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.
Du kan se vurderingen fra Dickoh og Per Frimann i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS