Ekspert: Her er FC Københavns idealopstilling

Discovery-ekspert Lars Jacobsen giver sit bud på, hvordan FC Københavns idealopstilling ser ud.



Jacob Neestrup råder over flere stjernespillere end de øvrige cheftrænere i Superligaen, men som alle andre kan også FCK-bossen kun stille med 11 mand fra start.

Og hvem er så de bedste 11 i FC København lige nu?

Den opgave har Discovery-ekspert Lars Jacobsen sat sig for at løse ved at udpege, hvad der efter hans mening er FC Københavns idealopstilling. Den tidligere FCK-back er nået frem til følgende 11 – sat op i en 4-3-3-formation:

Kamil Grabara, Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling, Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves, Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Elias Achouri.

Lars Jacobsen påpeger, at både Andreas Cornelius og ikke mindst David Khocholava banker på til holdet, men de figurerer ikke blandt de 11, fordi de kun lige er vendt tilbage fra skader.

Mest bemærkelsesværdigt er måske, at Lars Jacobsen vil foretrække Viktor Claesson som central angriber frem for mere klassiske 9’ere som Jordan Larsson, Orri Oskarsson og Andreas Cornelius.

– FCK er bedre med Viktor Claesson. Vi så det også tidligere på sæsonen, hvor han var afgørende i Champions League-kvalifikationen. FCK har været udfordret på 9’er-positonen, så det er også set i lys af, at ingen af de klassiske 9’ere helt har grebet chancen endnu, siger Lars Jacobsen, der naturligvis ville have et godt øje til Andreas Cornelius, hvis FCK-stjernens situation var anderledes:

– Han må ikke blive skadet mere, for der er også grænser for, hvad man kan klare mentalt som menneske. Jeg håber for ham, at han holder denne gang.

Stortalentet Roony Bardghji har scoret nogle vigtige mål for FC København i denne sæson, og han er en spiller, der får talentspejderne til at slikke sig om munden, men svenskeren indgår altså ikke i Lars Jacobsens idealopstilling.

Det er noget, ekspertkollegaen Mikkel Bischoff studser over.

– Han kan diskuteres i forhold til højre kant. Jeg synes ikke, Elyounoussi har været særlig god i forhold til de forventninger, man har til ham, fastslår Mikkel Bischoff.

FC København kan overtage førstepladsen i Superligaen med en sejr over Vejle Boldklub lørdag aften. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Napoli-chok på vej

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Lyon forhandler med dansk profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu vender han tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Chelsea – Tottenham

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Freiburg – Aston Villa

Neymar er tilbage

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

– Niels Frederiksen er en legende!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Snart sker det