Jacob Neestrup råder over flere stjernespillere end de øvrige cheftrænere i Superligaen, men som alle andre kan også FCK-bossen kun stille med 11 mand fra start.
Og hvem er så de bedste 11 i FC København lige nu?
Den opgave har Discovery-ekspert Lars Jacobsen sat sig for at løse ved at udpege, hvad der efter hans mening er FC Københavns idealopstilling. Den tidligere FCK-back er nået frem til følgende 11 – sat op i en 4-3-3-formation:
Kamil Grabara, Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling, Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves, Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Elias Achouri.
Lars Jacobsen påpeger, at både Andreas Cornelius og ikke mindst David Khocholava banker på til holdet, men de figurerer ikke blandt de 11, fordi de kun lige er vendt tilbage fra skader.
Mest bemærkelsesværdigt er måske, at Lars Jacobsen vil foretrække Viktor Claesson som central angriber frem for mere klassiske 9’ere som Jordan Larsson, Orri Oskarsson og Andreas Cornelius.
– FCK er bedre med Viktor Claesson. Vi så det også tidligere på sæsonen, hvor han var afgørende i Champions League-kvalifikationen. FCK har været udfordret på 9’er-positonen, så det er også set i lys af, at ingen af de klassiske 9’ere helt har grebet chancen endnu, siger Lars Jacobsen, der naturligvis ville have et godt øje til Andreas Cornelius, hvis FCK-stjernens situation var anderledes:
– Han må ikke blive skadet mere, for der er også grænser for, hvad man kan klare mentalt som menneske. Jeg håber for ham, at han holder denne gang.
Stortalentet Roony Bardghji har scoret nogle vigtige mål for FC København i denne sæson, og han er en spiller, der får talentspejderne til at slikke sig om munden, men svenskeren indgår altså ikke i Lars Jacobsens idealopstilling.
Det er noget, ekspertkollegaen Mikkel Bischoff studser over.
– Han kan diskuteres i forhold til højre kant. Jeg synes ikke, Elyounoussi har været særlig god i forhold til de forventninger, man har til ham, fastslår Mikkel Bischoff.
FC København kan overtage førstepladsen i Superligaen med en sejr over Vejle Boldklub lørdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
