“Hjulmand var en succes – men aftrykket svandt”

Mads Junker kalder Kasper Hjulmand en succes, men fremhæver også, at udviklingen skiftede efter VM i Qatar.



Kasper Hjulmands fire år som landstræner kan først og fremmest beskrives som succesfulde.

Det mener fodboldekspert på TV 2 Mads Junker.

– Hans resultater taler for sig selv i forhold til både point, kvalifikationer til slutrunder og hvor langt, vi er kommet. Så jeg synes den del har været en overordnet stor succes, siger han og fremhæver særligt EM-semifinalen i 2021.

Der skete dog noget i forbindelse med VM i Qatar i 2022, der var den dårligste resultatmæssige danske indsats nogensinde.

– Jeg er ret sikker på, at det spillemæssige udtryk siden VM i Qatar både har skuffet ham og skuffet de danske fans. Og det er noget af det, man også vil huske, siger Junker.

– Men man stopper jo sjældent, hvis tingene går fuldstændig fantastisk, og her til slut, der gik det spillemæssigt ikke så forrygende.

– Vi fik til sidst ikke det Kasper Hjulmand-fodbold, som vi fik ved EM i 2021, og som jeg tror, han ønskede og drømte om, vi skulle have.

Derfor overrasker det ikke Junker, at udmeldingen om Hjulmands stop kommer netop nu.

– Jeg fornemmede også på Kasper Hjulmand, at det vigtigste var at forlade posten med et ordentligt farvel, ud af hoveddøren og ikke ud af bagdøren. Og det synes jeg, han gør.

– Vi når en ottendedelsfinale til EM, som er absolut godkendt, så på den måde er jeg ret sikker på, at han vil være tilfreds med sit virke.

– Jeg tror dog samtidig, at han vil tænke, der var mere at hente. Og det tror jeg er derfor, han går af nu. For at give plads til at det ikke bliver en nedadgående spiral, frem for den positive stemning, som der var i starten, siger Junker.

I udmeldingen fra DBU lyder det, at Hjulmand mener, at landsholdet "har brug for ny energi".

Den udlægning er Junker enig i. Han mener derfor, at den nye energi skal komme fra en, der ikke har et dansk pas.

– Jeg kunne meget vel se, at vi fik en udenlandsk landstræner, som kunne give os nogle andre idéer, nogle andre impulser og måske også give det danske fodboldfolk noget andet at forholde sig til, siger eksperten.

– Nu havde vi Åge Hareide, som var halvt dansk, inden, og så har vi haft Hjulmand i en del år. At få en udenlandsk træner, som har en andet tilgang til tingene, det tror jeg ville give en positiv reaktion.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Jess Thorup fyret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Han var i spil som Brøndby-træner

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’