Ekspert: FCK skal lade Roony og Falk skifte

Nu skal FC København få nogle penge ind for Roony Bardghji, lyder det blandt andet.



FC København kan se frem til et transfervindue til sommer, hvor to af deres spillere skal begynde at se sig om efter en ny klub at spille i. Det gælder Rasmus Falk og Roony Bardghji, mener fodboldekspert Kenneth Emil Petersen.

Det fortæller han i Viaplay-programmet 'Transfer', som man kan se et klip fra i videoen øverst i artiklen.

– Hvis FCK skal have Rasmus Falk til at blive et godt slutprojekt – fordi der kommer jo et tidspunkt for alle fodboldspillere, hvor der kommer yngre kræfter – og jeg tror, at FCK vil gøre klogt i at skille sig af med en Rasmus Falk. Giv ham et eventyr. Lad ham komme til udlandet. Et superskifte til måske USA, bemærker 'KEP'.

Han ser desuden, at der givetvis også er behov for noget andet hos københavnerklubben end Falk.

– Jeg synes, at han er faldet i niveau inde centralt. Jeg synes også, at når jeg ser FC København, så mangler de en lidt stærkere leder. Lidt stærkere fysik inde centralt, så alle de her offensive, som er lidt som fluer i en flaske, at de også bare kan gøre det, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Når det kommer til Roony Bardghji, så mener Viaplay-eksperten, at det har udviklet sig til en mærkelig case, hvor den unge svensker er gået fra at være deres topscorer i efteråret til, at det ikke er blevet til så meget spilletid i foråret.

– Jeg ved ikke, hvad der er sket, men noget er der simpelthen sket. Ellers kan det ikke passe, at han skal skiftes ind i et derby, hvor der kun mangler syv minutter, og han har haft kampe, hvor han har siddet på bænken. Han har en kamp oppe i Herning, hvor han kommer ind efter pausen, hvor han med afstand er den bedste for FC København, siger han og fortsætter:

– Men det er som om, at der sket et eller andet. De skal se at få solgt Roony. Han skal ud, andre græsgange. Ud og vise sit talent andre steder. Cash in, få nogle penge i kassen, mens de kan, lyder det fra Petersen.

Endelig peger han på, at værdien også kun falder med udsigt til, at kontrakten udløber i december 2025.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Patrick Mortensen færdig i AGF

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Kan sikre millioner til AGF