Ekspert er stensikker: Dansker færdig i Ajax

Han er aldrig slået igennem i AFC Ajax, og et lejeophold i AGF blev en skuffelse. Eskild Munk Dall må være færdig i den hollandske storklub, lyder det fra ekspert.



AFC Ajax har haft mange store stjerner fra Danmark gennem tiden. Eskild Munk Dall bliver ikke én af dem.

Den 19-årige angriber skiftede i sommeren 2020 fra Silkeborg IF til den hollandske storklub med drømmen om et gennembrud i Amsterdam, men det har han ikke fået, og nu er tiden løbet fra ham. Sådan lyder det fra Thijs Zwagerman, der er redaktør på fanmediet Ajax Showtime og følger den hollandske storklub tæt hver eneste uge.

Eskild Munk Dall var i foråret udlejet til AGF, men det var absolut ingen succes, og angriberen noterede sig kun for tre minutter på førsteholdet. Derudover spillede han U19-fodbold.

– Han er færdig i Ajax. Det var et skuffende ophold for ham i AGF, og nu er han tilbage i Amsterdam, men han har ingen fremtid i klubben. De forsøger at komme af med ham. Han er ganske enkelt ikke god nok, siger Thijs Zwagerman til Tipsbladet.

Han kan godt få øje på de kvaliteter, Eskild Munk Dall besidder, men ifølge Ajax-eksperten overskygges de af danskerens mangler på banen.

– Han har en fin fysisk pakke, og han er en dygtig afslutter, men han er i min verden ikke en dygtig nok fodboldspiller helt overordnet. Han er ikke god nok i småspillet på banen, han holder ikke godt nok på bolden, og hans førsteberøringer er for dårlige. Ajax stiller høje krav til offensivspillerne, og dem kan han ikke leve op til, lyder det fra Zwagerman.

Eskild Munk Dall har et år tilbage af sin kontrakt med AFC Ajax.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked