Hvorfor er en belgisk topklub som Club Brugge interesseret i Lyngby Boldklub?
Tipsbladet kunne i sidste weekend fortælle, at det er Lyngby Boldklub, som Club Brugge og belgiernes ejere har haft kig på i Danmark.
Flere klubber med ambitioner om eller adresse i Europa-turneringerne som FC Nordsjælland og FC Midtjylland er eller har været ejet af udenlandske investorer, men hvorfor vil man så købe en klub som Lyngby, der med al sandsynlighed ikke vil komme til at dominere i Superligaen?
Det vendte Tipsbladet med Deloittes Jesper Jørgensen, der kan se flere andre forklaringer end lige Europa-deltagelse på, at udenlandske investorer kigger mod Danmark og specifikt Lyngby.
– Dybest set er det ligegyldigt, at Lyngby nok aldrig kommer i Champions League. Hvis Lyngby bliver opkøbt eller får en medinvestor, vil parterne gøre det for at gøre Lyngby til en fødekanal for den klub, de bliver partner for, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
– Lyngby vil passe til den måde, en klub som Club Brugge arbejder på. Brugge vil kunne placere dygtige unge spillere i Lyngby, hvor de kan vænne sig til seniorfodbold i en liga på et godt niveau.
– Lyngby har været dygtig til at udvikle unge spillere og bringe dem frem. Det er spillere, der er dygtige nok til at komme til udlandet. Det er ikke mindst også sådan noget, der gør Lyngby interessant.
Der har eksisteret salgsrygter omkring Lyngby i en håndfuld år, ja lige siden investorgruppen Friends of Lyngby overtog klubben.
Det overrasker ikke Jesper Jørgensen, at det tager lang tid, og at ejerne i Lyngby tager sig tiden.
– Det er en fordel for Lyngby og ejerne i Friends of Lyngby, at de egentlig ikke har behov for at sælge men sagtens kan fortsætte selv. Det betyder, at de kan tillade sig at være kræsne med, hvem de indgår samarbejde med.
– Det er godt og sundt for fodboldklubben Lyngby, og så handler det da til et vist punkt nok også om, at brændt barn skyr ilden. Lyngby har jo to gange prøvet, at investorer nær har ført klubben ud i en konkurs, og der er ingen grund til at gøre det til alle gode gange tre. Så er det bedre at tage sig god tid, siger Jesper Jørgensen.
Tipsbladet har stillet skarpt på modellen med multiklub-ejerskaber, som Lyngby Boldklub altså også potentielt kan blive del af på et tidspunkt.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’