Transfervinduets sidste dag bød på et store transfers i Superligaen, hvor Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var et af dagens absolutte højdepunkter.
Den 19-årige angriber bliver nu en del af en Brøndby-offensiv, der også inkluderer navne som Mathias Kvistgaarden, Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki, og ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen rejser Filip Bundgaards ankomst en hel masse interessante spørgsmål.
– Det er vildt. Det er altså vildt. Det er godt hentet. Det må jeg sige. Nu glæder man sig endnu mere til, at Superligaen går i gang. Det er et signal. Det er fedt.
– Det bliver spændende at se, hvordan han gør det der, og hvordan han kommer til at passe ind i spilsystemer. Hvad med Ohi og Kvistgaarden? Der er en masse spørgsmål, der pludselig opstår med den handel. Det er fedt, lyder det fra 'KEP' i Viaplays transferprogram.
Ifølge Peter Sørensen betyder indkøbet af Filip Bundgaard formentlig, at Jesper Sørensen kommer til at lave en ændring i Brøndbys offensiv, således at de blå-gule ikke længere kommer til at spille med to angribere.
– Jeg tror også, at det varsler, at de laver et systemskifte. Hvor de kommer til at spille med én central angriber, og så to 10'ere omkring ham, som vi måske bedst kender det fra Silkeborg.
– Hvor de ligger i mellemrummet og kommer ind bag topangriberen. Vallys og Bundgaard. Vi ved, hvor god Bundgaard har været, når han har haft den der rolle, hvor han har kunnet søge lidt ud i højre side og komme ind til venstre, lyder det fra Peter Sørensen.
I januar hentede Brøndby også den belgiske forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe, og ifølge Peter Sørensen har Vestegnsklubben overordnet ageret rigtigt klogt på vinterens transfermarked.
– De to positioner, som de har forstærket sig på, er lige nøjagtig det, som der er behov for, for at Brøndby kan beholde konkurrencedygtigheden i forhold til at gå efter guldet, siger Peter Sørensen.
Brøndby indleder forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Liverpool ydmyget
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord