Ekspert: Forening og forretning kan forenes i BIF

En ekspert i virksomhedsledelse vurderer, at en ny storinvestor i Brøndby IF godt kan få den professionelle del af klubben til at fungere økonomisk uden at kappe båndene til amatørafdelingen.



Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.

I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.

En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.

Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.

– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.

– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.

Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.

– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.

På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bo Henriksen lander TV-job

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

FC Midtjylland med politianmeldelse

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokpris på Victor Froholdt

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

‘Det er tæt på uforklarligt’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Dansk drømmehug i Serie A

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen