Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE