Kommuner som Herning, Viborg, Horsens og Ikast-Brande bevæger sig på kanten af loven med deres støtte til de lokale sports- og fodboldklubber. Det vurderer en ekspert i kommunal forvaltning over for Politiken.
Kommuner må nemlig gerne sponsorere professionelle sportsklubber, men ikke give økonomisk støtte uden at få noget den anden vej. Det er altså grænsen mellem de to, som kommunerne bevæger sig på med den håndsrækning, de har rakt ud under coronakrisen.
– I udgangspunktet må kommuner slet ikke holde hånden under professionelle sportsklubber. Derfor skal man ligesom konstruere en model, hvorved kommunen får noget for pengene – eller ser ud til at få noget. Ellers kan den ikke forsvare at gøre det, for så er det ganske enkelt forbudt, siger Roger Buch, der er forskningslektor på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til Politiken.
Da Herning Kommune den 2. april gav FC Midtjylland en millioner kroner og samtidig sendte flere hundredetusinde i klubkasserne i de lokale ishockey- og håndboldklubber, hed det en “erhvervshjælpepakke til støtte for de professionelle sportsklubber”.
Senere i referatet fra mødet i kommunens økonomi- og erhvervsudvalg betones det dog, at kommunen indgår sponsorater. Det står til gengæld ikke klart, hvad Herning Kommune får for sponsoraterne.
Det er altså den slags aftaler, som ifølge Roger Buch bevæger sig på grænsen af det lovlige. Borgmester Lars Krarup fastholder over for Politiken, at der er tale om lovlige sponsorater.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Afslører dansk toptræners millionløn
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
