German Onugkha har i denne sæson til tider været en enmandshær for Vejles offensiv i deres overlevelseskamp, og det er da også blevet til 15 mål undervejs for den russiske angriber.
Ifølge fodboldekspert Kenneth Emil Petersen er et skifte til FC København en oplagt mulighed for Onugkha. Det fortæller han i Viaplay-programmet Onside.
Her peger han på, at han ser en angriber, der har hele pakken med både fysik, teknik og fart.
– Han scorer alle slags mål. Han hamrer den ind fra distancen, han snuser den op inde i feltet, han headere den ind. Han har hele pakken. Han spiller på et hold, der er begrænset offensivt. Det har de været, men han har shinet. De kampe, han ikke har været med, der har de savnet ham, forklarer Petersen.
Han bemærker desuden, at de i FCK har deres vanskeligheder på angriberposten.
– Jeg kigger mod FC København. Tør de gå en sæson mere og håbe på Cornelius bliver klar? Tør de lægge alle deres æg i Orri Oskarsson, som har brændt en del chancer? Men potentialet er der 100 procent. Eller skal de gå efter en, som på et bundhold har scoret mange kasser, spørger han og fortsætter:
– Superliga-topscorer, og har noget af den fysik, som de også skal spille med. FC København skal have en 9'er, der scorer mål. En som skaffer mesterskaber til klubben. Det har de ikke i øjeblikket, fordi han er skadet, lyder det fra den tidligere Superliga-profil.
Kenneth Emil Petersen erkender dog, at der kan være én ting, som man kan sætte på Vejle-angriberen.
– Så er der en masse mentalt, som man sikkert sagtens kan snakke om. Hvis man kigger på det fodboldmæssige, så har han niveau til FCK. Sæt ham ind i det miljø og de rammer i FC København, så scorer han 20+ mål, fastslår 'KEP'.
I mandagens kamp for Vejle scorede German Onugkha begge mål i Vejles 2-0-sejr over Hvidovre, som endegyldigt sikrede dem overlevelse i Superligaen.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER