Ekspert: Forening og forretning kan forenes i BIF

En ekspert i virksomhedsledelse vurderer, at en ny storinvestor i Brøndby IF godt kan få den professionelle del af klubben til at fungere økonomisk uden at kappe båndene til amatørafdelingen.



Et af de mange aktuelle spørgsmål omkring Brøndby IF er klubbens søgen efter ny kapital og muligheden for, at en eller flere nye investorer muligvis helst vil skyde penge i klubben gennem en aktieudvidelse, hvor ‘de nye penge’ og deres hidtidige ejermænd dermed får indflydelse for deres penge.

I dag sidder amatørafdelingen og dens allierede i Brøndby IF direkte og indirekte gennem Brøndbyernes IF Fodbold Fond på afgørende indflydelse i klubben, og i går åbnede næstformand i amatørafdelingen Sten Lerche op for, at foreningsdelen af Brøndby IF kan afgive noget stemmevægt i klubben, hvis det er nødvendigt for at få ny kapital ind i Brøndby IF.

En mulig investor er Jesper Nielsen, der dog indtil videre afviser at engagere sig i Brøndby IF igen, så længe ledelsen i klubben er uændret. Nielsen har her i efteråret talt om at få en stor aktiepost med tilhørende indflydelse, hvis han skal engagere sig i klubben igen med sine penge fra KASI Group.

Ifølge Jørgen Lægaard, der er associeret professor ved Handelshøjskolen i Århus og direktør i Lægaard Management, behøver en ny investor eller leder af Brøndby IF ikke nødvendigvis adskille amatørerne og den professionelle afdeling i Brøndby IF for at gøre klubben økonomisk rentabel, hvilket også gælder andre fodboldklubber.

– Det er bestyrelsesformandens opgave at udnytte alle de repræsentanter, der sidder i bestyrelsen, også dem fra amatørafdelingen. Det er fantastisk vigtigt, at alle ressourcer bliver udnyttet, siger Jørgen Lægaard til tipsbladet.dk.

– Der er ikke nødvendigvis en konflikt mellem amatørerne og de professionelle, som det kan komme til at se ud i medierne. Man skal have lavet holdånd i bestyrelseslokalet, så man arbejder efter samme mål. Alle skal arbejde efter at komme til at spille i Champions League, eller hvad det nu er, man vil, siger Jørgen Lægaard, der ud over sin professor-stilling ved Handelshøjskolen i Århus og direktørarbejdet i sit firma er certificeret bestyrelsesformand, det vil sige uddannet i hvad en bestyrelsesformand skal kunne.

Lægaard mener ikke, at det er urealistisk at skabe en god forretning ud af Brøndby IF. Ud over muligheden for at lave en god forretning vurderer Lægaard også, at der er god strategisk ide for en mulig investor i at brande sit firma sammen med Brøndby IF.

– Ved at gå ind som aktionær laver du markedsføring for dig selv. Det kan være mange penge værd i forhold til strategisk markedsføring at blive koblet til Brøndby IF, siger Jørgen Lægaard.

På fodboldbanen skal Brøndby IF ikke så langt i weekenden, hvor holdet søndag møder FC Nordsjælland på Farum Park.





Fremhæver stort Brøndby-talent




LIVE

LIVE: Esbjerg henter dansk angriber

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Nu reagerer Morten Krogh

‘Så er Clement Bischoff færdig’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

22 millioner kroner!

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’