Ekspert: Alvorlig situation i Brøndby

Brøndby IF kom akkurat i mesterskabsspillet, men Frederik Birk har et stort arbejde foran sig, mener Francis Dickoh.



Han kom friskt ind og med selvtillid i stemmen, men på banen er det ikke gået helt som håbet for Frederik Birk, der senest mod Silkeborg måtte gå væk fra sin normale 4-3-3 for i stedet at gå tilbage til Jesper Sørensen-systemet med tre i bagkæden.

Frederik Birk og Brøndby IF fik akkurat sikret sig en plads i top seks og spiller dermed med om det sjove i dette forår, og man indleder søndag aften med en svær udekamp mod FC Midtjylland.

Men de næste 10 kampe er vigtige for de blå-gule og i særdeleshed Frederik Brik, som skal forsøge at få Brøndby på rette kurs.

Det mener Francis Dickoh.

– Den (situationen) er på mange måder alvorlig. Det var kun på et hængende hår, at de kom med i mesterskabsslutspillet.

– Nu har vi et herligt program med Jesper Simo, VAR-rummet, og der forklarede (Michael) Johansen, at der i hvert fald skulle have været et straffespark til Lyngby (mod Brøndby), og de (Brøndby) får kun lige scoret til sidst . Det er på et hængende hår, de kom ind.

– Derfor er situationen anderledes end med den pragt, han kom ind som cheftræner med, fordi Superliga-virkeligheden har ramt ham – både på resultater og på spillet. Han har været nødt til at lave nogle alvorlige indrømmelser i forhold til at komme ind i det her mesterskabsslutspil. Den måde, de starter det her mesterskabsslutspil på, bliver enormt vigtigt for troværdigheden fremadrettet – ikke så meget i formationen, men hvad kan vi forvente af Brøndby på den lange bane med Frederik Birk. Det får han lov til at vise mod de bedste, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.

Du kan se vurderingen fra Dickoh og Per Frimann i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers FC – Vejle Boldklub

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg