Ekspert er stensikker: Dansker færdig i Ajax

Han er aldrig slået igennem i AFC Ajax, og et lejeophold i AGF blev en skuffelse. Eskild Munk Dall må være færdig i den hollandske storklub, lyder det fra ekspert.



AFC Ajax har haft mange store stjerner fra Danmark gennem tiden. Eskild Munk Dall bliver ikke én af dem.

Den 19-årige angriber skiftede i sommeren 2020 fra Silkeborg IF til den hollandske storklub med drømmen om et gennembrud i Amsterdam, men det har han ikke fået, og nu er tiden løbet fra ham. Sådan lyder det fra Thijs Zwagerman, der er redaktør på fanmediet Ajax Showtime og følger den hollandske storklub tæt hver eneste uge.

Eskild Munk Dall var i foråret udlejet til AGF, men det var absolut ingen succes, og angriberen noterede sig kun for tre minutter på førsteholdet. Derudover spillede han U19-fodbold.

– Han er færdig i Ajax. Det var et skuffende ophold for ham i AGF, og nu er han tilbage i Amsterdam, men han har ingen fremtid i klubben. De forsøger at komme af med ham. Han er ganske enkelt ikke god nok, siger Thijs Zwagerman til Tipsbladet.

Han kan godt få øje på de kvaliteter, Eskild Munk Dall besidder, men ifølge Ajax-eksperten overskygges de af danskerens mangler på banen.

– Han har en fin fysisk pakke, og han er en dygtig afslutter, men han er i min verden ikke en dygtig nok fodboldspiller helt overordnet. Han er ikke god nok i småspillet på banen, han holder ikke godt nok på bolden, og hans førsteberøringer er for dårlige. Ajax stiller høje krav til offensivspillerne, og dem kan han ikke leve op til, lyder det fra Zwagerman.

Eskild Munk Dall har et år tilbage af sin kontrakt med AFC Ajax.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Ny bejler til dansk guldfugl

Afslører: FCK ringede aldrig

Uruguay – Spanien

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

FC Barcelona køber VM-angriber

Ecuador – Tyskland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Paraguay – Australien

I dialog om dansk bomber

Tyrkiet – USA

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki