“Hjulmand var en succes – men aftrykket svandt”

Mads Junker kalder Kasper Hjulmand en succes, men fremhæver også, at udviklingen skiftede efter VM i Qatar.



Kasper Hjulmands fire år som landstræner kan først og fremmest beskrives som succesfulde.

Det mener fodboldekspert på TV 2 Mads Junker.

– Hans resultater taler for sig selv i forhold til både point, kvalifikationer til slutrunder og hvor langt, vi er kommet. Så jeg synes den del har været en overordnet stor succes, siger han og fremhæver særligt EM-semifinalen i 2021.

Der skete dog noget i forbindelse med VM i Qatar i 2022, der var den dårligste resultatmæssige danske indsats nogensinde.

– Jeg er ret sikker på, at det spillemæssige udtryk siden VM i Qatar både har skuffet ham og skuffet de danske fans. Og det er noget af det, man også vil huske, siger Junker.

– Men man stopper jo sjældent, hvis tingene går fuldstændig fantastisk, og her til slut, der gik det spillemæssigt ikke så forrygende.

– Vi fik til sidst ikke det Kasper Hjulmand-fodbold, som vi fik ved EM i 2021, og som jeg tror, han ønskede og drømte om, vi skulle have.

Derfor overrasker det ikke Junker, at udmeldingen om Hjulmands stop kommer netop nu.

– Jeg fornemmede også på Kasper Hjulmand, at det vigtigste var at forlade posten med et ordentligt farvel, ud af hoveddøren og ikke ud af bagdøren. Og det synes jeg, han gør.

– Vi når en ottendedelsfinale til EM, som er absolut godkendt, så på den måde er jeg ret sikker på, at han vil være tilfreds med sit virke.

– Jeg tror dog samtidig, at han vil tænke, der var mere at hente. Og det tror jeg er derfor, han går af nu. For at give plads til at det ikke bliver en nedadgående spiral, frem for den positive stemning, som der var i starten, siger Junker.

I udmeldingen fra DBU lyder det, at Hjulmand mener, at landsholdet "har brug for ny energi".

Den udlægning er Junker enig i. Han mener derfor, at den nye energi skal komme fra en, der ikke har et dansk pas.

– Jeg kunne meget vel se, at vi fik en udenlandsk landstræner, som kunne give os nogle andre idéer, nogle andre impulser og måske også give det danske fodboldfolk noget andet at forholde sig til, siger eksperten.

– Nu havde vi Åge Hareide, som var halvt dansk, inden, og så har vi haft Hjulmand i en del år. At få en udenlandsk træner, som har en andet tilgang til tingene, det tror jeg ville give en positiv reaktion.

/ritzau/





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Offentliggøres i dag

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned