Ekspert: Bundgaards ankomst varsler systemskifte

Ifølge Viaplay-ekspert får indkøbet af Filip Bundgaard sandsynligvis den konsekvens, at Brøndby IF går over til at spille med en en enkelt central angriber.



Transfervinduets sidste dag bød på et store transfers i Superligaen, hvor Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var et af dagens absolutte højdepunkter. 

Den 19-årige angriber bliver nu en del af en Brøndby-offensiv, der også inkluderer navne som Mathias Kvistgaarden, Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki, og ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen rejser Filip Bundgaards ankomst en hel masse interessante spørgsmål. 

– Det er vildt. Det er altså vildt. Det er godt hentet. Det må jeg sige. Nu glæder man sig endnu mere til, at Superligaen går i gang. Det er et signal. Det er fedt.

– Det bliver spændende at se, hvordan han gør det der, og hvordan han kommer til at passe ind i spilsystemer. Hvad med Ohi og Kvistgaarden? Der er en masse spørgsmål, der pludselig opstår med den handel. Det er fedt, lyder det fra 'KEP' i Viaplays transferprogram. 

Ifølge Peter Sørensen betyder indkøbet af Filip Bundgaard formentlig, at Jesper Sørensen kommer til at lave en ændring i Brøndbys offensiv, således at de blå-gule ikke længere kommer til at spille med to angribere.

– Jeg tror også, at det varsler, at de laver et systemskifte. Hvor de kommer til at spille med én central angriber, og så to 10'ere omkring ham, som vi måske bedst kender det fra Silkeborg.

– Hvor de ligger i mellemrummet og kommer ind bag topangriberen. Vallys og Bundgaard. Vi ved, hvor god Bundgaard har været, når han har haft den der rolle, hvor han har kunnet søge lidt ud i højre side og komme ind til venstre, lyder det fra Peter Sørensen. 

I januar hentede Brøndby også den belgiske forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe, og ifølge Peter Sørensen har Vestegnsklubben overordnet ageret rigtigt klogt på vinterens transfermarked. 

– De to positioner, som de har forstærket sig på, er lige nøjagtig det, som der er behov for, for at Brøndby kan beholde konkurrencedygtigheden i forhold til at gå efter guldet, siger Peter Sørensen. 

Brøndby indleder forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar. 





Lothar Matthaüs storroser dansker

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Det var fuldstændig galimatias!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Steve Cooper varsler store ændringer

– Det er fuldkommen meningsløst

– De skal skille sig af med ham!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldsom Franculino-spådom

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

AaB-talent prøver sig af i Italien

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Kæmpe triumf for Frank

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Klubboss i angreb på FCK