Ekspert: Forening og forretning kan forenes i BIF

En ekspert i virksomhedsledelse vurderer, at en ny storinvestor i Brøndby IF godt kan få den professionelle del af klubben til at fungere økonomisk uden at kappe båndene til amatørafdelingen.



Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.

I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.

En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.

Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.

– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.

– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.

Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.

– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.

På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Han virker frustreret!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ikke set i 30 år

“Han skal være 3.000 gange bedre”

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

‘De er tilbage’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent