Ekspert: FCK skal lade Roony og Falk skifte

Nu skal FC København få nogle penge ind for Roony Bardghji, lyder det blandt andet.



FC København kan se frem til et transfervindue til sommer, hvor to af deres spillere skal begynde at se sig om efter en ny klub at spille i. Det gælder Rasmus Falk og Roony Bardghji, mener fodboldekspert Kenneth Emil Petersen.

Det fortæller han i Viaplay-programmet 'Transfer', som man kan se et klip fra i videoen øverst i artiklen.

– Hvis FCK skal have Rasmus Falk til at blive et godt slutprojekt – fordi der kommer jo et tidspunkt for alle fodboldspillere, hvor der kommer yngre kræfter – og jeg tror, at FCK vil gøre klogt i at skille sig af med en Rasmus Falk. Giv ham et eventyr. Lad ham komme til udlandet. Et superskifte til måske USA, bemærker 'KEP'.

Han ser desuden, at der givetvis også er behov for noget andet hos københavnerklubben end Falk.

– Jeg synes, at han er faldet i niveau inde centralt. Jeg synes også, at når jeg ser FC København, så mangler de en lidt stærkere leder. Lidt stærkere fysik inde centralt, så alle de her offensive, som er lidt som fluer i en flaske, at de også bare kan gøre det, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Når det kommer til Roony Bardghji, så mener Viaplay-eksperten, at det har udviklet sig til en mærkelig case, hvor den unge svensker er gået fra at være deres topscorer i efteråret til, at det ikke er blevet til så meget spilletid i foråret.

– Jeg ved ikke, hvad der er sket, men noget er der simpelthen sket. Ellers kan det ikke passe, at han skal skiftes ind i et derby, hvor der kun mangler syv minutter, og han har haft kampe, hvor han har siddet på bænken. Han har en kamp oppe i Herning, hvor han kommer ind efter pausen, hvor han med afstand er den bedste for FC København, siger han og fortsætter:

– Men det er som om, at der sket et eller andet. De skal se at få solgt Roony. Han skal ud, andre græsgange. Ud og vise sit talent andre steder. Cash in, få nogle penge i kassen, mens de kan, lyder det fra Petersen.

Endelig peger han på, at værdien også kun falder med udsigt til, at kontrakten udløber i december 2025.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fin lodtrækning for FCK

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse