Ekspert: Derfor vil rigmænd købe Superliga-klub

Det er ikke for drømme om Champions League, at investorer kigger på Lyngby Boldklub.



Hvorfor er en belgisk topklub som Club Brugge interesseret i Lyngby Boldklub?

Tipsbladet kunne i sidste weekend fortælle, at det er Lyngby Boldklub, som Club Brugge og belgiernes ejere har haft kig på i Danmark.

Flere klubber med ambitioner om eller adresse i Europa-turneringerne som FC Nordsjælland og FC Midtjylland er eller har været ejet af udenlandske investorer, men hvorfor vil man så købe en klub som Lyngby, der med al sandsynlighed ikke vil komme til at dominere i Superligaen?

Det vendte Tipsbladet med Deloittes Jesper Jørgensen, der kan se flere andre forklaringer end lige Europa-deltagelse på, at udenlandske investorer kigger mod Danmark og specifikt Lyngby.

– Dybest set er det ligegyldigt, at Lyngby nok aldrig kommer i Champions League. Hvis Lyngby bliver opkøbt eller får en medinvestor, vil parterne gøre det for at gøre Lyngby til en fødekanal for den klub, de bliver partner for, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.

– Lyngby vil passe til den måde, en klub som Club Brugge arbejder på. Brugge vil kunne placere dygtige unge spillere i Lyngby, hvor de kan vænne sig til seniorfodbold i en liga på et godt niveau.

– Lyngby har været dygtig til at udvikle unge spillere og bringe dem frem. Det er spillere, der er dygtige nok til at komme til udlandet. Det er ikke mindst også sådan noget, der gør Lyngby interessant.

Der har eksisteret salgsrygter omkring Lyngby i en håndfuld år, ja lige siden investorgruppen Friends of Lyngby overtog klubben.

Det overrasker ikke Jesper Jørgensen, at det tager lang tid, og at ejerne i Lyngby tager sig tiden.

– Det er en fordel for Lyngby og ejerne i Friends of Lyngby, at de egentlig ikke har behov for at sælge men sagtens kan fortsætte selv. Det betyder, at de kan tillade sig at være kræsne med, hvem de indgår samarbejde med.

– Det er godt og sundt for fodboldklubben Lyngby, og så handler det da til et vist punkt nok også om, at brændt barn skyr ilden. Lyngby har jo to gange prøvet, at investorer nær har ført klubben ud i en konkurs, og der er ingen grund til at gøre det til alle gode gange tre. Så er det bedre at tage sig god tid, siger Jesper Jørgensen.

Tipsbladet har stillet skarpt på modellen med multiklub-ejerskaber, som Lyngby Boldklub altså også potentielt kan blive del af på et tidspunkt.

Læs vores store temaartikel om det fænomen her





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sammenligner Brøndby med Manchester United

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’