German Onugkha har i denne sæson til tider været en enmandshær for Vejles offensiv i deres overlevelseskamp, og det er da også blevet til 15 mål undervejs for den russiske angriber.
Ifølge fodboldekspert Kenneth Emil Petersen er et skifte til FC København en oplagt mulighed for Onugkha. Det fortæller han i Viaplay-programmet Onside.
Her peger han på, at han ser en angriber, der har hele pakken med både fysik, teknik og fart.
– Han scorer alle slags mål. Han hamrer den ind fra distancen, han snuser den op inde i feltet, han headere den ind. Han har hele pakken. Han spiller på et hold, der er begrænset offensivt. Det har de været, men han har shinet. De kampe, han ikke har været med, der har de savnet ham, forklarer Petersen.
Han bemærker desuden, at de i FCK har deres vanskeligheder på angriberposten.
– Jeg kigger mod FC København. Tør de gå en sæson mere og håbe på Cornelius bliver klar? Tør de lægge alle deres æg i Orri Oskarsson, som har brændt en del chancer? Men potentialet er der 100 procent. Eller skal de gå efter en, som på et bundhold har scoret mange kasser, spørger han og fortsætter:
– Superliga-topscorer, og har noget af den fysik, som de også skal spille med. FC København skal have en 9'er, der scorer mål. En som skaffer mesterskaber til klubben. Det har de ikke i øjeblikket, fordi han er skadet, lyder det fra den tidligere Superliga-profil.
Kenneth Emil Petersen erkender dog, at der kan være én ting, som man kan sætte på Vejle-angriberen.
– Så er der en masse mentalt, som man sikkert sagtens kan snakke om. Hvis man kigger på det fodboldmæssige, så har han niveau til FCK. Sæt ham ind i det miljø og de rammer i FC København, så scorer han 20+ mål, fastslår 'KEP'.
I mandagens kamp for Vejle scorede German Onugkha begge mål i Vejles 2-0-sejr over Hvidovre, som endegyldigt sikrede dem overlevelse i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Afslører: FCK ringede aldrig
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane