Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
Liverpool tager storsejr
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
Barcelona i hopla – tager ny sejr
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT