Hvorfor er en belgisk topklub som Club Brugge interesseret i Lyngby Boldklub?
Tipsbladet kunne i sidste weekend fortælle, at det er Lyngby Boldklub, som Club Brugge og belgiernes ejere har haft kig på i Danmark.
Flere klubber med ambitioner om eller adresse i Europa-turneringerne som FC Nordsjælland og FC Midtjylland er eller har været ejet af udenlandske investorer, men hvorfor vil man så købe en klub som Lyngby, der med al sandsynlighed ikke vil komme til at dominere i Superligaen?
Det vendte Tipsbladet med Deloittes Jesper Jørgensen, der kan se flere andre forklaringer end lige Europa-deltagelse på, at udenlandske investorer kigger mod Danmark og specifikt Lyngby.
– Dybest set er det ligegyldigt, at Lyngby nok aldrig kommer i Champions League. Hvis Lyngby bliver opkøbt eller får en medinvestor, vil parterne gøre det for at gøre Lyngby til en fødekanal for den klub, de bliver partner for, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
– Lyngby vil passe til den måde, en klub som Club Brugge arbejder på. Brugge vil kunne placere dygtige unge spillere i Lyngby, hvor de kan vænne sig til seniorfodbold i en liga på et godt niveau.
– Lyngby har været dygtig til at udvikle unge spillere og bringe dem frem. Det er spillere, der er dygtige nok til at komme til udlandet. Det er ikke mindst også sådan noget, der gør Lyngby interessant.
Der har eksisteret salgsrygter omkring Lyngby i en håndfuld år, ja lige siden investorgruppen Friends of Lyngby overtog klubben.
Det overrasker ikke Jesper Jørgensen, at det tager lang tid, og at ejerne i Lyngby tager sig tiden.
– Det er en fordel for Lyngby og ejerne i Friends of Lyngby, at de egentlig ikke har behov for at sælge men sagtens kan fortsætte selv. Det betyder, at de kan tillade sig at være kræsne med, hvem de indgår samarbejde med.
– Det er godt og sundt for fodboldklubben Lyngby, og så handler det da til et vist punkt nok også om, at brændt barn skyr ilden. Lyngby har jo to gange prøvet, at investorer nær har ført klubben ud i en konkurs, og der er ingen grund til at gøre det til alle gode gange tre. Så er det bedre at tage sig god tid, siger Jesper Jørgensen.
Tipsbladet har stillet skarpt på modellen med multiklub-ejerskaber, som Lyngby Boldklub altså også potentielt kan blive del af på et tidspunkt.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Legende færdig i Wrexham?

Raser over Ruben Amorim

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Som Bambi på glatis!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Det er en fantastisk kombination

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– En tabersag for Brøndby

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Brutal kritik af Brøndby-boss

Frygtelig debut for Postecoglou

Stor Pione Sisto-overraskelse

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

Haaland og Man City smadrer Man Utd

Dansk drøm slukket

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie

Mileta Rajovic bomber løs

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Holger Rune i drama
