Ekspert: Bundgaards ankomst varsler systemskifte

Ifølge Viaplay-ekspert får indkøbet af Filip Bundgaard sandsynligvis den konsekvens, at Brøndby IF går over til at spille med en en enkelt central angriber.



Transfervinduets sidste dag bød på et store transfers i Superligaen, hvor Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var et af dagens absolutte højdepunkter. 

Den 19-årige angriber bliver nu en del af en Brøndby-offensiv, der også inkluderer navne som Mathias Kvistgaarden, Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki, og ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen rejser Filip Bundgaards ankomst en hel masse interessante spørgsmål. 

– Det er vildt. Det er altså vildt. Det er godt hentet. Det må jeg sige. Nu glæder man sig endnu mere til, at Superligaen går i gang. Det er et signal. Det er fedt.

– Det bliver spændende at se, hvordan han gør det der, og hvordan han kommer til at passe ind i spilsystemer. Hvad med Ohi og Kvistgaarden? Der er en masse spørgsmål, der pludselig opstår med den handel. Det er fedt, lyder det fra 'KEP' i Viaplays transferprogram. 

Ifølge Peter Sørensen betyder indkøbet af Filip Bundgaard formentlig, at Jesper Sørensen kommer til at lave en ændring i Brøndbys offensiv, således at de blå-gule ikke længere kommer til at spille med to angribere.

– Jeg tror også, at det varsler, at de laver et systemskifte. Hvor de kommer til at spille med én central angriber, og så to 10'ere omkring ham, som vi måske bedst kender det fra Silkeborg.

– Hvor de ligger i mellemrummet og kommer ind bag topangriberen. Vallys og Bundgaard. Vi ved, hvor god Bundgaard har været, når han har haft den der rolle, hvor han har kunnet søge lidt ud i højre side og komme ind til venstre, lyder det fra Peter Sørensen. 

I januar hentede Brøndby også den belgiske forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe, og ifølge Peter Sørensen har Vestegnsklubben overordnet ageret rigtigt klogt på vinterens transfermarked. 

– De to positioner, som de har forstærket sig på, er lige nøjagtig det, som der er behov for, for at Brøndby kan beholde konkurrencedygtigheden i forhold til at gå efter guldet, siger Peter Sørensen. 

Brøndby indleder forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar. 



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Bekræftet: Færdig

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Belønnes af FC København

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vildt! Slår Champions League-rekord

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

– Det her gør ondt for at være ærlig

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Spørger på Jonas Wind

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!