Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF