Hvorfor er en belgisk topklub som Club Brugge interesseret i Lyngby Boldklub?
Tipsbladet kunne i sidste weekend fortælle, at det er Lyngby Boldklub, som Club Brugge og belgiernes ejere har haft kig på i Danmark.
Flere klubber med ambitioner om eller adresse i Europa-turneringerne som FC Nordsjælland og FC Midtjylland er eller har været ejet af udenlandske investorer, men hvorfor vil man så købe en klub som Lyngby, der med al sandsynlighed ikke vil komme til at dominere i Superligaen?
Det vendte Tipsbladet med Deloittes Jesper Jørgensen, der kan se flere andre forklaringer end lige Europa-deltagelse på, at udenlandske investorer kigger mod Danmark og specifikt Lyngby.
– Dybest set er det ligegyldigt, at Lyngby nok aldrig kommer i Champions League. Hvis Lyngby bliver opkøbt eller får en medinvestor, vil parterne gøre det for at gøre Lyngby til en fødekanal for den klub, de bliver partner for, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
– Lyngby vil passe til den måde, en klub som Club Brugge arbejder på. Brugge vil kunne placere dygtige unge spillere i Lyngby, hvor de kan vænne sig til seniorfodbold i en liga på et godt niveau.
– Lyngby har været dygtig til at udvikle unge spillere og bringe dem frem. Det er spillere, der er dygtige nok til at komme til udlandet. Det er ikke mindst også sådan noget, der gør Lyngby interessant.
Der har eksisteret salgsrygter omkring Lyngby i en håndfuld år, ja lige siden investorgruppen Friends of Lyngby overtog klubben.
Det overrasker ikke Jesper Jørgensen, at det tager lang tid, og at ejerne i Lyngby tager sig tiden.
– Det er en fordel for Lyngby og ejerne i Friends of Lyngby, at de egentlig ikke har behov for at sælge men sagtens kan fortsætte selv. Det betyder, at de kan tillade sig at være kræsne med, hvem de indgår samarbejde med.
– Det er godt og sundt for fodboldklubben Lyngby, og så handler det da til et vist punkt nok også om, at brændt barn skyr ilden. Lyngby har jo to gange prøvet, at investorer nær har ført klubben ud i en konkurs, og der er ingen grund til at gøre det til alle gode gange tre. Så er det bedre at tage sig god tid, siger Jesper Jørgensen.
Tipsbladet har stillet skarpt på modellen med multiklub-ejerskaber, som Lyngby Boldklub altså også potentielt kan blive del af på et tidspunkt.
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Chok i OB – siger op efter seks dage
Superliga-profil får trænerlicens
Clement Bischoff på tavlen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’