Ekspert: Bundgaards ankomst varsler systemskifte

Ifølge Viaplay-ekspert får indkøbet af Filip Bundgaard sandsynligvis den konsekvens, at Brøndby IF går over til at spille med en en enkelt central angriber.



Transfervinduets sidste dag bød på et store transfers i Superligaen, hvor Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var et af dagens absolutte højdepunkter. 

Den 19-årige angriber bliver nu en del af en Brøndby-offensiv, der også inkluderer navne som Mathias Kvistgaarden, Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki, og ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen rejser Filip Bundgaards ankomst en hel masse interessante spørgsmål. 

– Det er vildt. Det er altså vildt. Det er godt hentet. Det må jeg sige. Nu glæder man sig endnu mere til, at Superligaen går i gang. Det er et signal. Det er fedt.

– Det bliver spændende at se, hvordan han gør det der, og hvordan han kommer til at passe ind i spilsystemer. Hvad med Ohi og Kvistgaarden? Der er en masse spørgsmål, der pludselig opstår med den handel. Det er fedt, lyder det fra 'KEP' i Viaplays transferprogram. 

Ifølge Peter Sørensen betyder indkøbet af Filip Bundgaard formentlig, at Jesper Sørensen kommer til at lave en ændring i Brøndbys offensiv, således at de blå-gule ikke længere kommer til at spille med to angribere.

– Jeg tror også, at det varsler, at de laver et systemskifte. Hvor de kommer til at spille med én central angriber, og så to 10'ere omkring ham, som vi måske bedst kender det fra Silkeborg.

– Hvor de ligger i mellemrummet og kommer ind bag topangriberen. Vallys og Bundgaard. Vi ved, hvor god Bundgaard har været, når han har haft den der rolle, hvor han har kunnet søge lidt ud i højre side og komme ind til venstre, lyder det fra Peter Sørensen. 

I januar hentede Brøndby også den belgiske forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe, og ifølge Peter Sørensen har Vestegnsklubben overordnet ageret rigtigt klogt på vinterens transfermarked. 

– De to positioner, som de har forstærket sig på, er lige nøjagtig det, som der er behov for, for at Brøndby kan beholde konkurrencedygtigheden i forhold til at gå efter guldet, siger Peter Sørensen. 

Brøndby indleder forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Vejle Boldklub – FC København

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB – Randers FC

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads