Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’