Transfervinduets sidste dag bød på et store transfers i Superligaen, hvor Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var et af dagens absolutte højdepunkter.
Den 19-årige angriber bliver nu en del af en Brøndby-offensiv, der også inkluderer navne som Mathias Kvistgaarden, Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki, og ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen rejser Filip Bundgaards ankomst en hel masse interessante spørgsmål.
– Det er vildt. Det er altså vildt. Det er godt hentet. Det må jeg sige. Nu glæder man sig endnu mere til, at Superligaen går i gang. Det er et signal. Det er fedt.
– Det bliver spændende at se, hvordan han gør det der, og hvordan han kommer til at passe ind i spilsystemer. Hvad med Ohi og Kvistgaarden? Der er en masse spørgsmål, der pludselig opstår med den handel. Det er fedt, lyder det fra 'KEP' i Viaplays transferprogram.
Ifølge Peter Sørensen betyder indkøbet af Filip Bundgaard formentlig, at Jesper Sørensen kommer til at lave en ændring i Brøndbys offensiv, således at de blå-gule ikke længere kommer til at spille med to angribere.
– Jeg tror også, at det varsler, at de laver et systemskifte. Hvor de kommer til at spille med én central angriber, og så to 10'ere omkring ham, som vi måske bedst kender det fra Silkeborg.
– Hvor de ligger i mellemrummet og kommer ind bag topangriberen. Vallys og Bundgaard. Vi ved, hvor god Bundgaard har været, når han har haft den der rolle, hvor han har kunnet søge lidt ud i højre side og komme ind til venstre, lyder det fra Peter Sørensen.
I januar hentede Brøndby også den belgiske forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe, og ifølge Peter Sørensen har Vestegnsklubben overordnet ageret rigtigt klogt på vinterens transfermarked.
– De to positioner, som de har forstærket sig på, er lige nøjagtig det, som der er behov for, for at Brøndby kan beholde konkurrencedygtigheden i forhold til at gå efter guldet, siger Peter Sørensen.
Brøndby indleder forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF