Ekspert om “AK”: Det er simpelthen så overraskende

Både Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff kommer med deres bud på, hvad der har været den største transferbombe i det danske transfervindue.



Mens der blev lavet store, store salg, og nogle spillere ikke formåede at blive solgt, var der også spillere, der blev sendt ud af bagdøren af Superligaen.

Sådan gik det eksempelvis for Anders K. Jacobsen, der forlod SønderjyskE sidst i vinduet, hvor man tilmed ikke havde fundet en decideret afløser og også tidligere havde sagt farvel til angriber Haji Wright.

Det mener Mikkel Bischoff fra Discovery er sommerens største transferbombe, og det fortæller også en del om, hvor SønderjyskE er på vej hen, og hvordan man gør tingene i Haderslev under Plateks ejerskab.

– Jeg synes simpelthen, det har været så overraskende, at man sælger Haji Wright og vil forynge klubben og truppen, men man har en spiller, der ikke har scoret fra starten af denne sæson, men er garant for mål (“AK”, red.). De kommer til at lede så meget efter mål i denne sæson, SønderjyskE. Jeg kan ikke se, hvor deres projekt er på vej hen – de vil gerne have yngre spillere, men de kommer til at savne nogle i forhold til kulturen og som har vist, at de kan begå sig. Jeg tror de får det svært, siger Mikkel Bischoff til Discovery.

Du kan se BIschoffs vurdering i videoen i toppen – her fortæller Thomas Gravesen også, hvad der for ham var transfervinduets store overraskelse.

Anders K. Jacobsen er skiftet på en fri transfer til AC Horsens.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Crazy transfer: City køber Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent