Jacob Neestrup råder over flere stjernespillere end de øvrige cheftrænere i Superligaen, men som alle andre kan også FCK-bossen kun stille med 11 mand fra start.
Og hvem er så de bedste 11 i FC København lige nu?
Den opgave har Discovery-ekspert Lars Jacobsen sat sig for at løse ved at udpege, hvad der efter hans mening er FC Københavns idealopstilling. Den tidligere FCK-back er nået frem til følgende 11 – sat op i en 4-3-3-formation:
Kamil Grabara, Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling, Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves, Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Elias Achouri.
Lars Jacobsen påpeger, at både Andreas Cornelius og ikke mindst David Khocholava banker på til holdet, men de figurerer ikke blandt de 11, fordi de kun lige er vendt tilbage fra skader.
Mest bemærkelsesværdigt er måske, at Lars Jacobsen vil foretrække Viktor Claesson som central angriber frem for mere klassiske 9’ere som Jordan Larsson, Orri Oskarsson og Andreas Cornelius.
– FCK er bedre med Viktor Claesson. Vi så det også tidligere på sæsonen, hvor han var afgørende i Champions League-kvalifikationen. FCK har været udfordret på 9’er-positonen, så det er også set i lys af, at ingen af de klassiske 9’ere helt har grebet chancen endnu, siger Lars Jacobsen, der naturligvis ville have et godt øje til Andreas Cornelius, hvis FCK-stjernens situation var anderledes:
– Han må ikke blive skadet mere, for der er også grænser for, hvad man kan klare mentalt som menneske. Jeg håber for ham, at han holder denne gang.
Stortalentet Roony Bardghji har scoret nogle vigtige mål for FC København i denne sæson, og han er en spiller, der får talentspejderne til at slikke sig om munden, men svenskeren indgår altså ikke i Lars Jacobsens idealopstilling.
Det er noget, ekspertkollegaen Mikkel Bischoff studser over.
– Han kan diskuteres i forhold til højre kant. Jeg synes ikke, Elyounoussi har været særlig god i forhold til de forventninger, man har til ham, fastslår Mikkel Bischoff.
FC København kan overtage førstepladsen i Superligaen med en sejr over Vejle Boldklub lørdag aften.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
Portugal – DR Congo
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
