Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.
I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.
En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.
Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.
– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.
– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.
Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.
– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.
På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Supercomputer spår FCM-nedtur
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Real Madrid – Elche
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER