Ekspert: Kommuners hjælp til Superliga-klubber er på kant med loven

Det er på kanten af det lovlige, når kommuner rundt om i Danmark giver coronastøtte til fx fodboldklubber og kalder det sponsorater, vurderer ekspert.



Kommuner som Herning, Viborg, Horsens og Ikast-Brande bevæger sig på kanten af loven med deres støtte til de lokale sports- og fodboldklubber. Det vurderer en ekspert i kommunal forvaltning over for Politiken.

Kommuner må nemlig gerne sponsorere professionelle sportsklubber, men ikke give økonomisk støtte uden at få noget den anden vej. Det er altså grænsen mellem de to, som kommunerne bevæger sig på med den håndsrækning, de har rakt ud under coronakrisen.

– I udgangspunktet må kommuner slet ikke holde hånden under professionelle sportsklubber. Derfor skal man ligesom konstruere en model, hvorved kommunen får noget for pengene – eller ser ud til at få noget. Ellers kan den ikke forsvare at gøre det, for så er det ganske enkelt forbudt, siger Roger Buch, der er forskningslektor på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til Politiken.

Da Herning Kommune den 2. april gav FC Midtjylland en millioner kroner og samtidig sendte flere hundredetusinde i klubkasserne i de lokale ishockey- og håndboldklubber, hed det en “erhvervshjælpepakke til støtte for de professionelle sportsklubber”.

Senere i referatet fra mødet i kommunens økonomi- og erhvervsudvalg betones det dog, at kommunen indgår sponsorater. Det står til gengæld ikke klart, hvad Herning Kommune får for sponsoraterne.

Det er altså den slags aftaler, som ifølge Roger Buch bevæger sig på grænsen af det lovlige. Borgmester Lars Krarup fastholder over for Politiken, at der er tale om lovlige sponsorater.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK