Kasper Hjulmands fire år som landstræner kan først og fremmest beskrives som succesfulde.
Det mener fodboldekspert på TV 2 Mads Junker.
– Hans resultater taler for sig selv i forhold til både point, kvalifikationer til slutrunder og hvor langt, vi er kommet. Så jeg synes den del har været en overordnet stor succes, siger han og fremhæver særligt EM-semifinalen i 2021.
Der skete dog noget i forbindelse med VM i Qatar i 2022, der var den dårligste resultatmæssige danske indsats nogensinde.
– Jeg er ret sikker på, at det spillemæssige udtryk siden VM i Qatar både har skuffet ham og skuffet de danske fans. Og det er noget af det, man også vil huske, siger Junker.
– Men man stopper jo sjældent, hvis tingene går fuldstændig fantastisk, og her til slut, der gik det spillemæssigt ikke så forrygende.
– Vi fik til sidst ikke det Kasper Hjulmand-fodbold, som vi fik ved EM i 2021, og som jeg tror, han ønskede og drømte om, vi skulle have.
Derfor overrasker det ikke Junker, at udmeldingen om Hjulmands stop kommer netop nu.
– Jeg fornemmede også på Kasper Hjulmand, at det vigtigste var at forlade posten med et ordentligt farvel, ud af hoveddøren og ikke ud af bagdøren. Og det synes jeg, han gør.
– Vi når en ottendedelsfinale til EM, som er absolut godkendt, så på den måde er jeg ret sikker på, at han vil være tilfreds med sit virke.
– Jeg tror dog samtidig, at han vil tænke, der var mere at hente. Og det tror jeg er derfor, han går af nu. For at give plads til at det ikke bliver en nedadgående spiral, frem for den positive stemning, som der var i starten, siger Junker.
I udmeldingen fra DBU lyder det, at Hjulmand mener, at landsholdet "har brug for ny energi".
Den udlægning er Junker enig i. Han mener derfor, at den nye energi skal komme fra en, der ikke har et dansk pas.
– Jeg kunne meget vel se, at vi fik en udenlandsk landstræner, som kunne give os nogle andre idéer, nogle andre impulser og måske også give det danske fodboldfolk noget andet at forholde sig til, siger eksperten.
– Nu havde vi Åge Hareide, som var halvt dansk, inden, og så har vi haft Hjulmand i en del år. At få en udenlandsk træner, som har en andet tilgang til tingene, det tror jeg ville give en positiv reaktion.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS