Discovery mister Superliga-rettighederne, og det kommer til at koste nogle hoveder.
Tv-stationen har nemlig et stort hold af fodboldeksperter, der nu skal finde et nyt job.
En af dem er den tidligere Manchester City-keeper Kevin Stuhr Ellegaard.
Det er klart, at det er skuffende, at man ikke har gjort mere for at beholde rettighederne til de forskellige ting.
Kevin Stuhr EllegaardTidligere Discovery-ekspert
Ellegaard afslører nemlig over for Tipsbladet, at han er færdig hos tv-stationen.
– Jeg er stoppet på Discovery, og så skal man finde ud af, hvad man så skal lave, og det skal jeg finde ud af nu, siger Kevin Stuhr Ellegaard til Tipsbladet.
Hvordan har du det med, at det er slut nu?
– Det er jo ærgerligt, fordi der er så mange kompetente mennesker på et sted, som måske skal rykkes over på nogle andre sportsgrene. Det er et yderst kompetent team, der skal splittes ad, så det er ærgerligt, at Discovery ikke har haft lyst til mere og ikke forstår, hvor meget Superligaen betyder for Danmark. Det er ærgerligt, at jeg ikke kunne blive ved.
– At skulle snuse til det har været rigtig fedt, men det er først nu, at man tager til sig. Man skulle lære en masse i starten. Det er ærgerligt, at det er slut hos Discovery, men det er sådan, det er. Over en lang periode har de ikke vist interesse i at forlænge de forskellige ting.
Artiklen fortsætter under billedet.
Vemodigt farvel
41-årige Ellegaard ser dog tilbage på to gode år hos Discovery, hvor han har været flankeret af gode venner som Thomas Gravesen og Lars Jacobsen.
– Det har været meget fedt. At dække Superligaen har været rigtig, rigtig sjovt og at være på de forskellige stadions. Ens venner er sportschefer, og jeg kender stadig nogle af spillerne i de andre klubber. Det har været et megafedt job. Superligaen har været helt vanvittig, selv bunden har været vendt op og ned. Alt har været tæt, så det har været lærerigt, siger Ellegaard og tilføjer om at have arbejdet med vennerne Thomas Gravesen og Lars Jacobsen.
– Det har været med til at skabe en fed dynamik, når vi kender hinanden personligt i forhold til jokes. Det har givet en masse. Det har været fedt at se gamle venner mere.
Ellegaard er derfor ked af, at Discovery har valgt at skille sig af med ham, og den tidligere topkeeper kalder det også vemodigt, at Superligaen ikke længere skal ses på Discoverys kanaler.
– Det er klart, at det er skuffende, at man ikke har gjort mere for at beholde rettighederne til de forskellige ting. Måske ved de amerikanske ejere ikke, hvor kompetent et hold som vi har, der kan formidle fodboldelen så godt som Discovery-eksperter, så det er super ærgerligt.
Den nu tidligere Discovery-ekspert har svært ved at udpege et bestemt højdepunkt fra de to år på TV-stationen. Det har i stedet for været en fornøjelse at følge den bedste danske række på tæt hold.
– Man tænkte måske, at vi havde flest femtevalgskampe, at det kunne blive nogle dødbiddere, men det har absolut ikke været. Jeg har bare privilegeret, og spillerne har leveret en masse underholdning.
Har et andet syn
Hvad fremtiden bringer for Ellegaard er endnu uvist, men han er i hvert fald åben for at fortsætte med at være fodboldekspert på tv.
– Jeg kunne godt se mig selv være ekspert et andet sted, men det er ikke noget, som jeg har været opsøgende omkring. Jeg er ikke presset til at skulle finde noget. Jeg har måske nogle andre synsvinkler som ekspert, da jeg har været keeper end de klassiske markspillere, men jeg er interesseret, hvis nogle kan bruge mig.
Så hvis TV2 eller Viaplay ringer, er det så interessant?
– Ja, det kunne det absolut. Jeg føler, at de kender gamet så godt, og det er en lille verden. Hvis de gerne vil have én, så ringer de jo til én.
Mange tidligere fodboldspillere har også valgt at gå trænervejen, men der skal noget til at lokke Ellegaard.
– Problemet er lidt, at det skal være den rigtige konstellation, hvis det skal være et trænerjob i forhold til, hvor det er henne.
– Jeg har tre børn, som jeg også vil se. At komme ud af fodboldvælten var helt rart, så man kunne have mere fri tøjler. Jeg er dog lydhør for, hvis der kommer noget, siger Kevin Stuhr Ellegaard til Tipsbladet.
Kevin Stuhr Ellegaard stoppede den aktive fodboldkarriere i december 2021, men han genoptog kortvarigt karrieren, da AaB hentede ham ind i et par måneder i foråret 2022.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED