Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
LIVE
LIVE: Dansker præsenteret i Premier League-klub
MEDIE
Hylder dansker: Et glimrende indkøb
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserpoint i Manchester
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
TOPNYHED
Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
TOPNYHED
Parken bekræfter: FC København kan blive solgt
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
MEDIE
Denne klub bejler til Thomas Frank
NYHEDER
Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
Her kan du se Arsenal mod Lille
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
EKSKLUSIVT
FCK-aktien højest i 17 år: ‘Ikke et sikkert tegn’
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
TOPNYHED
Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’